Irena Kwiatkowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, której niezwykły talent i kunszt aktorski pozwoliły jej stworzyć na ekranie całą galerię niezapomnianych kreacji. Przez ponad pół wieku obecności w polskim kinie i teatrze, zagrała bardzo różnorodne role - od dramatycznych i tragicznych po komediowe. Jej niepowtarzalny styl gry, charyzma i niezwykła ekspresja sprawiły, że każda z jej kreacji na trwałe zapisała się w historii polskiej kinematografii.
Najsłynniejsze role dramatyczne Ireny Kwiatkowskiej
Irena Kwiatkowska swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła od Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w 1945 roku. Już rok później zagrała swoją pierwszą dużą i dramatyczną rolę filmową Zosi w głośnym obrazie "Zakazane piosenki" Leonarda Buczkowskiego. Był to film wojenny opowiadający o losach młodych ludzi, którzy postanowili walczyć z okupantem niemieckim, tworząc konspiracyjny zespół artystyczny. Kwiatkowska stworzyła poruszającą kreację Zosi - dziewczyny głęboko zaangażowanej w działalność podziemną, która musi zmierzyć się z tragicznymi konsekwencjami swoich decyzji. Jej gra pełna dramatyzmu i wewnętrznego bólu sprawiła, że rola ta na zawsze pozostała jedną z najważniejszych w jej aktorskiej karierze.
Kolejną wybitną kreacją dramatyczną Ireny Kwiatkowskiej była rola Hanki Bielickiej w ekranizacji głośnej powieści Władysława Reymonta "Ziemia Obiecana" z 1975 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kwiatkowska stworzyła poruszający portret młodej Żydówki marzącej o lepszym życiu, która musi zmagać się z uprzedzeniami, nietolerancją i odrzuceniem ze strony otoczenia. Jej kunszt aktorski pozwolił ukazać całą gamę uczuć i dramatyzm losu bohaterki. Rola Hanki przyniosła jej wielkie uznanie krytyki i była jedną z najmocniejszych kreacji w jej dorobku.
Trzecią z najsłynniejszych dramatycznych ról Ireny Kwiatkowskiej była Aniela Dulska w niezwykle popularnym serialu "Czterej pancerni i pies". W tej kultowej już produkcji z lat 1966-1970 Kwiatkowska stworzyła poruszający wizerunek żołnierki łączności, która przeżywa swoją miłość na tle wojennej zawieruchy. Jej ciepła i pełna wdzięku kreacja Anieli na zawsze zapadła w pamięć widzów i po dziś dzień uważana jest za jedną z najlepszych ról aktorki.
Rola Zosi w filmie "Zakazane piosenki" (1946)
Film "Zakazane piosenki" z 1946 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego opowiadał o losach młodych konspiratorów walczących z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej. Jedną z głównych bohaterek była Zosia grana przez debiutującą na wielkim ekranie Irene Kwiatkowską. Była to rola niezwykle dramatyczna i wymagająca od aktorki ogromnego talentu i ekspresji. Zosia, która angażuje się w działalność konspiracyjnego zespołu artystycznego, musi zmierzyć się z tragicznymi konsekwencjami swoich decyzji. Grozi jej śmierć z rąk okupanta. Kwiatkowska stworzyła kreację pełną wewnętrznego bólu i dramatyzmu. Jej poruszająca gra na zawsze zapisała tę rolę jako jedną z najważniejszych w jej filmografii.
Rola Hanki Bielickiej w filmie "Ziemia obiecana" (1975)
"Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1975 roku to ekranizacja głośnej powieści Władysława Reymonta ukazująca losy trojga młodych ludzi próbujących odnieść sukces w Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Jedną z głównych bohaterek jest Żydówka Hanka Bielicka grana przez Irenę Kwiatkowską. Aktorka stworzyła niezwykle poruszającą kreację młodej kobiety marzącej o awansie społecznym, która musi zmagać się z uprzedzeniami i odrzuceniem. Jej gra pełna dramatyzmu i wewnętrznej walki znalazła uznanie krytyków i na trwałe zapisała się w historii polskiego kina.
Rola Anieli Dulskiej w serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970)
Kultowy już serial "Czterej pancerni i pies" z lat 1966-1970 opowiadał o losach załogi czołgu walczącego na froncie II wojny światowej. Jedną z głównych bohaterek była grana przez Irenę Kwiatkowską Aniela Dulska - łączniczka i ukochana jednego z żołnierzy. Aktorka stworzyła niezwykle ciepły i pełen uroku wizerunek młodej kobiety, której uczucie musi zmierzyć się z realiami wojny. Jej kreacja Anieli zyskała sympatię widzów i na zawsze pozostała jedną z najważniejszych ról w dorobku Kwiatkowskiej.
Komedie z udziałem Ireny Kwiatkowskiej
Choć Irena Kwiatkowska słynęła przede wszystkim z ról dramatycznych, to w swojej bogatej filmografii miała również wiele interesujących kreacji komediowych. Jej talent pozwalał jej z powodzeniem wcielać się w role pełne humoru i ciepła, które przyniosły jej sympatię widzów. Do najsłynniejszych komediowych ról Ireny Kwiatkowskiej zaliczyć można te w filmach "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Rejs" czy "Miś".
Rola Lucy Zuckerowej w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1970)
W kultowej już komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z 1970 roku Irena Kwiatkowska stworzyła barwną kreację Lucy Zuckerowej, matki głównego bohatera. Była to postać pełna temperamentu i ciepłego humoru, która musiała zmierzyć się z wojenną rzeczywistością po tym, jak jej syn przypadkowo doprowadził do wybuchu II wojny światowej. Aktorka z humorem i swadą oddała charakter tej nieco ekscentrycznej, ale pełnej serca matki, która zyskała sympatię widzów.
Rola pani Apolonii w filmie "Rejs" (1970)
Kultowy już dziś film "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego z 1970 roku to satyryczna opowieść o wycieczce grupy pasażerów po Wiśle. Jedną z barwnych bohaterek jest nieco przemądrzała pani Apolonia grana przez Irenę Kwiatkowską. Aktorka wnosi do tej roli dużo ciepłego humoru i autoironii, tworząc komiczną, ale i ciepłą kreację pasażerki, która musi zmierzyć się z licznymi problemami i konfliktami podczas rejsu. Rola pani Apolonii przeszła do klasyki polskiej komedii.
Rola cioci Agaty w filmie "Miś" (1980)
W kasowym filmie Stanisława Barei "Miś" z 1980 roku Irena Kwiatkowska kreuje postać cioci Agaty, ekscentrycznej ciotki głównego bohatera Ryszarda Ochódzkiego. Jest to rola pełna ciepłego, choć lekko kpiącego humoru i dająca aktorce pole do popisu komediowego. Ciocia Agata ze swoimi niekonwencjonalnymi pomysłami i oderwanym od rzeczywistości światopoglądem zyskała sympatię widzów i na trwałe wpisała się do galerii barwnych postaci polskiej komedii.
Filmy muzyczne z udziałem Ireny Kwiatkowskiej
Irena Kwiatkowska wystąpiła również w kilku głośnych polskich filmach muzycznych, gdzie mogła zaprezentować swój talent wokalny i taneczny. Choć nie była piosenkarką z zawodu, to jej role w musicalowych produkcjach przyniosły jej rozpoznawalność i sympatię widzów. Do najsłynniejszych filmów muzycznych z jej udziałem należą "Zawrócony", "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" czy "Pożegnania".
Rola Ewy w filmie "Zawrócony" (1964)
W musicalowej komedii "Zawrócony" z 1964 roku w reżyserii Joanny Jaskólskiej i Jana Rybkowskiego Irena Kwiatkowska kreuje postać Ewy - utalentowanej piosenkarki estradowej. Aktorka wnosi do tej roli swój talent wokalny, prezentując kilka przebojowych piosenek filmowych. Jej Ewa to ekscentryczna i pełna temperamentu artystka, poszukująca swojego miejsca w życiu. Rola ta pozwoliła Kwiatkowskiej zaprezentować się widzom z nieco innej strony i umocniła jej pozycję jako wszechstronnej aktorki.
Rola Hani w filmie "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" (1983)
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste" to musical z 1983 roku w reżyserii Filipa Bajona, którego akcja rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym. Irena Kwiatkowska gra tu Hanię, utalentowaną piosenkarkę kabaretową. Aktorka znów ma okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne, wykonując kilka przebojów z tamtych lat. Jej Hania zyskała sympatię widzów i była jedną z najciekawszych kreacji w dorobku Kwiatkowskiej.
Rola Barbary Andrzejewskiej w filmie "Pożegnania" (1958)
Irena Kwiatkowska wystąpiła również w jednym z najsłynniejszych polskich filmów musicalowych, jakim są "Pożegnania" z 1958 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Zagrała tu postać utalentowanej wokalistki estradowej Barbary Andrzejewskiej. Aktorka wykonała w filmie kilka zapadających w pamięć przebojów, potwierdzając swój kunszt wokalny. Barbara to kobieta pełna temperamentu i artystycznej ekspresji. Rola ta przyniosła Kwiatkowskiej duży rozgłos i pozwoliła jej rozwinąć aktorskie umiejętności.
Role historyczne Ireny Kwiatkowskiej
Dzięki swojej charyzmie i nietuzinkowej urodzie Irena Kwiatkowska idealnie nadawała się do kreowania postaci wybitnych kobiet historycznych. W swojej karierze zagrała kilka niezwykle interesujących ról historycznych, które przyniosły jej uznanie krytyki i pozwolił
Podsumowanie
Kariera Ireny Kwiatkowskiej to fascynująca podróż przez największe role w historii polskiego kina. Przez ponad pół wieku obecności na ekranie zagrała galerię zapadających w pamięć postaci, od głęboko dramatycznych po pełne humoru. Jej talent pozwolił jej z powodzeniem wcielać się w role tragiczne i komediowe, musicalowe i historyczne. Dzięki kunsztowi aktorskiemu i charakterystycznej charyzmie każda z jej kreacji stała się niezwykle wyrazista i niepowtarzalna. Irena Kwiatkowska na zawsze zapisała się jako jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, której dorobek artystyczny jest nie do przecenienia.