Najlepsze role Barbary Brylskiej - top 5

Najlepsze role Barbary Brylskiej - top 5
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak29.08.2023 | 9 min.

Barbara Brylska to jedna z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorek, której role od dziesięcioleci wpisują się na stałe do kanonu polskiej kinematografii. W ciągu swojej długiej i owocnej kariery stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich w filmach fabularnych, serialach i spektaklach teatralnych. Jej niepowtarzalny talent, charyzma i nietuzinkowa uroda pozwoliły jej wcielić się w szerokie spektrum barwnych postaci od dramatycznych po komediowe. Aktorka zawsze wnosiła w swoje role głębię psychologiczną, wiarygodność i autentyzm. Podziw budzi jej warsztat aktorski, perfekcyjne przygotowanie do ról i dbałość o każdy szczegół. Barbara Brylska należy do grona wyjątkowych artystek, które pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze.

Niezapomniane role filmowe Barbary Brylskiej

Barbara Brylska zadebiutowała w 1957 roku w filmie "Ewa chce spać" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Przez kolejne dekady stworzyła dziesiątki znakomitych kreacji aktorskich, które na stałe wpisały się do historii polskiego kina. Wystąpiła w takich klasykach jak "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, "Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, "Żona dla Australijczyka" Wojciecha Solarza czy "Czterdziestolatek" Jerzego Gruzy. Każdą swoją rolą dowodziła niezwykłego talentu, charyzmy i nieprzeciętnych umiejętności aktorskich. Publiczność mogła podziwiać jej kunszt zarówno w rozbudowanych, dramatycznych partiach jak i w epizodycznych, komediowych występach. Niezależnie od wielkości i charakteru roli, aktorka zawsze kreowała wiarygodne, wyraziste i pełnokrwiste postaci.

Barbara Brylska jako Niechcicówna w "Noce i dnie"

Jedna z najbardziej pamiętnych ról Barbary Brylskiej to Niechcicówna w ekranizacji powieści Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka. Aktorka w mistrzowski sposób oddała charakter tej niezwykłej, pełnej temperamentu i uroku kobiecej postaci. Jej kreacja była niezwykle żywiołowa, wiarygodna i spontaniczna. Brylska zagrała młodziutką, pełną uczuć Niechcicównę, która wzbudza zachwyt i pożądanie wszystkich mężczyzn dookoła. Przez wzgląd na epokę musiała powściągać swoje emocje. Aktorka wzruszająco sportretowała ten wewnętrzny dysonans i dramat bohaterki. Jej Niechcicówna na zawsze pozostanie jedną z najwybitniejszych ról w historii polskiego filmu.

Chemia z Ewą Krzyżewską w "Noce i dnie"

Ogromnym atutem ekranizacji "Nocy i dni" była wyśmienita aktorska chemia pomiędzy Barbarą Brylską a Ewą Krzyżewską grającą postać Joasi. Obie aktorki świetnie ze sobą współgrały, czemu sprzyjała również ich prywatna przyjaźń. Stworzyły na ekranie niezwykle sugestywny, pełen autentyzmu obraz relacji dwóch zupełnie różnych kobiet. Brylska jako emocjonalna, żywiołowa Niechcicówna idealnie kontrastowała z powściągliwą, melancholijną Joasią w wykonaniu Krzyżewskiej. Ich wspólne sceny należą do najmocniejszych i najlepiej zagranych momentów całego filmu. Obie aktorki mistrzowsko oddały na ekranie klimat Młodej Polski i złożoność kobiecych losów.

Role komediowe aktorki i jej poczucie humoru

Choć Barbara Brylska kojarzona jest przede wszystkim z poważnymi, dramatycznymi rolami, to z równym powodzeniem grywała w lekkich, komediowych produkcjach. Posiadała znakomite wyczucie komediowe i dystans do siebie, co pozwalało jej kreować barwne, zabawne postaci. Aktorka lubiła pokazywać swoje poczucie humoru i ironię, czego dowodzą jej role w takich filmach jak "Rejs", "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", "Kingsajz" czy "Pieniądze to nie wszystko". Brylska z lubością odkrywała w tych produkcjach swój rozrywkowy, komediowy talent. Publiczność mogła podziwiać jej doskonałe wyczucie tempa, umiejętność improwizacji i znakomitą grę aktorską w przezabawnych scenach komediowych.

Matka Pola w "Czterdziestolatku"

W kultowej już komedii "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy Barbara Brylska stworzyła niezapomnianą kreację matki głównego bohatera Stefana Karwowskiego. Jej postać była komiczna, lecz zarazem ciepła i pełna macierzyńskiej troski. Aktorka z wdziękiem i humorem sportretowała zabawną, lekko zakręconą matkę próbującą znaleźć dla syna odpowiednią żonę. W tej roli Brylska zaprezentowała swoje doskonałe wyczucie komediowe i dar do tworzenia zabawnych, żywych postaci. Jej urocza, zagubiona w nowych czasach matka Pola na trwale zapisała się w panteonie polskich komediowych ról filmowych.

Legendarna rola w filmie "Noce i dnie"

Bez wątpienia jedną z najważniejszych i najbardziej docenianych ról w karierze Barbary Brylskiej była Niechcicówna w "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka. Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej z Brylską w roli głównej na stałe wpisała się do kanonu polskiej kinematografii i jest uznawana za jeden z najwybitniejszych filmów w historii polskiego kina. Aktorka stworzyła kreację niezwykle naturalną, prawdziwą i wiarygodną. W pełni oddała charakter tej wyrazistej postaci - jej żywiołowość, energię, siłę uczuć i pragnień. Publiczność była urzeczona jej grą i po latach wciąż zachwyca się tą niezrównaną rolą.

Aktorska kreacja polskiej literatury

"Noce i dnie" to pod wieloma względami wyjątkowy film, który w znakomity sposób oddaje klimat Młodej Polski i przenosi na ekran arcydzieło polskiej literatury. Ogromną zasługę w tym osiągnięciu miała właśnie Barbara Brylska, która swoją kreacją Niechcicówny dała życie jednej z najbarwniejszych postaci literackich w naszej historii. Aktorka w pełni wcieliła się w tę niezwykłą bohaterkę, oddając całe bogactwo jej osobowości. Tym samym wnieść ogromny wkład w oddanie ducha polskiej literatury na kinowym ekranie. Jest to z pewnością jedna z najważniejszych ról jej kariery.

Ciepłe i pełne emocji role w filmach obyczajowych

Barbara Brylska świetnie odnajdywała się także w filmach obyczajowych, w których mogła zaprezentować swoją wrażliwość i talent do kreowania postaci pełnych emocji. Lubiła role ciepłe, emanujące dobrem, ale też nie pozbawione dramatyzmu i złożoności. W filmach takich jak "Żona dla Australijczyka" czy serialu "Ojciec Mateusz" stworzyła wyraziste kreacje babć ciepłych, troskliwych, mądrych życiowo. Aktorka z wielkim wyczuciem sportretowała tragiczne historie tych postaci nadając im głębię i wielowymiarowość. Jej role babć na długo pozostają w pamięci widzów.

Uczuciowa rola w filmie "Żona dla Australijczyka"

Jedna z najpiękniejszych ról dramatycznych Barbary Brylskiej to babcia Nusia w filmie "Żona dla Australijczyka" w reżyserii Wojciecha Solarza. Aktorka wzruszająco sportretowała samotną, osamotnioną staruszkę tęskniącą za bliskością i ciepłem rodziny. Jej bohaterka emanowała dobrocią, ale też skrywała bolesną tajemnicę przeszłości. Brylska zagrała tę postać z wielką subtelnością i wrażliwością, tworząc kreację pełną emocjonalnej prawdy i głębi. Sceny z jej udziałem należą do najmocniejszych momentów tego wybitnego dramatu obyczajowego.

Aktorka z sercem w roli babci w "Ojcu Mateuszu"

W serialu "Ojciec Mateusz" Brylska stworzyła postać ciepłej, mądrej babci Natalii - teściowej głównego bohatera. Jej bohaterka emanowała spokojem,życzliwością i pogodą ducha. Aktorka wnosiła swoim występem pozytywną energię i aurę ciepła rodzinnego. Widzowie pokochali tę dobroduszną babcię, która z uśmiechem patrzyła na świat i z otwartością podchodziła do ludzi. Barbara Brylska swoją kreacją wzmocniła rodzinny, empatyczny charakter tego lubianego serialu obyczajowego.

Role historyczne Barbary Brylskiej

Barbara Brylska chętnie grywała też w produkcjach historycznych, gdzie mogła wcielić się w barwne postaci z polskiej przeszłości. Znakomicie odnajdywała się w realiach minionych epok i z wielkim talentem oddawała ich specyfikę. Widzowie doceniali jej dokładne, pełne pasji studiowanie realiów danej epoki i dbałość o historyczne detale. Brylska lubiła rolę, w których mogła oddać charakter minionych czasów. Stworzyła wiele wybitnych kreacji historycznych m.in. w takich produkcjach jak "Polskie drogi", "Przedwiośnie" czy "Kolumbowie".

Wybitna rola Pelagii Niechcic w serialu "Polskie drogi"

Jedna z najważniejszych ról historycznych w dorobku Barbary Brylskiej to Pelagia Niechcic w monumentalnym serialu "Polskie drogi" w reżyserii Jerzego Szaniawskiego. Aktorka wspaniale sportretowała tę postać na przestrzeni wielu lat, ukazując jej fascynującą przemianę na tle burzliwych dziejów Polski XX wieku. Widzowie mogli śledzić losy tej bohaterki od młodości aż po starość. Brylska z niezwykłym talentem oddała charakter tej barwnej postaci i ukazała dramatyczne losy kobiety żyjącej w tak trudnych czasach historycznych.

Postać Żeromskiej w filmie "Przedwiośnie"

Inną znakomitą rolą historyczną Barbary Brylskiej była ro

Podsumowanie

Barbara Brylska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina i teatru. Przez ponad pół wieku stworzyła całą galerię niezapomnianych, pełnokrwistych postaci, które na trwale zapisały się w pamięci widzów. Aktorka doskonale odnajdywała się zarówno w poważnych, dramatycznych rolach jak i w lekkich komediach. Jej niezwykły talent i charyzma pozwalały jej wiarygodnie wcielać się w najróżniejsze charaktery i epoki historyczne. Barbara Brylska wnieść ogromny wkład w rozwój polskiej kinematografii i zawsze pozostanie jedną z najważniejszych postaci w jej dziejach.

Najczęściej zadawane pytania

Do najsłynniejszych ról Barbary Brylskiej zaliczają się m.in. Niechcicówna w "Noce i dnie", Pelagia Niechcic w "Polskich drogach", Matka Pola w "Czterdziestolatku" czy Babcia Natalia w serialu "Ojciec Mateusz". Aktorka stworzyła dziesiątki znakomitych kreacji w filmach i serialach.

Styl gry Barbary Brylskiej cechował się niezwykłym talentem, ekspresją, żywiołowością i charyzmą. Aktorka potrafiła też znakomicie przeistaczać się i wcielać w różnorodne charaktery. Była bardzo pracowita i sumiennie przygotowywała się do każdej roli.

Barbara Brylska grała zarówno w filmach fabularnych ("Noce i dnie", "Czterdziestolatek"), serialach ("Ojciec Mateusz", "Polskie drogi"), jak i na deskach teatru. Stworzyła dziesiątki ról filmowych, serialowych i teatralnych.

Aktorka współpracowała z takimi reżyserami jak Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Wojciech Solarz, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski czy Agnieszka Holland. Doceniali jej talent i chętnie obsadzali ją w swoich produkcjach.

Barbara Brylska otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotą Kaczkę, Złote Lwy, Orły, Złote Grono. W 2011 roku została uhonorowana Nagrodą za całokształt twórczości na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Strażnicy Galaktyki po raz ostatni zjednoczeni! Recenzja Vol. 3
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły