Najlepsze role Poli Raksy - top 5

Najlepsze role Poli Raksy - top 5
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak28.08.2023 | 9 min.

Pola Raksa to jedna z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych polskich aktorek młodego pokolenia. W ciągu kilkunastu lat swojej aktorskiej kariery zagrała w produkcjach reprezentujących niemal wszystkie gatunki filmowe - od komedii, przez dramaty obyczajowe, po filmy historyczne i wojenne. Aktorka potrafi wcielić się zarówno w role komediowe, wymagające doskonałego timingu i poczucia humoru, jak i w niezwykle wymagające dramatycznie postaci. Różnorodność jej aktorskich kreacji, wrażliwość i profesjonalizm sprawiają, że cieszy się ona niesłabnącą popularnością i sympatią widzów.

Najpopularniejsze role filmowe Poli Raksy

Choć Pola Raksa ma na swoim koncie wiele świetnych ról filmowych, to kilka z nich na stałe wpisało się do kanonu polskiej kinematografii i przyniosło aktorce największą rozpoznawalność. Wśród najpopularniejszych występów Poli Raksy znajdują się role w takich produkcjach jak "Miasto 44" (reż. Jan Komasa), "Lejdis" (reż. Tomasz Konecki) czy "Wołyń" (reż. Wojciech Smarzowski).

Rola Saneczki w filmie "Miasto 44"

Jedną z najważniejszych ról w karierze Poli Raksy jest postać Saneczki w głośnym filmie wojennym "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy. Aktorka wcieliła się w młodą dziewczynę zaangażowaną w konspirację podczas Powstania Warszawskiego. Jej bohaterska i pełna pasji kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i widzów. Film z mocnym przesłaniem patriotycznym odniósł wielki sukces kasowy, a rola Saneczki na trwałe zapisała się w filmografii Poli Raksy.

Rola Dżesiki w serialu "Na Wspólnej"

Pola Raksa zagrała również jedną z głównych ról w serialu obyczajowym "Na Wspólnej". Wcieliła się w postać Dżesiki, ambitnej studentki medycyny. Jej bohaterka była lubiana przez widzów za ciepły charakter i poczucie humoru. Występ w popularnym serialu TVN zapewnił aktorce stałą widownię i sympatię telewidzów.

Rola Gabrysi w filmie "Lejdis"

Komediowa rola w filmie "Lejdis" udowodniła wszechstronność talentu Poli Raksy. Aktorka z ogromnym wdziękiem i humorem sportretowała postać Gabrysi - prostej, bezpretensjonalnej dziewczyny z blokowiska, która dzięki pomocy przyjaciółki próbuje zdobyć serce bogatego Warszawiaka. Jej kreacja była pełna ciepła i zabawnych gagów komediowych.

Role komediowe aktorki

Pola Raksa świetnie odnajduje się w lekkich, komediowych rolach, czego najlepszym dowodem jest film "Lejdis". Aktorka ma doskonałe wyczucie humoru i timing komediowy. Potrafi stworzyć barwne, pełne energii postaci, które bawią i wzruszają widzów. Oprócz wspomnianej już Gabrysi z "Lejdis", w jej filmografii znajdziemy jeszcze kilka świetnych komediowych ról.

Rola w filmie "Miasto 44"

Mimo iż "Miasto 44" to przede wszystkim dramat wojenny, to postać Saneczki grana przez Polę Raksę ma w sobie sporo ciepła i humoru. Dziewczyna emanuje pozytywną energią i tryska humorem nawet w najcięższych chwilach. Aktorka znakomicie uchwyciła lekkość i optymizm swojej bohaterki.

Występ w serialu "Na Wspólnej"

Również w serialu "Na Wspólnej" Pola Raksa kreuje postać o pogodnym usposobieniu. Studentka medycyny Dżesika to osoba energiczna i bezpośrednia, mająca dystans do siebie i otaczającej rzeczywistości. Aktorka świetnie oddaje jej poczucie humoru i ciepło.

Rola w filmie "Lejdis"

To właśnie rola Gabrysi w komedii "Lejdis" najpełniej ukazała komediowy talent Poli Raksy. Prosta dziewczyna z blokowiska w jej wykonaniu emanuje wdziękiem, szczerością i humorem. Aktorka perfekcyjnie trafia z gagami komediowymi i brawurowo wciela się w tęsympatyczną postać.

Pola Raksa w filmach obyczajowych

Aktorka doskonale odnajduje się także w poważniejszym, obyczajowym rejestrze. Jej role w tego typu produkcjach odznaczają się głębią psychologiczną, wrażliwością i umiejętnością oddania emocjonalnej prawdy postaci. Pola Raksa potrafi zagrać zarówno ciepłe, jak i mroczne bohaterki.

Występ w filmie "Bogowie"

W głośnym filmie "Bogowie" wcieliła się w postać młodej żony granego przez Tomasza Kota profesora Zbigniewa Religi. Jej bohaterka musi zmierzyć się z dramatycznymi wydarzeniami z życia męża. Kreacja Poli Raksy była pełna wrażliwości i emocjonalnej głębi.

Rola w filmie "Sztuka kochania"

Inną ważną rolą obyczajową w dorobku Poli Raksy była kreacja młodej Wisłockiej w filmie "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Aktorka z wielkim wyczuciem sportretowała tytułową bohaterkę w młodości, ukazując jej determinację i pasję życiową.

Film "Pod Mocnym Aniołem"

Również w ekranizacji głośnej powieści Huellego "Pod Mocnym Aniołem" Pola Raksa stworzyła interesującą kreację młodej studentki medycyny. Jej rola była bardzo przekonująca i oddawała atmosferę epoki.

Role dramatyczne w dorobku Poli Raksy

Najlepsze role Poli Raksy - top 5

Aktorka w swojej karierze wykreowała także kilka niezwykle wymagających dramatycznie postaci, które pokazały jej ogromny talent i dojrzałość. Do najważniejszych dramatycznych ról Poli Raksy należą kreacje w filmach "Wołyń" czy "Historia Roja".

Występ w filmie "Kamienie na szaniec"

W patriotycznym filmie "Kamienie na szaniec" Pola Raksa wcieliła się w trudną rolę młodej łączniczki - Rudy. Jej bohaterka musiała zmierzyć się z okrucieństwem wojny. Aktorka stworzyła poruszającą kreację dziewczyny dojrzewającej w ekstremalnych warunkach.

Rola w filmie "Historia Roja"

Równie mocną kreację aktorka stworzyła w dramacie "Historia Roja", gdzie zagrała żydowską dziewczynę ukrywającą się podczas II wojny światowej. Rola wymagała ogromnego ładunku emocjonalnego i wrażliwości, z czym aktorka znakomicie sobie poradziła.

Aktorka w filmie "Wołyń"

Być może największym aktorskim wyzwaniem dla Poli Raksy był dramat wojenny "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Aktorka wcieliła się w postać młodej Polki, która z powodu okrucieństw wojny traci całą rodzinę. Jej rola była pełna rozpaczy i bólu. Kreacja zapadła w pamięć widzów jako jedna z najmocniejszych w filmie.

Role w produkcjach historycznych z udziałem Poli Raksy

Pola Raksa świetnie odnajduje się także w historycznych realiach, czego dowodem są jej role w filmach "Miasto 44", "1920 Bitwa Warszawska" czy "Kamerdyner". Aktorka potrafi wiarygodnie odtworzyć realia minionych epok.

Film "1920. Wojna i miłość"

W produkcji "1920. Wojna i miłość" wcieliła się w postać młodej sybiraczki, która walczy o przetrwanie na tułaczym szlaku. Jej rola była pełna siły i woli walki. Aktorka przekonująco oddała klimat tamtych ciężkich czasów.

Rola w filmie "Miasto 44"

Rola w "Mieście 44" to kolejny dowód na talent Poli Raksy do kreowania bohaterek osadzonych w realiach historycznych. Postać Saneczki była niezwykle autentyczna i oddająca ducha Powstania Warszawskiego.

Występ w filmie "Kamerdyner"

W ekranizacji bestsellerowej powieści Kuczoka "Kamerdyner" aktorka wcieliła się w rolę młodej arystokratki z okresu międzywojennego. Jej kreacja była bardzo przekonująca i oddawała atmosferę epoki.

Najlepsze role aktorskie Poli Raksy

W swojej dotychczasowej filmografii Pola Raksa stworzyła wiele znakomitych kreacji aktorskich. Kilka z nich na stałe przeszło do historii polskiej kinematografii i można uznać je za najważniejsze osiągnięcia w jej dorobku.

Rola w filmie "Miasto 44" jako wyróżnienie

Postać Saneczki w głośnym filmie wojennym Jana Komasy to zdecydowanie jedna z najważniejszych ról w karierze Poli Raksy. Wymagająca rola w patriotycznym filmie historycznym była wielkim aktorskim wyzwaniem, z którym aktorka zmierzyła się znakomicie.

Kreacja w filmie "Lejdis" jako przełomowa

Rola w komedii "Lejdis" pokazała Polę Raksę jako aktorkę niezwykle utalentowaną komediowo. Jej kreacja Gabrysi przyniosła jej nowych fanów i udowodniła, że doskonale odnajduje się także w lekkim rejestrze.

Występ w filmie "Wołyń" jako największe wyzwanie

Największym aktorskim wyzwaniem dla Poli Raksy była z pewnością rola w mrocznym i poruszającym filmie wojennym "Wołyń". Kreacja dziewczyny przeżywającej piekło wojny była pełna emocjonalnego ładunku i zapadła w pamięć jako jedna z najmocniejszych w całej jej dotychczasowej karierze.

Podsumowanie

Podsumowując, Pola Raksa to jedna z najbardziej cenionych i lubianych aktorek młodego pokolenia w Polsce. Jej filmografia obejmuje szeroki wachlarz produkcji - od komedii po filmy wojenne. Aktorka ze swobodą odnajduje się w różnych rejestrach i gatunkach, kreując barwne, a zarazem głębokie psychologicznie postaci. Niektóre jej role, jak Saneczka w "Mieście 44" czy bohaterka filmu "Wołyń", na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii. Pola Raksa udowodniła, że posiada niezwykły talent i wrażliwość, dzięki którym wciąż zaskakuje widzów i krytyków swoimi aktorskimi kreacjami.

Najczęściej zadawane pytania

Aktorka zadebiutowała jako nastolatka epizodycznymi rolami w serialach, takich jak "M jak miłość" czy "Na dobre i na złe". Jej pierwszą poważną rolą kinową była rola w filmie obyczajowym "Bejbi blues" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec.

Do najważniejszych ról w dorobku aktorki zalicza się kreacje w filmach "Miasto 44", "Lejdis", "Wołyń" oraz "1920. Wojna i miłość". Pokazały one jej wszechstronność i dojrzałość aktorską.

Pola Raksa ma na swoim koncie nominacje do Orłów i Złotych Kaczek. Otrzymała też Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora / aktorki za rolę w filmie "Córki dancingu".

Pola Raksa wskazuje, że duży wpływ na nią miały takie aktorki jak Meryl Streep, Kate Winslet czy polskie legendy – Krystyna Janda i Maja Komorowska.

W planach aktorki są role m.in. w thrillerze "Broad Peak" Leszka Dawida oraz komedii "Głupcy" Tomasza Koneckiego. Pola Raksa ma też w planach debiut reżyserski filmem "Inni ludzie".

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  3. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  4. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  5. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 2

Komentarze (1)

email
email
user
Marek T.
18 maja, 2024

Opisane role Poli Raksy na pewno zapiszą się trwale w historii polskiej kinematografii, ale warto tu dodać takie pozycje z jej udziałem jak "Panienka z okienka" lub serial "Czterej pancerni i pies". Może to nie były najlepsze jej role, ale zapadły w moją pamięć i zachęciły do obejrzenia kolejnych filmów z tą niewątpliwie utalentowaną, wszechstronną i obdarzoną niezwykłą urodą aktorką.

Polecane artykuły