homearrow-right
Adaptacje polskiej literatury grozy - najlepsze horrory

Adaptacje polskiej literatury grozy - najlepsze horrory

thumbnail
author-image

Robert Baranowski

03.09.2023 | 7 min.

Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych, który od lat przyciąga rzesze widzów. W polskim kinie również powstało wiele produkcji należących do tego nurtu. Częstym źródłem inspiracji dla twórców horrorów są dzieła literackie, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Poniżej przedstawiamy przegląd najciekawszych ekranizacji i adaptacji, które pokazują, że polska groza filmowa potrafi trzymać w napięciu i wywoływać dreszcze grozy tak samo dobrze, jak zagraniczne produkcje.

Najlepsze adaptacje prozy Stefana Grabińskiego

Stefan Grabiński, autor takich nowel jak "Demon ruchu" czy "Opętana dusza", uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców weird fiction. Jego ponura, niesamowita proza stanowiła inspirację dla wielu reżyserów. Oto najciekawsze ekranizacje utworów Grabińskiego.

Demon ruchu - klasyk grozy w nowej odsłonie

"Demon ruchu" to jedno z najsłynniejszych opowiadań Grabińskiego, które doczekało się kilku ekranizacji. Ostatnia z nich, w reżyserii Piotra Szulkina, wiernie oddaje nastrój oryginału, balansując na granicy jawy i koszmaru sennogo. Film budzi grozę poprzez aluzje i niedopowiedzenia.

Opętana dusza - mroczna opowieść o złu

Ekranizacja głośnej noweli Grabińskiego w reżyserii Waldemara Krzystka to przerażający film grozy o młodym skrzypku, który zawiera cyrograf z diabłem. Obraz sugestywnie oddaje nastrój opętania i walki dobra ze złem.

Ciemność - przerażający horror science fiction

Ten mroczny horror science fiction w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego swobodnie adaptuje motywy z kilku utworów Grabińskiego. To opowieść o grupie żołnierzy, którzy natrafiają w lesie na tajemniczą, śmiertelnie groźną istotę.

Ekranizacje utworów Brunona Schulza

Bruno Schulz, autor "Sklepów cynamonowych", także stanowił inspirację dla polskich filmowców. Jego proza, oscylująca na granicy snu i jawy, doskonale nadaje się do przeniesienia na ekran.

Sanatorium pod Klepsydrą - arcydzieło surrealizmu

Film Wojciecha Jerzego Hasa na motywach prozy Schulza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Surrealistyczna, poetycka atmosfera doskonale oddaje oniryczny klimat twórczości pisarza.

Sklepy cynamonowe - poetycki świat Schulza

Krótkometrażowy, animowany film Tomasza Bagińskiego, nominowany do Oscara, imponuje dbałością o szczegóły i wiernością oddania wyjątkowej poetyki Schulza.

Republika marzeń - nietypowy film animowany

Surrealistyczny film animowany w reżyserii Wojciecha Kasperskiego nawiązuje do motywów i poetyki prozy Schulza. Przedstawia on podróż chłopca przez enigmatyczną Republikę Marzeń.

Obraz grozy w prozie Tadeusza Konwickiego

Tadeusz Konwicki, autor "Małej Apokalipsy", również sięgał w swojej twórczości po wątki grozy i fantastyki. Oto najciekawsze ekranizacje jego utworów osadzonych w tych konwencjach.

Mała Apokalipsa - mroczna wizja wojny

Słynna powieść Konwickiego w ekranizacji Jacka Koprowicza to przejmujący obraz okrucieństwa wojny widziany oczami dziecka. Film buduje nastrój grozy i absurdu wojennej zawieruchy.

Zud - przerażająca opowieść o wilkołaku

Mroczny, nawiązujący do konwencji horroru film w reżyserii Marcina Ziębińskiego na podstawie opowiadania Konwickiego opowiada historię tytułowego Zuda - tajemniczego potwora terroryzującego okoliczną ludność.

Bohiń - horror science fiction w realiach PRL

Ekranizacja powieści Konwickiego w reżyserii Janusza Majewskiego to ciekawy przykład polskiego horroru science fiction osadzonego w realiach PRL. Film opowiada o zagładzie tytułowego miasteczka Bohin spowodowanej przez tajemniczą katastrofę ekologiczną.

Najlepsze adaptacje opowiadań H.P. Lovecrafta

Twórczość H.P. Lovecrafta stanowiła inspirację także dla polskich twórców filmowych. Oto najciekawsze produkcje, będące ekranizacjami lub luźnymi adaptacjami jego ponurych opowiadań.

Zew Cthulhu - kultowy film grozy

Niskobudżetowy, lecz niezwykle klimatyczny film w reżyserii Grzegorza Kminka na motywach mitologii stworzonej przez Lovecrafta. Produkcję cechuje mroczny klimat i charakterystyczna lovecraftowska aura grozy.

W górach szaleństwa - wierna ekranizacja noweli

Film Martina Kaweckiego będący wierną ekranizacją jednej z najsłynniejszych nowel Lovecrafta. Przedstawia on losy wyprawy naukowej, która natrafia w Antarktyce na starożytne zło.

Kolor z przestworzy - mroczna animacja

Animowany film z elementami horroru w reżyserii Kuba Stokalskiego i Macieja Kawalskiego, którego fabuła nawiązuje do mitologii stworów z uniwersum Lovecrafta. Film cechuje ponura, groteskowa atmosfera.

Polskie horrory na podstawie twórczości Artura Conan Doyle'a

Opowiadania o Sherlocku Holmesie autorstwa Artura Conan Doyle'a również stanowiły kanwę dla polskich filmów grozy. Oto najciekawsze z nich.

Przeklęty dwór - groza w gorzkowickim dworze

Ten polski horror z elementami gotycyzmu w reżyserii Witolda Leszczyńskiego na motywach opowiadania Doyle'a "Zagadka Gorzkowickiego dworu" to opowieść o mrocznych tajemnicach tytułowego dworu i prześladujących go upiorach.

Pies Baskerville'ów - klasyczna historia w polskiej odsłonie

Ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści o Sherlocku Holmesie w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego. Klimat angielskiej prowincji i motyw nadprzyrodzonego zagrożenia oddane zostały trafnie.

Studium w szkarłacie - śledztwo Sherlocka Holmesa

Film Jerzego Hoffmana na motywach powieści Doyle'a to wierna ekranizacja klasycznej historii detektywistycznej z domieszką gotyckiej grozy, zbudowana na motywie tajemniczych morderstw w opactwie.

Legendy miejskie jako inspiracja filmowego horroru

Polscy twórcy często sięgają po motywy miejskich legend, lokalnych podań i wierzeń ludowych, które stanowią świetną bazę do snucia mrocznych filmowych opowieści.

Egzorcyzmy Emily Rose - przerażająca opowieść o opętaniu

Ten thriller horror w reżyserii Macieja Pieprzycy oparty jest na motywach słynnej legendy o Anneliese Michel, która miała paść ofiarą opętania. Film przedstawia proces o zabójstwo księdza, który ją egzorcyzmował.

Mroczne zaułki Lizbony - dreszczowiec na podstawie legendy

Mroczny, tajemniczy klimat Lizbony buduje ten film grozy w reżyserii Ewy Banaszkiewicz, którego fabuła nawiązuje do legend o tajemniczych zniknięciach dzieci w tym mieście.

Krwawa Mary - nawiedzona łazienka w filmowej odsłonie

Ten niskobudżetowy slasher w reżyserii Grzegorza Kminka oparty jest na motywach legendy o Krwawej Mary. Pokazuje grupę nastolatków przywołujących mściwego ducha w nawiedzonej szkolnej toalecie.

Jak widać, polskie kino grozy ma w swoim dorobku wiele interesujących produkcji, będących adaptacjami znanych dzieł literackich lub czerpiących garściami z legend, podań i wierzeń. Tego typu historie filmowe potrafią skutecznie budzić dreszcz emocji i trzymać widza w napięciu. Pozostaje mieć nadzieję, że polska groza filmowa będzie nadal czerpać z bogatego imaginarium literatury i folkloru, tworząc coraz to nowe intrygujące opowieści.

Podsumowanie

Przedstawiony przegląd pokazuje, że polskie kino grozy ma bogatą tradycję sięgania po motywy zaczerpnięte z literatury i folkloru. Nasi twórcy potrafią w interesujący sposób adaptować i przetwarzać ponure opowieści znanych autorów oraz lokalne legendy i podania. Filmy na podstawie prozy Grabińskiego, Schulza, Lovecrafta czy Conan Doyle'a udowadniają, że polski horror potrafi z powodzeniem konkurować z zagranicznymi produkcjami. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie kolejnych udanych ekranizacji, które pozwolą polskim widzom doświadczyć mrocznych dreszczy grozy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie cechy charakteryzują polskie horrory inspirowane literaturą?

Często są to niskobudżetowe, lecz klimatyczne produkcje, które dbają o oddanie specyficznej poetyki adaptowanych utworów. Cechuje je ponury nastrój, budowanie napięcia i tajemnicy.

Które adaptacje literackie są uznawane za najlepsze polskie horrory?

Do kanonu polskiej grozy filmowej zalicza się m.in. "Sanatorium pod Klepsydrą" Hasa, "Demon ruchu" Szulkina, "Małą Apokalipsę" Koprowicza czy "Psa Baskerville'ów" Cękalskiego.

Jakie legendy miejskie stanowiły inspirację dla polskich filmów grozy?

Polscy twórcy często czerpią z lokalnych legend, np. o Anneliese Michel ("Egzorcyzmy Emily Rose"), znikających dzieciach w Lizbonie ("Mroczne zaułki Lizbony") czy Krwawej Mary.

Którzy polscy pisarze byli najczęściej ekranizowani?

Do najchętniej ekranizowanych należą Stefan Grabiński, Bruno Schulz, Arthur Conan Doyle czy H.P. Lovecraft, których proza doskonale nadaje się na adaptacje filmowe.

Czy polskie horrory odnoszą międzynarodowe sukcesy?

Niektóre z nich tak, np. animacja "Sklepy cynamonowe" była nominowana do Oscara. Jednak są to raczej produkcje niszowe, skierowane głównie na polski rynek.

shareUdostępnij
author
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0