Adaptacje polskiej literatury grozy - najlepsze horrory

Adaptacje polskiej literatury grozy - najlepsze horrory
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski3 września 2023 | 5 min

Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych, który od lat przyciąga rzesze widzów. W polskim kinie również powstało wiele produkcji należących do tego nurtu. Częstym źródłem inspiracji dla twórców horrorów są dzieła literackie, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Poniżej przedstawiamy przegląd najciekawszych ekranizacji i adaptacji, które pokazują, że polska groza filmowa potrafi trzymać w napięciu i wywoływać dreszcze grozy tak samo dobrze, jak zagraniczne produkcje.

Najlepsze adaptacje prozy Stefana Grabińskiego

Stefan Grabiński, autor takich nowel jak "Demon ruchu" czy "Opętana dusza", uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców weird fiction. Jego ponura, niesamowita proza stanowiła inspirację dla wielu reżyserów. Oto najciekawsze ekranizacje utworów Grabińskiego.

Demon ruchu - klasyk grozy w nowej odsłonie

"Demon ruchu" to jedno z najsłynniejszych opowiadań Grabińskiego, które doczekało się kilku ekranizacji. Ostatnia z nich, w reżyserii Piotra Szulkina, wiernie oddaje nastrój oryginału, balansując na granicy jawy i koszmaru sennogo. Film budzi grozę poprzez aluzje i niedopowiedzenia.

Opętana dusza - mroczna opowieść o złu

Ekranizacja głośnej noweli Grabińskiego w reżyserii Waldemara Krzystka to przerażający film grozy o młodym skrzypku, który zawiera cyrograf z diabłem. Obraz sugestywnie oddaje nastrój opętania i walki dobra ze złem.

Ciemność - przerażający horror science fiction

Ten mroczny horror science fiction w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego swobodnie adaptuje motywy z kilku utworów Grabińskiego. To opowieść o grupie żołnierzy, którzy natrafiają w lesie na tajemniczą, śmiertelnie groźną istotę.

Ekranizacje utworów Brunona Schulza

Bruno Schulz, autor "Sklepów cynamonowych", także stanowił inspirację dla polskich filmowców. Jego proza, oscylująca na granicy snu i jawy, doskonale nadaje się do przeniesienia na ekran.

Sanatorium pod Klepsydrą - arcydzieło surrealizmu

Film Wojciecha Jerzego Hasa na motywach prozy Schulza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Surrealistyczna, poetycka atmosfera doskonale oddaje oniryczny klimat twórczości pisarza.

Sklepy cynamonowe - poetycki świat Schulza

Krótkometrażowy, animowany film Tomasza Bagińskiego, nominowany do Oscara, imponuje dbałością o szczegóły i wiernością oddania wyjątkowej poetyki Schulza.

Republika marzeń - nietypowy film animowany

Surrealistyczny film animowany w reżyserii Wojciecha Kasperskiego nawiązuje do motywów i poetyki prozy Schulza. Przedstawia on podróż chłopca przez enigmatyczną Republikę Marzeń.

Obraz grozy w prozie Tadeusza Konwickiego

Tadeusz Konwicki, autor "Małej Apokalipsy", również sięgał w swojej twórczości po wątki grozy i fantastyki. Oto najciekawsze ekranizacje jego utworów osadzonych w tych konwencjach.

Mała Apokalipsa - mroczna wizja wojny

Słynna powieść Konwickiego w ekranizacji Jacka Koprowicza to przejmujący obraz okrucieństwa wojny widziany oczami dziecka. Film buduje nastrój grozy i absurdu wojennej zawieruchy.

Zud - przerażająca opowieść o wilkołaku

Mroczny, nawiązujący do konwencji horroru film w reżyserii Marcina Ziębińskiego na podstawie opowiadania Konwickiego opowiada historię tytułowego Zuda - tajemniczego potwora terroryzującego okoliczną ludność.

Bohiń - horror science fiction w realiach PRL

Ekranizacja powieści Konwickiego w reżyserii Janusza Majewskiego to ciekawy przykład polskiego horroru science fiction osadzonego w realiach PRL. Film opowiada o zagładzie tytułowego miasteczka Bohin spowodowanej przez tajemniczą katastrofę ekologiczną.

Najlepsze adaptacje opowiadań H.P. Lovecrafta

Adaptacje polskiej literatury grozy - najlepsze horrory

Twórczość H.P. Lovecrafta stanowiła inspirację także dla polskich twórców filmowych. Oto najciekawsze produkcje, będące ekranizacjami lub luźnymi adaptacjami jego ponurych opowiadań.

Zew Cthulhu - kultowy film grozy

Niskobudżetowy, lecz niezwykle klimatyczny film w reżyserii Grzegorza Kminka na motywach mitologii stworzonej przez Lovecrafta. Produkcję cechuje mroczny klimat i charakterystyczna lovecraftowska aura grozy.

W górach szaleństwa - wierna ekranizacja noweli

Film Martina Kaweckiego będący wierną ekranizacją jednej z najsłynniejszych nowel Lovecrafta. Przedstawia on losy wyprawy naukowej, która natrafia w Antarktyce na starożytne zło.

Kolor z przestworzy - mroczna animacja

Animowany film z elementami horroru w reżyserii Kuba Stokalskiego i Macieja Kawalskiego, którego fabuła nawiązuje do mitologii stworów z uniwersum Lovecrafta. Film cechuje ponura, groteskowa atmosfera.

Polskie horrory na podstawie twórczości Artura Conan Doyle'a

Opowiadania o Sherlocku Holmesie autorstwa Artura Conan Doyle'a również stanowiły kanwę dla polskich filmów grozy. Oto najciekawsze z nich.

Przeklęty dwór - groza w gorzkowickim dworze

Ten polski horror z elementami gotycyzmu w reżyserii Witolda Leszczyńskiego na motywach opowiadania Doyle'a "Zagadka Gorzkowickiego dworu" to opowieść o mrocznych tajemnicach tytułowego dworu i prześladujących go upiorach.

Pies Baskerville'ów - klasyczna historia w polskiej odsłonie

Ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści o Sherlocku Holmesie w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego. Klimat angielskiej prowincji i motyw nadprzyrodzonego zagrożenia oddane zostały trafnie.

Studium w szkarłacie - śledztwo Sherlocka Holmesa

Film Jerzego Hoffmana na motywach powieści Doyle'a to wierna ekranizacja klasycznej historii detektywistycznej z domieszką gotyckiej grozy, zbudowana na motywie tajemniczych morderstw w opactwie.

Legendy miejskie jako inspiracja filmowego horroru

Polscy twórcy często sięgają po motywy miejskich legend, lokalnych podań i wierzeń ludowych, które stanowią świetną bazę do snucia mrocznych filmowych opowieści.

Tutaj zobaczysz ten i wiele innych horrorów- https://zerknij-tv.pl/filmy/mow-do-mnie

Egzorcyzmy Emily Rose - przerażająca opowieść o opętaniu

Ten thriller horror w reżyserii Macieja Pieprzycy oparty jest na motywach słynnej legendy o Anneliese Michel, która miała paść ofiarą opętania. Film przedstawia proces o zabójstwo księdza, który ją egzorcyzmował.

Mroczne zaułki Lizbony - dreszczowiec na podstawie legendy

Mroczny, tajemniczy klimat Lizbony buduje ten film grozy w reżyserii Ewy Banaszkiewicz, którego fabuła nawiązuje do legend o tajemniczych zniknięciach dzieci w tym mieście.

Krwawa Mary - nawiedzona łazienka w filmowej odsłonie

Ten niskobudżetowy slasher w reżyserii Grzegorza Kminka oparty jest na motywach legendy o Krwawej Mary. Pokazuje grupę nastolatków przywołujących mściwego ducha w nawiedzonej szkolnej toalecie.

Jak widać, polskie kino grozy ma w swoim dorobku wiele interesujących produkcji, będących adaptacjami znanych dzieł literackich lub czerpiących garściami z legend, podań i wierzeń. Tego typu historie filmowe potrafią skutecznie budzić dreszcz emocji i trzymać widza w napięciu. Pozostaje mieć nadzieję, że polska groza filmowa będzie nadal czerpać z bogatego imaginarium literatury i folkloru, tworząc coraz to nowe intrygujące opowieści.

Podsumowanie

Przedstawiony przegląd pokazuje, że polskie kino grozy ma bogatą tradycję sięgania po motywy zaczerpnięte z literatury i folkloru. Nasi twórcy potrafią w interesujący sposób adaptować i przetwarzać ponure opowieści znanych autorów oraz lokalne legendy i podania. Filmy na podstawie prozy Grabińskiego, Schulza, Lovecrafta czy Conan Doyle'a udowadniają, że polski horror potrafi z powodzeniem konkurować z zagranicznymi produkcjami. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie kolejnych udanych ekranizacji, które pozwolą polskim widzom doświadczyć mrocznych dreszczy grozy.

Najczęstsze pytania

Często są to niskobudżetowe, lecz klimatyczne produkcje, które dbają o oddanie specyficznej poetyki adaptowanych utworów. Cechuje je ponury nastrój, budowanie napięcia i tajemnicy.

Do kanonu polskiej grozy filmowej zalicza się m.in. "Sanatorium pod Klepsydrą" Hasa, "Demon ruchu" Szulkina, "Małą Apokalipsę" Koprowicza czy "Psa Baskerville'ów" Cękalskiego.

Polscy twórcy często czerpią z lokalnych legend, np. o Anneliese Michel ("Egzorcyzmy Emily Rose"), znikających dzieciach w Lizbonie ("Mroczne zaułki Lizbony") czy Krwawej Mary.

Do najchętniej ekranizowanych należą Stefan Grabiński, Bruno Schulz, Arthur Conan Doyle czy H.P. Lovecraft, których proza doskonale nadaje się na adaptacje filmowe.

Niektóre z nich tak, np. animacja "Sklepy cynamonowe" była nominowana do Oscara. Jednak są to raczej produkcje niszowe, skierowane głównie na polski rynek.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Szeryf z Nottingham - Co mówią legendy i opowieści o tej postaci?
  3. Gothic 3 - Zmiany w balansie - Co poprawić w balansie gry Gothic 3?
  4. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  5. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły