Monster - manga w wersji aktorskiej. Recenzja serialu

Monster - manga w wersji aktorskiej. Recenzja serialu
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski27.09.2023 | 8 min.

Manga Monster Naomi Urasawy to prawdziwe arcydzieło, które zachwyca niesamowicie mroczną atmosferą, psychologiczną głębią postaci oraz niezwykle wciągającą intrygą kryminalną. Nic więc dziwnego, że doczekała się ekranizacji w postaci serialu aktorskiego Netflixa. Czy twórcom udało się oddać niepowtarzalny klimat oryginału i stworzyć produkcję na miarę genialnej mangi? Sprawdźmy.

Fabuła i wierność oryginałowi

Główne wątki fabularne

Akcja Monster rozgrywa się w Niemczech lat 90. XX wieku i koncentruje się wokół ambitnego japońskiego neurochirurga Kenzo Tenmy. Gdy młody lekarz ratuje życie małego chłopca zamiast burmistrza miasta, zostaje niesłusznie oskarżony o serię tajemniczych morderstw. Aby udowodnić swoją niewinność, Tenma rozpoczyna prywatne śledztwo, które zaprowadzi go do mrocznych zakamarków ludzkiej natury. W serialu znajdziemy wszystkie kluczowe dla fabuły wątki: dramatyczną przeszłość Tenmy, historię tajemniczych bliźniąt Anny i Niny, przerażającą postać Johana oraz emocjonującą grę w kotka i myszkę pomiędzy bohaterami.

Różnice w stosunku do mangi

Showrunnerzy zdecydowali się na pewne zmiany w stosunku do oryginału. Akcja została przeniesiona z lat 90. do współczesności, prawdopodobnie po to, by historia lepiej rezonała z dzisiejszą widownią. Ponadto wątki poboczne zostały mocno okrojone lub pominięte, by skupić się na głównej intrydze. Niektóre postacie drugoplanowe również nieco się zmieniły. Mimo to kluczowe elementy fabuły i charakterystyka bohaterów pozostały nietknięte.

Czy serial oddaje klimat oryginału

Pod względem oddania specyficznej, mrocznej atmosfery Monster, twórcom bardzo dobrze udało się trafić w gusta fanów. Serial utrzymany jest w konwencji psychologicznego thrillera z domieszką horroru. Obfituje w sceny grozy, napięcia i zwroty akcji. Muzyka i zdjęcia świetnie budują klimat tajemnicy i niepewności. Mrożąca krew w żyłach kreacja Johana zwieńcza dzieło, sprawiając, że ogląda się serial z zapartym tchem. Pod tym względem Netflix bezbłędnie trafił w ducha mangi.

Aktorstwo i charakterystyka postaci

Kengo Kora jako Tenma

Głównym bohaterem Monster jest neurochirurg Kenzo Tenma, w którego wciela się Kengo Kora. Aktor znakomicie oddaje złożoną osobowość lekarza - jego empatię, determinację i poczucie sprawiedliwości. Widzimy jak Tenma z idealisty stopniowo przeistacza się w zgorzkniałego mściciela. Kora subtelnie gra tę przemianę, sprawiając, że bohater staje się coraz bardziej skomplikowaną postacią. Jego dramatyczna, pełna emocji gra aktorska to zdecydowanie jeden z najmocniejszych punktów serialu.

Obsada drugoplanowa

Także obsada aktorska drugoplanowa stoi na wysokim poziomie. Detektyw Lunge (Takeru Satoh), doktor Reichwein (Issei Takahashi) czy inspektor Heinrich (Yūsuke Santamaria) - wszyscy wnoszą coś unikalnego do swoich postaci. Wiarygodni aktorzy sprawiają, że losy bohaterów angażują i wciągają. Nie brakuje też solidnych rolek kobiecych - zwłaszcza tajemnicza Nina (Anna Sawai) prezentuje się bardzo ciekawie.

Wiarygodność i charyzma antagonistów

Największe wrażenie robi jednak Masataka Kubota w roli głównego antagonisty, Johana Lieberta. Młody aktor genialnie oddaje dwulicowość i przebiegłość tej diabelskiej postaci. Charyzmatyczny i przerażający zarazem, sprawia że Johana po prostu nie sposób oderwać od niego wzroku. To kreacja, która z pewnością na długo zapadnie w pamięć widzów.

Realizacja i warstwa wizualna

Scenografia i dekoracje

Serial Monster prezentuje bardzo wysoki poziom realizacyjny. Scenografia i dekoracje są niezwykle staranne i dopracowane. Twórcy zadbali o najmniejsze detale, dzięki czemu świat przedstawiony wydaje się maksymalnie realistyczny. Mroczne uliczki, splątane korytarze szpitalne, przytulne mieszkania - to wszystko znakomicie buduje klimat i pozwala wczuć się w nastrój scen.

Kostiumy bohaterów

Równie pieczołowicie dopracowano kostiumy, charakteryzację i fryzury bohaterów. Postacie ubrane są z dbałością o najmniejsze detale, co pozwala podkreślić ich osobowość i status społeczny. Tenma prezentuje się jak przystało na ambitnego lekarza, zaś strój i włosy Johana idealnie podkreślają jego tajemniczość. Dbałość o detale sprawia, że serial ogląda się z przyjemnością.

Zdjęcia i oświetlenie

Na pochwały zasługuje również praca operatorska - zdjęcia są nastrojowe, pełne ciekawych ujęć i zabiegów. Twórcy bawią się głębią ostrości, odpowiednio rozmywając lub wyostrzając plany. Świetnie zostało też wykorzystane oświetlenie do podkreślenia mrocznego klimatu. Te elementy sprawiają, że obraz ma styl, klasę i robi ogromne wrażenie pod względem wizualnym.

Muzyka i dźwięk

Ścieżka dźwiękowa

Ogromną rolę w Monster odgrywa muzyka i dźwięk. Przepiękna, ale i niepokojąca ścieżka dźwiękowa idealnie buduje nastrój grozy i tajemnicy. Melancholijne dźwięki fortepianu, przeszywające skrzypce, odgłosy zegara - te elementy wzmagają napięcie i sprawiają, że serial ogląda się z zapartym tchem. Muzyka doskonale uzupełnia akcję na ekranie.

Efekty dźwiękowe

Twórcy zadbali też o odpowiednie wykorzystanie efektów dźwiękowych - szelest liści, stukot obcasów, trzask łamanej gałęzi. Te drobiazgi budują niepokój i wrażenie, że zło czai się tuż za rogiem. Odgłosy idealnie współgrają z obrazem, tworząc spójną, przerażającą całość.

Wykorzystanie muzyki i dźwięku

Dźwięk został znakomicie wykorzystany do podkręcania napięcia i budowania mrocznego klimatu. Cisza także odgrywa ogromną rolę - twórcy umiejętnie bawią się jej brakiem, by wzmóc uczucie niepokoju. Muzyka i efekty dźwiękowe wzmacniają przekaz serialu i sprawiają, że seans staje się jeszcze bardziej wciągający.

Przesłanie i przemyślenia

Problem zła i potworności ludzkiej natury

Kluczowym tematem Monster jest problem zła drzemiącego w człowieku. Serial pokazuje, do czego zdolni są ludzie - każdy bohater ma w sobie ciemną stronę. Dzieło Urasawy zmusza do refleksji, czy ktokolwiek z nas jest w stanie poznać prawdziwe oblicze drugiego człowieka i jego motywacje.

Sprawiedliwość i wartość życia ludzkiego

Innym ważnym wątkiem jest kwestia sprawiedliwości i tego, co tak naprawdę decyduje o wartości życia. Czy życie bogatego człowieka jest ważniejsze od biednego dziecka? A może wszyscy zasługujemy na szansę? Te pytania nabierają szczególnego znaczenia w kontekście dramatycznych wyborów, przed którymi staje Tenma.

Wnioski płynące z historii Tenmy

Oglądając przemianę Tenmy, widzimy jak cienka jest granica między dobrem a złem. Czy dążąc do sprawiedliwości nie stajemy się równie źli jak ci, z którymi walczymy? Co ostatecznie czyni nas człowiekiem? Te pytania każą widzowi głęboko zastanowić się nad ludzką naturą.

Podsumowanie i ocena serialu

Mocne i słabe strony produkcji

Podsumowując, serial Monster to zdecydowanie udana adaptacja genialnej mangi. Produkcja ma wiele mocnych stron - świetnie oddany klimat, dobrą obsadę, wciągającą intrygę i wysoki poziom realizacyjny. Nieliczne różnice w stosunku do oryginału można wybaczyć. Do wad można zaliczyć nieco chaotyczną narrację i skrócenie pewnych wątków. Jednak ogólne wrażenie pozostaje bardzo pozytywne.

Czy warto obejrzeć ten serial?

Zdecydowanie tak! Serial Monster to obowiązkowa pozycja zarówno dla fanów mangi, jak i miłośników mrocznych, trzymających w napięciu produkcji. Jeśli lubisz thrillery psychologiczne w klimacie horroru, będziesz zachwycony. Produkcję polecić można także tym, którzy cenią sobie wysoki poziom realizacji i świetne aktorstwo. Seans zdecydowanie wart swojego czasu.

Porównanie z innymi adaptacjami mang

Ostatecznie serial Monster można śmiało zaliczyć do jednej z najlepszych aktorskich adaptacji mang w ostatnich latach. Twórcom udało się zachować ducha oryginału i stworzyć produkcję na wysokim poziomie. Serial nie ustępuje takim hitom jak choćby ekranizacja Death Note i zdecydowanie przewyższa kiepskie adaptacje w stylu Bleacha. Jeśli podobały Ci się inne seriale na podstawie mang, ta produkcja Netflixa z pewnością Cię nie zawiedzie.

Podsumowanie

Serial Monster to bez wątpienia jedna z najlepszych i najbardziej udanych ekranizacji genialnej mangi Naomi Urasawy. Produkcja Netfliksa wiernie oddaje mroczny, trzymający w napięciu klimat oryginału, dzięki czemu zadowoli zarówno fanów komiksu, jak i nowych widzów. Wysoki poziom realizacji, świetna obsada aktorska i wciągająca fabuła sprawiają, że seans jest niezwykle satysfakcjonujący. Nieliczne różnice w stosunku do mangi można wybaczyć. Jeśli kochasz thrillery psychologiczne utrzymane w konwencji horroru, koniecznie daj szansę temu serialowi. Produkcja zdecydowanie warta obejrzenia i polecenia znajomym.

Najczęściej zadawane pytania

W dużej mierze tak. Twórcy zachowali większość kluczowych wątków i charakterystyk postaci. Pewne różnice dotyczą głównie realiów i wątków pobocznych.

Obsada serialu stoi na bardzo wysokim poziomie. Szczególnie dobrze prezentują się Kengo Kora jako Tenma i Masataka Kubota jako Johann.

Zdecydowanie tak. Serial świetnie działa także jako samodzielna produkcja i wciągnie widzów, którzy nie znają komiksu.

Obfituje w sceny grozy i napięcia, momentami przyprawiając o dreszcze. Jest to thriller psychologiczny z elementami horroru.

Serial produkcji Netflix dostępny jest exclusive na platformie Netflix. Wymagany jest więc abonament, by móc go obejrzeć.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Oppenheimer - czy film Nolana o "ojcu" bomby atomowej sprosta oczekiwaniom?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły