Najlepsze role Andrzeja Seweryna - top 5

Najlepsze role Andrzeja Seweryna - top 5
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak26.08.2023 | 5 min.

Andrzej Seweryn to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. W swojej ponad 60-letniej karierze stworzył całą galerię niezapomnianych kreacji aktorskich, które na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii. Odtwarzał zarówno role główne, jak i drugoplanowe, ale zawsze wnosił do nich swój niepowtarzalny styl i charyzmę. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym i najbardziej pamiętnym rolą w dorobku tego wybitnego artysty.

Najbardziej pamiętne role filmowe Andrzeja Seweryna

Andrzej Seweryn zadebiutował na dużym ekranie w 1958 roku niewielką rolą w filmie Ewa chce spać reżysera Tadeusza Chmielewskiego. Przez kolejne lata grywał role drugoplanowe, aż do czasu współpracy z Krzysztofem Zanussim. To właśnie Zanussi odkrył prawdziwy potencjał Seweryna i obsadził go w swoich arcydziełach, takich jak Barwy ochronne czy Iluminacja. Kolejnym reżyserem, który docenił talent Seweryna był Andrzej Wajda.

W filmie Człowiek z marmuru Andrzej Seweryn stworzył niezapomnianą kreację ambitnego dziennikarza śledczego, próbującego dotrzeć do prawdy o tajemniczym bohaterze propagandowego filmu z lat 50. Jego kolejne role u Wajdy, zwłaszcza w Człowieku z żelaza i Katyniu, udowodniły wszechstronność aktora.

Innym ważnym nurtem filmografii Seweryna są role w psychologicznych i moralitetowych obrazach, takich jak Psy Władysława Pasikowskiego, Pianista Romana Polańskiego czy Wszystko, co najważniejsze Roberta Glińskiego. Aktor z mistrzostwem oddawał w nich wewnętrzne rozterki i dylematy bohaterów.

Role w filmach Krzysztofa Zanussiego

Jednym z przełomowych filmów w karierze Seweryna były Barwy ochronne z 1977 roku. Aktor zagrał w nim główną rolę idealisty i nonkonformisty - doktora Michała. Film poruszał ważkie tematy etyczne i światopoglądowe.

Kolejną istotną rolą była kreacja księdza w filmie Iluminacja z 1973 roku. Obraz inspirowany był twórczością Józefa Tischnera i opowiadał o poszukiwaniu sensu życia.

W filmie Constans z 1980 roku Seweryn wcielił się w postać średniowiecznego mnicha, który prowadzi poszukiwania zaginionego rękopisu.

Role w filmach Andrzeja Wajdy

Jedną z najważniejszych ról Seweryna jest kreacja dziennikarza w filmie Człowiek z marmuru z 1976 roku. Aktor z mistrzostwem oddał zmagania bohatera z oporem władzy komunistycznej.

Kolejny raz Seweryn zagrał u Wajdy w filmie Człowiek z żelaza z 1981 roku, wcielając się w przywódcę związkowego. Film poruszał temat żarliwej walki o demokrację i prawa robotników.

W wstrząsającym filmie Katyń z 2007 roku Seweryn stworzył poruszającą kreację oficera prowadzącego śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Role w filmach psychologicznych

Jedną z najmocniejszych kreacji Seweryna jest rola w filmie Psy Władysława Pasikowskiego z 1992 roku. Aktor zagrał w nim pozbawionego skrupułów funkcjonariusza SB.

W Pianiście Romana Polańskiego z 2002 roku Seweryn wcielił się w ojca głównego bohatera, stwarzając wielowymiarowy portret człowieka dotkniętego tragedią Holocaustu.

Film Wszystko, co najważniejsze z 1992 roku przyniósł kolejną wybitną kreację aktora jako surowego i wymagającego ojca głównego bohatera.

Role w filmach historycznych

W słynnym filmie Quo vadis z 2001 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza Seweryn zagrał bogatego patrycjuszyka Petroniusza.

Kreacja w filmie Ziemia obiecana z 1974 roku to kolejny ważny moment w karierze aktora. Seweryn wcielił się w jednego z głównych bohaterów - Karola Borowieckiego.

W kultowym filmie Andrzeja Wajdy Popiół i diament z 1958 roku Seweryn zadebiutował w epizodycznej, lecz zapadającej w pamięć roli kelnera.

Ostatnie role - podsumowanie kariery

Jedną z ostatnich ról Seweryna jest kreacja kardynała Wyszyńskiego w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem z 2005 roku. Aktor z mistrzostwem sportretował niezwykłą osobowość Prymasa Tysiąclecia.

W Historii Roja z 2015 roku Seweryn wcielił się w postać ks. Jana Ziei - wybitnego działacza niepodległościowego i społecznego.

Ostatnia jak dotąd rola aktora to występ w filmie Wygrać marzenia z 2016 roku, gdzie zagrał starzejącego się, schorowanego artystę baletu.

Podsumowując, Andrzej Seweryn to aktor o niezwykłym talencie i ogromnym dorobku artystycznym. Stworzył całą plejadę niezapomnianych kreacji, które na trwale wpisały się do historii polskiej kinematografii. Artysta wciąż aktywnie występuje i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy widzów kolejnymi, wybitnymi rolami.

Podsumowanie

Kariera Andrzeja Seweryna to fascynująca opowieść o niezwykłym talencie, pracowitości i konsekwentnym dążeniu do perfekcji. Aktor od debiutu w 1958 roku aż po dzień dzisiejszy pozostaje aktywny zawodowo i wciąż zaskakuje kinomanów kolejnymi kreacjami. Przez te wszystkie lata wykreował galerię barwnych postaci, które na trwałe zapisały się w historii polskiej kinematografii. Role w filmach tak wybitnych twórców, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, czy Roman Polański pozwoliły Sewerynowi w pełni wykorzystać swój talent i zdobyć status jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Miejmy nadzieję, że jego filmografia wciąż będzie powiększała się o kolejne wybitne kreacje.

Najczęściej zadawane pytania

Andrzej Seweryn zadebiutował na ekranie w 1958 roku epizodyczną rolą kelnera w filmie Popiół i diament w reżyserii Andrzeja Wajdy. W kolejnych latach grywał drobne role drugoplanowe.

Przełomem w karierze była współpraca z Krzysztofem Zanussim, który dostrzegł potencjał aktora i obsadził go w głównych rolach w swoich filmach, m.in. we Wszystkim na sprzedaż.

Do najważniejszych filmów z Sewerynem należą m.in. Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza i Katyń Andrzeja Wajdy, Barwy ochronne i Iluminacja Krzysztofa Zanussiego oraz Pianista Romana Polańskiego.

Andrzej Seweryn jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Polskich Nagród Filmowych, Złotych Lwów, Orłów i Kryształowych Globów. Posiada również tytuł doctora honoris causa kilku uczelni.

Tak, Andrzej Seweryn mimo podeszłego wieku wciąż pozostaje aktywny zawodowo. W ostatnich latach zagrał m.in. w filmach Karol. Człowiek, który został papieżem oraz Historia Roja.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Strażnicy Galaktyki po raz ostatni zjednoczeni! Recenzja Vol. 3
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły