Awantura - polska komedia obyczajowa z werwą

Awantura - polska komedia obyczajowa z werwą
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski22 września 2023 | 6 min

Komedie filmowe od zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród polskich widzów. Nic dziwnego, wszak ich lekka forma i dowcipne dialogi pozwalają na chwilę oderwać się od codziennej rutyny i po prostu dobrze się bawić. Niestety, nie zawsze tego typu produkcje reprezentują wysoki poziom. Tym większą radość sprawiają te komedie, które łączą w sobie doskonałe aktorstwo, błyskotliwy scenariusz i umiejętne operowanie konwencją gatunkową. Do takich właśnie filmów z pewnością należy zaliczyć "Awanturę" - polską komedię obyczajową z 2015 roku w reżyserii Michała Rogalskiego.

Fabuła komedii obyczajowej

Zabawne perypetie bohaterów

Fabuła filmu skupia się wokół losów kilkorga mieszkańców warszawskiej Pragi, których życie niespodziewanie splata się ze sobą za sprawą serii zaskakujących zdarzeń. Punktem wyjścia jest awantura małżeńska Anity i Grzegorza, podczas której mężczyzna wyrzuca żonę z mieszkania. Kobieta postanawia schronić się u przyjaciółki Gabrysi, jednak i tam nie zazna spokoju. Tymczasem losy Grzegorza również ulegają nieoczekiwanej zmianie za sprawą tajemniczej Heleny.

Zaskakujące zwroty akcji

W miarę rozwoju wydarzeń okazuje się, że niemal każdy z bohaterów ma jakąś tajemnicę do ukrycia. Dochodzi do serii zaskakujących zwrotów akcji i zabawnych nieporozumień. Anita przypadkowo demoluje mieszkanie Gabrysi. Ta z kolei wikła się w romans z żonatym sąsiadem Eugeniuszem. Tymczasem Grzegorz odkrywa mroczną przeszłość Heleny. Okazuje się, że życie na warszawskiej Pradze wcale nie jest takie nudne i przewidywalne, jak mogłoby się wydawać.

Dynamika wydarzeń

Dzięki świetnemu scenariuszowi i zgraniu aktorów akcja "Awantury" rozwija się niezwykle dynamicznie i z wielkim rozmachem. Twórcy z powodzeniem balansują na granicy komedii i dramatu, dzięki czemu widz wciąż pozostaje w niepewności, czy śmiać się czy płakać. Finalne rozwiązanie wszystkich wątków jest zarazem zaskakujące i satysfakcjonujące.

Główni bohaterowie

Charakterystyka postaci

W filmie występuje kilka barwnych postaci, z których każda posiada charakterystyczne cechy. Anita to typowa mieszkanka blokowisk - trochę zagubiona, poszukująca celu w życiu. Jej mąż Grzegorz uosabia stereotyp "twardziela", który jednak pod maską twardości skrywa niepewność i strach przed samotnością. Gabrysia z kolei ucieka w romanse, bo nie potrafi zbudować trwałego związku. Wszyscy oni są bardzo ludzcy i autentyczni.

Relacje między bohaterami

Na początku filmu bohaterowie wydają się żyć obok siebie, nie mając ze sobą zbyt wiele wspólnego. Jednak w miarę rozwoju wydarzeń ich losy coraz mocniej się splatają. Dochodzi do konfrontacji, awantur, pojednań i nieoczekiwanych sojuszy. Okazuje się, że łączy ich więcej, niż mogłoby się wydawać. Te relacje stanowią sedno fabuły.

Rozwój postaci

Splot wydarzeń, w jaki zostają wplątani bohaterowie, zmusza ich do głębokiej introspekcji i przewartościowania swojego życia. Dzięki temu każda z postaci przechodzi wyraźną przemianę wewnętrzną. Opuszczając kinową salę widz zostaje z przekonaniem, że losy bohaterów potoczą się już w dobrym kierunku.

Specyfika gatunku komedii obyczajowej

Typowe motywy i wątki

"Awantura" wpisuje się w konwencję komedii obyczajowej, sięgając po motywy i wątki charakterystyczne dla tego gatunku. Mamy tu zatem nieudane małżeństwo, romans, tajemnice sąsiedzkie i wiele innych elementów, znanych z tego typu filmów. Jednak twórcy podchodzą do nich z przymrużeniem oka, nadając im komiczny rys.

Elementy humoru sytuacyjnego

Śmiech widza wywołują przede wszystkim zabawne sytuacje, w jakich znajdują się bohaterowie. Przykładem może być scena, w której pijana Anita demoluje eleganckie mieszkanie Gabrysi. Sama gra aktorska również stanowi źródło komizmu - aktorzy ze swadą oddają charakterystyczne cechy swoich postaci.

Odniesienia do polskiej rzeczywistości

Realia życia w blokowisku na warszawskiej Pradze oddane zostały z dużą dozą realizmu. Dzięki temu wiele scen wydaje się widzowi znajomych z własnych doświadczeń. Ten lokalny koloryt sprawia, że film idealnie wpisuje się w polską tradycję komedii obyczajowej.

Reżyseria i aktorstwo

Awantura - polska komedia obyczajowa z werwą

Praca reżysera na planie

Reżyser Michał Rogalski z powodzeniem łączy elementy komediowe z nutą dramatyzmu. Jego pewna ręka sprawia, że mimo licznych wątków i zwrotów akcji całość pozostaje spójna i angażująca. Reżyserowi udało się stworzyć lekki i zabawny film, który jednak porusza także głębsze kwestie.

Występy aktorów

Aktorzy biorący udział w filmie świetnie odnajdują się w swoich rolach, dzięki czemu ich postacie są niezwykle autentyczne i wiarygodne. Szczególne uznanie należy się Annie Dereszowskiej wcielającej się w tytułową Anitę - aktorka perfekcyjnie oddaje emocjonalną huśtawkę, przez jaką przechodzi jej bohaterka.

Opinie krytyków

Krytycy docenili lekkość i dynamikę "Awantury", chwaląc stronę realizatorską oraz grę aktorów. Film zebrał bardzo dobre recenzje, a wielu recenzentów okrzyknęło go najlepszą polską komedią 2015 roku. Doceniono zwłaszcza umiejętne połączenie wątków komediowych z elementami obyczajowego dramatu.

Odbiór filmu przez widzów

Popularność komedii wśród Polaków

"Awantura" cieszyła się ogromną popularnością, przyciągając do kin prawie 2 miliony widzów. Polacy chętnie oglądają rodzime komedie, a ta produkcja idealnie trafiła w ich gusta. Dowcipny scenariusz, barwne postacie i doskonała obsada aktorska sprawiły, że seans dostarczył widzom wielu powodów do śmiechu.

Ciekawostki z planu zdjęciowego

Aktorzy wspominają pracę nad filmem jako niezwykle przyjemną i pełną pozytywnej energii. Panowała na planie luźna, rodzinna atmosfera, która przełożyła się na ich kreacje aktorskie. Nie obyło się oczywiście bez drobnych wpadek i żartów ekipy filmowej utrzymanych w konwencji samej komedii.

Cytaty i recenzje widzów

Widzowie chwalą "Awanturę" za doskonały humor i niesztampowe podejście do gatunku komedii obyczajowej. W recenzjach podkreślają, że jest to film, który bawi, wzrusza i skłania do refleksji. Chwalą również aktorów, którym udało się stworzyć niezwykle barwne i prawdziwe postacie. Ogólny odbiór filmu jest więc jednoznacznie pozytywny.

Podsumowanie

"Awantura" to polska komedia obyczajowa, która zebrała same pozytywne recenzje - zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Film łączy w sobie lekki, inteligentny humor z wnikliwą obserwacją ludzkich zachowań i relacji. Dzięki świetnej obsadzie aktorskiej, dynamicznej fabule i udanej reżyserii produkcja wciąga i bawi od pierwszej do ostatniej minuty. To rzadki przypadek komedii, która oprócz rozrywki dostarcza także wartościowych treści. Nic więc dziwnego, że "Awantura" podbiła serca polskich widzów i na stałe wpisała się do kanonu rodzimych hitów komediowych.

Najczęstsze pytania

Reżyserem jest Michał Rogalski, twórca kilku udanych polskich komedii.

Akcja filmu ma miejsce na warszawskiej Pradze.

Główne role grają m.in. Anna Dereszowska, Piotr Głowacki, Dorota Kolak, Maciej Zakościelny.

Budżet filmu wyniósł 4,5 miliona złotych.

"Awanturę" obejrzało w kinach prawie 2 miliony widzów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Szeryf z Nottingham - Co mówią legendy i opowieści o tej postaci?
  3. Gothic 3 - Zmiany w balansie - Co poprawić w balansie gry Gothic 3?
  4. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  5. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły