homearrow-right
Jak wyglądały potwory w polskich horrorach z lat 70.?

Jak wyglądały potwory w polskich horrorach z lat 70.?

thumbnail
author-image

Ariel Makowski

04.09.2023 | 9 min.

Horrory to gatunek filmowy, który od zawsze fascynował widzów. W szczególności te produkcje z lat 70. XX wieku przyciągały uwagę Polaków swoją specyfiką. Filmy te powstawały w trudnych warunkach ówczesnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, przez co charakteryzowały się amatorską realizacją. Jednak właśnie ta swoista stylistyka sprawia, że horrory z tamtych lat do dziś budzą zainteresowanie. Jak prezentowały się efekty specjalne, charakteryzacja i fabuła tych niezwykłych produkcji?

Charakterystyczne potwory w polskich horrorach lat 70.

Potwory występujące w polskich horrorach z lat 70. inspirowane były głównie zachodnimi wzorcami, jednak ich wykonanie było mocno ograniczone możliwościami ówczesnych twórców. Głównie pojawiały się wampiry, wilkołaki, zombie i demony - klasyczne postaci znane z filmów grozy. Ich charakteryzacja była jednak dość prosta. Twarze potworów pokrywano grubym makijażem, sztuczną krwią i taśmami imitującymi rany. Stosowano tanie peruki, sztuczne zęby i paznokcie. Kostiumy wykonane były z łatwo dostępnych materiałów.

Demoniczne istoty przybierały ludzką postać z nieproporcjonalnie dużymi, szponiastymi dłońmi. Wilkołaki miały owłosione twarze i ręce oraz sztuczne kły. Wampiry charakteryzowano bladym makijażem, kłami i czarnymi pelerynami. Zombie zaś miały powykręcane kończyny i rozkładające się ciała imitowane za pomocą lateksu. Mimo ograniczeń, potwory budziły grozę i przerażenie widzów swoim makabrycznym wyglądem. Stanowiły główną atrakcję horrorów i zapadały w pamięć, mimo prostoty wykonania.

Inspiracje i nawiązania do zagranicznych produkcji

Polskie horrory z lat 70. czerpały inspirację z zachodnich filmów grozy. Twórcy nawiązywali fabułą i klimatem do takich produkcji jak "Drakula" czy "Amerykański wilkołak w Londynie". Starali się odtworzyć charakterystyczne sceny i motywy, jednak przy ograniczonym budżecie efekt końcowy znacząco odbiegał od pierwowzoru. Mimo to, widzowie dostrzegali nawiązania i doceniali próby upodobnienia rodzimych horrorów do zagranicznych odpowiedników. Tym, co wyróżniało polskie produkcje, była swoista stylistyka i klimat zimnowojennej rzeczywistości.

Amatorskie efekty specjalne i charakteryzacja

Ograniczone możliwości techniczne

Polskie horrory lat 70. powstawały przy minimalnym budżecie, co mocno ograniczało możliwości techniczne. Za specjalne efekty odpowiadali głównie pasjonaci, którzy wykonywali je w warunkach domowych. Stosowali proste sztuczki jak podstawianie lalek czy ukrywanie przewodów. Przemiany wilkołaków pokazywano poprzez stopniowe nakładanie charakteryzacji. Efekty dźwiękowe nagrywano we własnym zakresie. Dym i mgłę imitowano za pomocą detergentów. Maskaż bliskich planów był wykonywany ręcznie klatka po klatce. Możliwości techniczne były znikome, więc twórcy musieli wykazać się pomysłowością i kreatywnością.

Prosta charakteryzacja potworów

Charakteryzacja odgrywała kluczową rolę w budowaniu grozy, jednak była mocno ograniczona niskim budżetem. Do jej wykonania używano tanich materiałów jak lateks, sztuczna skóra, farby i kleje. Metamorfozy potworów zazwyczaj pokazywano poprzez stopniowe nakładanie makijażu i rekwizytów. Cały proces charakteryzacji był pracochłonny i długotrwały. Często aktorzy sami przygotowywali sobie make-up przed kamerą. Mimo braku profesjonalizmu, charakteryzatorom udawało się uzyskać przekonujący efekt, który potęgował klimat grozy.

Niskobudżetowe efekty specjalne

Ograniczony budżet wpływał na jakość efektów specjalnych. Zamiast kosztownych technik, zespół produkcyjny wykorzystywał proste triki. Przemiany wilkołaków realizowano za pomocą animacji poklatkowej z udziałem aktora lub stosując podmianę aktora na lalkę. Do tworzenia iluzji używano luster, soczewek, podwójnej ekspozycji zdjęć i innych tanich sztuczek. Niektóre sceny kręcono z ukrytymi przewodami podnoszącymi rekwizyty. Dym i mgłę imitowano stosując mydło lub cukier. Efekty dźwiękowe rejestrowano we własnym zakresie. Wykorzystywano też gotowe dźwięki z innych produkcji. Te proste, lecz pomysłowe triki sprawiały, że seanse były emocjonujące.

Prosta fabuła i schematyzm

Stereotypowe postaci

Horrory z lat 70. cechowały się prostą, schematyczną fabułą i płaskimi postaciami. Bohaterowie byli wyrazistymi stereotypami: naiwna blondynka, odważny mężczyzna, szalony naukowiec czy tajemniczy włóczęga. Często występował motyw grupy nastolatków wybierających się w nawiedzone miejsce. Dialogi i zachowania postaci były mało wiarygodne i nacechowane sztucznością. Aktorzy grali w karykaturalny, przesadzony sposób. Miało to jednak swój urok i stanowiło o specyfice tamtych produkcji.

Przewidywalna akcja

Akcja horrorów rozwijała się w sposób dość przewidywalny i schematyczny. Z reguły zaczynała się od wprowadzenia widza w klimat grozy, po czym następował moment przełomowy - np. ożywienie potwora. Kolejne wydarzenia eskalowały napięcie, aż do finałowej konfrontacji z antagonistą i rozstrzygnięcia. Poszczególne sceny były do siebie podobne i mało zaskakujące. Mimo to, widzowie chętnie oglądali te produkcje, dając się porwać ich specyficznej, groteskowej konwencji.

Naiwne dialogi

Kwestie bohaterów horrorów z lat 70. brzmiały często nienaturalnie i wymuszenie. Aktorzy wypowiadali je teatralnym, patetycznym tonem. Dialogi pełne były banałów i frazesów, które miały budować nastrój grozy, ale brzmiały komicznie i naiwnie. Czasem postacie wykrzykiwały w niebogłosy swoje kwestie. Miało to uwypuklać dramatyzm sytuacji, ale sprawiało raczej komiczne wrażenie. Te naiwne, momentami śmieszne dialogi stały się jednak znakiem rozpoznawczym polskich horrorów z tamtych lat.

Ciekawostki z planu filmowego

Anegdoty z udziałem aktorów

Zdjęcia do polskich horrorów lat 70. przynosiły wiele zabawnych sytuacji i anegdot z udziałem aktorów. Na przykład odtwórca roli wampira przez przypadek połknął sztuczne kły i musiał zostać odwieziony na pogotowie. Aktor grający zombie zgubił się w plenerze, bo nie mógł nic widzieć przez charakteryzację. Wszystko to świadczyło o nieprofesjonalnych warunkach i improwizacji na planie. Jednak tego typu historie tylko dodawały tym produkcjom uroku.

Problemy techniczne

Realizacja horrorów przysparzała wielu problemów technicznych. Z powodu wadliwego sprzętu nagraniowego materiał często okazywał się bezużyteczny. Zdarzały się awarie kamery w trakcie ujęcia. Słaba jakość taśmy filmowej powodowała zacinanie się projektora na pokazach. Niejednokrotnie dekoracje się rozpadały, a rekwizyty ulegały zniszczeniu. Twórcy musieli mierzyć się z usterkami sprzętu i fatalnymi warunkami pracy. Jednak dzięki improwizacji udało im się stworzyć kultowe filmy.

Ograniczenia cenzury

Polskie horrory powstawały w realiach komunistycznej cenzury, która narzucała twórcom określone wytyczne. Nie zezwalano na przedstawianie treści uznawanych za demoralizujące czy niezgodne z propagandą. Filmy musiały przechodzić kontrolę odpowiednich urzędów. Często żądano wprowadzenia zmian w scenariuszu lub wycięcia drastycznych scen. Na przykład wampiry nie mogły być zbyt krwiożercze, a ofiary zabójstw musiały wyglądać przyzwoicie. Te ograniczenia wpływały na ostateczny kształt produkcji.

Porównanie do współczesnych horrorów

Postęp technologiczny

Obecnie realizacja horrorów wygląda zupełnie inaczej dzięki postępowi technologicznemu. Filmy kręci się kamerami cyfrowymi w wysokiej rozdzielczości. Możliwa jest praca na green screenie i tworzenie wirtualnych dekoracji. Dostępny jest profesjonalny sprzęt do charakteryzacji i animatroniki pozwalające ożywić makiety potworów. Kompleksowe efekty specjalne tworzy się komputerowo. Dzięki nowym technikom uzyskuje się niezwykle realistyczne efekty.

Większe możliwości CGI

We współczesnych horrorach coraz częściej wykorzystuje się techniki CGI do tworzenia iluzji i specjalnych efektów. Komputerowa animacja pozwala na niemal nieograniczone możliwości w kreowaniu demonicznych istot. Potwory mogą mieć fantazyjne kształty, poruszać się w nienaturalny sposób i zmieniać wygląd. Techniki CGI umożliwiają tworzenie realistycznych, a zarazem niezwykłych stworów, czego nie dało się osiągnąć w latach 70.

Bardziej złożone fabuły

Współczesne horrory odznaczają się znacznie bardziej rozbudowanymi, wielowątkowymi fabułami. Postacie są złożone i wielowymiarowe. Filmy często łączą ze sobą różne gatunki lub konwencje, tworząc ciekawe mieszanki. Akcja jest nieprzewidywalna, pełna zaskakujących zwrotów. Horrory stały się bardziej wyszukane pod względem narracji i motywów. Jest to zasługą większej swobody twórczej i braku ograniczeń, z jakimi borykali się twórcy w czasach PRL.

Podsumowanie

Horrory produkowane w Polsce w latach 70. XX wieku stanowią niezwykle ciekawy i swoisty rozdział w historii rodzimej kinematografii. Powstawały w specyficznych warunkach ograniczeń technicznych i cenzuralnych. Ich twórcy wykazywali się pomysłowością i pasją, by z niewielkimi środkami oddać na ekranie nastrój grozy. Dzięki temu horrory zyskały swój niepowtarzalny, vintage’owy urok. Prosta charakteryzacja potworów, prymitywne efekty specjalne i naiwna fabuła stały się znakiem rozpoznawczym tych produkcji. Filmy te, mimo upływu czasu, wciąż mają grono wiernych fanów ceniących je za klimat i specyficzną estetykę. Stanowią ciekawy zapis minionej epoki i ważny etap w rozwoju polskiej kinematografii.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie były ograniczenia twórców polskich horrorów w latach 70.?

Główne ograniczenia to niski budżet, brak dostępu do nowoczesnych technologii, konieczność improwizacji i radzenia sobie z wadliwym sprzętem. Dodatkowo twórcy musieli stosować się do wytycznych cenzury.

Skąd czerpano inspiracje do fabuły i wyglądu potworów?

Inspiracją były znane zachodnie horrory z udziałem klasycznych potworów jak wampiry, wilkołaki czy zombie. Starano się naśladować ich konwencję przy ograniczonych możliwościach.

Dlaczego efekty specjalne wyglądały tak prymitywnie?

Specjalne efekty tworzone były w warunkach domowych przez pasjonatów, bez dostępu do profesjonalnego sprzętu. Wykorzystywano proste triki jak animacja poklatkowa czy podmiana aktora na lalkę.

Czym charakteryzowały się postacie i fabuła polskich horrorów?

Cechowały się schematyzmem i przewidywalnością. Bohaterowie byli wyrazistymi stereotypami, a akcja rozwijała się w sposób mało zaskakujący, zgodnie z konwencją.

Dlaczego horrory z tamtych lat do dziś cieszą się popularnością?

Mimo ograniczeń, mają swój niepowtarzalny, vintage’owy klimat. Widzowie cenią je za specyficzną estetykę i przekonującą iluzję grozy, jaką udało się uzyskać nieszablonowymi środkami.

shareUdostępnij
author
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0