Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych, który od lat przyciąga rzesze widzów. W polskim kinie również powstało wiele produkcji należących do tego nurtu. Częstym źródłem inspiracji dla twórców horrorów są dzieła literackie, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Poniżej przedstawiamy przegląd najciekawszych ekranizacji i adaptacji, które pokazują, że polska groza filmowa potrafi trzymać w napięciu i wywoływać dreszcze grozy tak samo dobrze, jak zagraniczne produkcje.
Najlepsze adaptacje prozy Stefana Grabińskiego
Stefan Grabiński, autor takich nowel jak "Demon ruchu" czy "Opętana dusza", uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców weird fiction. Jego ponura, niesamowita proza stanowiła inspirację dla wielu reżyserów. Oto najciekawsze ekranizacje utworów Grabińskiego.
Demon ruchu - klasyk grozy w nowej odsłonie
"Demon ruchu" to jedno z najsłynniejszych opowiadań Grabińskiego, które doczekało się kilku ekranizacji. Ostatnia z nich, w reżyserii Piotra Szulkina, wiernie oddaje nastrój oryginału, balansując na granicy jawy i koszmaru sennogo. Film budzi grozę poprzez aluzje i niedopowiedzenia.
Opętana dusza - mroczna opowieść o złu
Ekranizacja głośnej noweli Grabińskiego w reżyserii Waldemara Krzystka to przerażający film grozy o młodym skrzypku, który zawiera cyrograf z diabłem. Obraz sugestywnie oddaje nastrój opętania i walki dobra ze złem.
Ciemność - przerażający horror science fiction
Ten mroczny horror science fiction w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego swobodnie adaptuje motywy z kilku utworów Grabińskiego. To opowieść o grupie żołnierzy, którzy natrafiają w lesie na tajemniczą, śmiertelnie groźną istotę.
Ekranizacje utworów Brunona Schulza
Bruno Schulz, autor "Sklepów cynamonowych", także stanowił inspirację dla polskich filmowców. Jego proza, oscylująca na granicy snu i jawy, doskonale nadaje się do przeniesienia na ekran.
Sanatorium pod Klepsydrą - arcydzieło surrealizmu
Film Wojciecha Jerzego Hasa na motywach prozy Schulza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Surrealistyczna, poetycka atmosfera doskonale oddaje oniryczny klimat twórczości pisarza.
Sklepy cynamonowe - poetycki świat Schulza
Krótkometrażowy, animowany film Tomasza Bagińskiego, nominowany do Oscara, imponuje dbałością o szczegóły i wiernością oddania wyjątkowej poetyki Schulza.
Republika marzeń - nietypowy film animowany
Surrealistyczny film animowany w reżyserii Wojciecha Kasperskiego nawiązuje do motywów i poetyki prozy Schulza. Przedstawia on podróż chłopca przez enigmatyczną Republikę Marzeń.
Obraz grozy w prozie Tadeusza Konwickiego
Tadeusz Konwicki, autor "Małej Apokalipsy", również sięgał w swojej twórczości po wątki grozy i fantastyki. Oto najciekawsze ekranizacje jego utworów osadzonych w tych konwencjach.
Mała Apokalipsa - mroczna wizja wojny
Słynna powieść Konwickiego w ekranizacji Jacka Koprowicza to przejmujący obraz okrucieństwa wojny widziany oczami dziecka. Film buduje nastrój grozy i absurdu wojennej zawieruchy.
Zud - przerażająca opowieść o wilkołaku
Mroczny, nawiązujący do konwencji horroru film w reżyserii Marcina Ziębińskiego na podstawie opowiadania Konwickiego opowiada historię tytułowego Zuda - tajemniczego potwora terroryzującego okoliczną ludność.
Bohiń - horror science fiction w realiach PRL
Ekranizacja powieści Konwickiego w reżyserii Janusza Majewskiego to ciekawy przykład polskiego horroru science fiction osadzonego w realiach PRL. Film opowiada o zagładzie tytułowego miasteczka Bohin spowodowanej przez tajemniczą katastrofę ekologiczną.
Najlepsze adaptacje opowiadań H.P. Lovecrafta
Twórczość H.P. Lovecrafta stanowiła inspirację także dla polskich twórców filmowych. Oto najciekawsze produkcje, będące ekranizacjami lub luźnymi adaptacjami jego ponurych opowiadań.
Zew Cthulhu - kultowy film grozy
Niskobudżetowy, lecz niezwykle klimatyczny film w reżyserii Grzegorza Kminka na motywach mitologii stworzonej przez Lovecrafta. Produkcję cechuje mroczny klimat i charakterystyczna lovecraftowska aura grozy.
W górach szaleństwa - wierna ekranizacja noweli
Film Martina Kaweckiego będący wierną ekranizacją jednej z najsłynniejszych nowel Lovecrafta. Przedstawia on losy wyprawy naukowej, która natrafia w Antarktyce na starożytne zło.
Kolor z przestworzy - mroczna animacja
Animowany film z elementami horroru w reżyserii Kuba Stokalskiego i Macieja Kawalskiego, którego fabuła nawiązuje do mitologii stworów z uniwersum Lovecrafta. Film cechuje ponura, groteskowa atmosfera.
Polskie horrory na podstawie twórczości Artura Conan Doyle'a
Opowiadania o Sherlocku Holmesie autorstwa Artura Conan Doyle'a również stanowiły kanwę dla polskich filmów grozy. Oto najciekawsze z nich.
Przeklęty dwór - groza w gorzkowickim dworze
Ten polski horror z elementami gotycyzmu w reżyserii Witolda Leszczyńskiego na motywach opowiadania Doyle'a "Zagadka Gorzkowickiego dworu" to opowieść o mrocznych tajemnicach tytułowego dworu i prześladujących go upiorach.
Pies Baskerville'ów - klasyczna historia w polskiej odsłonie
Ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści o Sherlocku Holmesie w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego. Klimat angielskiej prowincji i motyw nadprzyrodzonego zagrożenia oddane zostały trafnie.
Studium w szkarłacie - śledztwo Sherlocka Holmesa
Film Jerzego Hoffmana na motywach powieści Doyle'a to wierna ekranizacja klasycznej historii detektywistycznej z domieszką gotyckiej grozy, zbudowana na motywie tajemniczych morderstw w opactwie.
Legendy miejskie jako inspiracja filmowego horroru
Polscy twórcy często sięgają po motywy miejskich legend, lokalnych podań i wierzeń ludowych, które stanowią świetną bazę do snucia mrocznych filmowych opowieści.
Tutaj zobaczysz ten i wiele innych horrorów- https://zerknij-tv.pl/filmy/mow-do-mnie
Egzorcyzmy Emily Rose - przerażająca opowieść o opętaniu
Ten thriller horror w reżyserii Macieja Pieprzycy oparty jest na motywach słynnej legendy o Anneliese Michel, która miała paść ofiarą opętania. Film przedstawia proces o zabójstwo księdza, który ją egzorcyzmował.
Mroczne zaułki Lizbony - dreszczowiec na podstawie legendy
Mroczny, tajemniczy klimat Lizbony buduje ten film grozy w reżyserii Ewy Banaszkiewicz, którego fabuła nawiązuje do legend o tajemniczych zniknięciach dzieci w tym mieście.
Krwawa Mary - nawiedzona łazienka w filmowej odsłonie
Ten niskobudżetowy slasher w reżyserii Grzegorza Kminka oparty jest na motywach legendy o Krwawej Mary. Pokazuje grupę nastolatków przywołujących mściwego ducha w nawiedzonej szkolnej toalecie.
Jak widać, polskie kino grozy ma w swoim dorobku wiele interesujących produkcji, będących adaptacjami znanych dzieł literackich lub czerpiących garściami z legend, podań i wierzeń. Tego typu historie filmowe potrafią skutecznie budzić dreszcz emocji i trzymać widza w napięciu. Pozostaje mieć nadzieję, że polska groza filmowa będzie nadal czerpać z bogatego imaginarium literatury i folkloru, tworząc coraz to nowe intrygujące opowieści.
Podsumowanie
Przedstawiony przegląd pokazuje, że polskie kino grozy ma bogatą tradycję sięgania po motywy zaczerpnięte z literatury i folkloru. Nasi twórcy potrafią w interesujący sposób adaptować i przetwarzać ponure opowieści znanych autorów oraz lokalne legendy i podania. Filmy na podstawie prozy Grabińskiego, Schulza, Lovecrafta czy Conan Doyle'a udowadniają, że polski horror potrafi z powodzeniem konkurować z zagranicznymi produkcjami. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie kolejnych udanych ekranizacji, które pozwolą polskim widzom doświadczyć mrocznych dreszczy grozy.