Kultowe polskie komedie pomyłek z lat 60. i 70.

Kultowe polskie komedie pomyłek z lat 60. i 70.
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski01.09.2023 | 8 min.

Komedie pomyłek to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gatunków filmowych w Polsce. W latach 60. i 70. XX wieku powstało wiele kultowych już dzisiaj filmów tego typu, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Ich specyficzny humor, niepowtarzalne dialogi i aktorskie kreacje do dziś bawią kolejne pokolenia widzów.

W niniejszym artykule przybliżamy najciekawsze i najważniejsze produkcje z gatunku komedii pomyłek z lat 60. i 70. Skupiamy się na filmach uznanych twórców, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój tej odmiany komediowego kina w Polsce. Omawiamy dzieła takich reżyserów, jak Stanisław Bareja, Sylwester Chęciński, Janusz Morgenstern, Tadeusz Chmielewski i Krzysztof Rogulski. Wskazujemy na ich największe przeboje, analizujemy fabuły, charakterystyczne motywy i aktorskie kreacje. Całość ma charakter subiektywnego przeglądu, aczkolwiek nie sposób pominąć pewnych pozycji, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej komedii.

Najpopularniejsze filmy Stanisława Barei

Miś - kultowa komedia pomyłek z 1980 roku

Film "Miś" to absolutna klasyka gatunku i jedna z najpopularniejszych polskich komedii w ogóle. Akcja rozgrywa się w peerelowskiej rzeczywistości, a bohaterem jest mieszkaniec bloku, który przez pomyłkę zostaje uznany za agenta. Reżyser brawurowo sportretował absurdy ówczesnego systemu. Ogromną rolę odgrywają tu komiczne dialogi i aktorskie popisy m.in. Stanisława Tym, Henryka Bisty czy Wiesława Gołasa.

Poszukiwany, poszukiwana - film o perypetiach małżeńskich

"Poszukiwany, poszukiwana" to kolejna komedia pomyłek w reżyserii Barei z 1973 roku. Tym razem reżyser skupia się na problemach małżeńskich i komizmie wynikającym z nieporozumień między mężem i żoną. W rolach głównych błyszczą Bronisław Pawlik i Iga Cembrzyńska.

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz - komedia obyczajowa z 1978 roku

Kolejna perełka w dorobku Barei z 1978 roku ze świetną obsadą - m.in. Wojciech Pokora, Włodzimierz Press, Wieńczysław Gliński. Reżyser tym razem przygląda się moralnym i obyczajowym absurdom współczesnego mu społeczeństwa. Humor sytuacyjny i słowny jak zawsze na najwyższym poziomie.

Komedie Sylwestra Chęcińskiego - mistrza gatunku

Sami swoi - przebojowa komedia z 1967 roku

"Sami swoi" to prawdziwy klasyk, jeden z największych przebojów w historii polskiego kina. Akcja rozgrywa się na wsi tuż po II wojnie światowej i skupia się na konflikcie dwóch rodzin - Gorajskich i Pawlaków. Mnóstwo zabawnych scen i niezapomnianych dialogów, które na stałe wpisały się do potocznego języka.

Nie ma mocnych - perypetie pewnej rodziny

Kolejna komedia Chęcińskiego z 1974 roku, tym razem skupiająca się na perypetiach wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w jednym domu. Pełna komicznych nieporozumień i zwariowanych sytuacji. Doskonałe role m.in. Wacława Kowalskiego, Jadwigi Chojnackiej czy Mieczysława Czechowicza.

Brunet wieczorową porą - komedia omyłek i zwariowanych sytuacji

Kolejny przebój w reżyserii Chęcińskiego z 1976 roku. Tym razem reżyser bierze na warsztat mechanizmy prowadzące do zabawnych nieporozumień i serii komicznych zdarzeń z udziałem kilku bohaterów. Znakomite role Daniela Olbrychskiego i Mai Komorowskiej.

Filmy Janusza Morgensterna - aktorskie popisy

Rejs - kultowy film z udziałem Wieczorka i Pawlaka

Kultowa już komedia z 1970 roku w reżyserii Janusza Morgensterna. Jej bohaterem jest wycieczkowy rejs po Wiśle, w trakcie którego dochodzi do wielu zabawnych sytuacji. Ogromną rolę odgrywają genialne kreacje aktorskie Zdzisława Maklakiewicza i Henryka Bisty.

Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy - komedia kryminalna

Inna odsłona talentu Morgensterna - tym razem w formie komedii kryminalnej z awanturniczą fabułą i mnóstwem gagów. Tytułowego Szpicbródkę kreuje Leonard Pietraszak. Film z 1978 roku.

Jak rozpętałem II wojnę światową - film fabularny z 1970 roku

Jeszcze jedna komedia wojenna w dorobku Morgensterna z 1970 roku, tym razem osadzona w realiach II wojny światowej. Pełen gagów i sytuacji opartych na komizmie językowym i sytuacyjnym. Świetna rola Mieczysława Pawlikowskiego.

Wariacje Tadeusza Chmielewskiego

Kultowe polskie komedie pomyłek z lat 60. i 70.

Nie lubię poniedziałku - komedia pomyłek z 1971 roku

Błyskotliwa komedia obyczajowa w reżyserii Chmielewskiego z 1971 roku ukazująca perypetie kilku mieszkańców bloku. Pełna zabawnych nieporozumień i gagów opartych na omyłkach i komizmie sytuacji. Znakomite role Ireny Kwiatkowskiej i Jana Himilsbacha.

Zmiennicy - perypetie pracowników poczty

Kolejna znakomita komedia w dorobku Chmielewskiego z 1986 roku, tym razem osadzona w realiach peerelowskiej poczty. Pokazuje zabawne perypetie i konflikty między pracownikami urzędu pocztowego. Świetne role m.in. Jerzego Treli i Witolda Pyrkosza.

Podróż za jeden uśmiech - przebojowa komedia romantyczna

Sentimentalna komedia romantyczna w reżyserii Chmielewskiego z 1972 roku z udziałem takich gwiazd, jak Beata Tyszkiewicz czy Wojciech Siemion. Dowcipnie ukazuje perypetie miłosne dwojga młodych ludzi.

Filmy muzyczne Krzysztofa Rogulskiego

Kochaj albo rzuć - komedia muzyczna z 1977 roku

Znakomita komedia muzyczna w reżyserii Rogulskiego z 1977 roku z świetną muzyką Seweryna Krajewskiego. Opowiada historię młodego małżeństwa, którego relacje komplikują się przez nadmierne zamiłowanie męża do gry na perkusji.

Zakazane piosenki - filmowe historie piosenek

Niezwykle popularny cykl filmów muzycznych Krzysztofa Rogulskiego z lat 80., przedstawiający historie największych przebojów polskiej estrady. Każda z komedii poświęcona jest innej piosence.

Pożegnanie z Marią - musical z piosenkami Jeremiego Przybory

Niezwykle udany musical Krzysztofa Rogulskiego z 1993 roku z piosenkami Jeremiego Przybory w wykonaniu Mieczysława Fogga. Zabawna i pełna wdzięku opowieść o miłosnych perypetiach głównego bohatera.

Inne kultowe komedie z epoki

Wsciekły - czarna komedia Romana Polańskiego

Mroczna komedia Romana Polańskiego z 1978 roku ukazująca przemianę nieśmiałego urzędnika w bezwzględnego zabójcę. Czarny humor w najlepszym wydaniu. Znakomita rola Zbigniewa Zapasiewicza.

Hydrozagadka - kryminał komediowy z 1970 roku

Znakomity kryminał w konwencji komediowej z 1970 roku w reżyserii Andrzeja Konic. Pełen gagów i zaskakujących zwrotów akcji film z Wiesławem Gołasem w roli głównej.

Zaślubiny z falą - musical z piosenkami Jeremiego Przybory

Uroczy musical z 1995 roku w reżyserii Janusza Rzeszewskiego z piosenkami Jeremiego Przybory. Leggiero opowieść o miłosnym zauroczeniu niewidomego pianisty. Znakomita rola Cezarego Pazury.

Powyższy przegląd nie wyczerpuje oczywiście tematu kultowych polskich komedii pomyłek z lat 60. i 70. Ukazuje jednak najważniejsze pozycje z tego nurtu - te, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii i do dziś bawią widzów swoim specyficznym humorem. Mamy nadzieję, że choć w małym stopniu zachęciliśmy do odkrywania lub ponownego obejrzenia tych wybitnych filmów.

Podsumowanie

Komedie pomyłek z lat 60. i 70. to złoty okres w historii polskiej komedii filmowej. Powstało wówczas wiele produkcji, które na trwale wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii. Ich specyficzny humor, brawurowe gagy i aktorskie popisy do dziś bawią kolejne pokolenia widzów. Filmy twórców takich jak Bareja, Chęciński, Morgenstern czy Chmielewski stanowią świadectwo polskiego komediowego geniuszu. Dostarczają rozrywki na najwyższym poziomie i budzą ciepłe wspomnienia dawnych lat. Gorąco zachęcamy do (ponownego) obejrzenia tych arcydzieł!

Najczęściej zadawane pytania

Trudno jednoznacznie wskazać najbardziej kultową pozycję - wiele z omawianych filmów zyskało miano klasyków i na stałe wpisało się do kanonu polskiej komedii. Do szczególnie ważnych należą na pewno "Sami swoi", "Rejs", "Brunet wieczorową porą" czy "Miś".

Ogromne zasługi dla rozwoju tego gatunku mają Stanisław Bareja, Sylwester Chęciński i Janusz Morgenstern. To właśnie im zawdzięczamy wiele kultowych dziś produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej komedii.

Zdecydowanie tak! Filmy te nie straciły nic ze swojego uroku i wciąż potrafią bawić kolejne pokolenia widzów. Ich specyficzny humor, doskonałe dialogi i aktorskie kreacje pozostają ponadczasowe.

Wiele z tych filmów regularnie emitowanych jest w telewizji. Są też szeroko dostępne na DVD oraz na platformach streamingowych, np. Netflix, HBO GO czy iTunes.

Trudno mówić o prostych kontynuacjach - tamte filmy stanowią zamkniętą, wyjątkową całość. Ale warto wymienić takie współczesne produkcje, jak "Lejdis", "Chłopaki nie płaczą" czy "Porady na zdrady", które czerpią z tradycji polskiej komedii pomyłek.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Strażnicy Galaktyki po raz ostatni zjednoczeni! Recenzja Vol. 3
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły