Nimona - mroczna i zabawna animacja dla dorosłych. Recenzja

Nimona - mroczna i zabawna animacja dla dorosłych. Recenzja
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski14.09.2023 | 8 min.

Nimona to animacja, która z pewnością zainteresuje widzów poszukujących czegoś więcej niż typowej bajkowej historii. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się kolejną opowieścią o superbohaterach, szybko okazuje się produkcją skierowaną raczej do dorosłego odbiorcy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, co wyróżnia tę nieoczywistą animację studia Blue Sky.

Animacja pełna ciemnego humoru

Czarny charakter głównej bohaterki

Już sam wygląd tytułowej Nimony może zaskoczyć. Jest to dziewczyna o cechach zwierzęcych - spiczastych uszach, ostrych kłach i drapieżnym spojrzeniu. Jej pierwotna, "prawdziwa" postać jest jeszcze bardziej niepokojąca. Nimona jawi się jako istota chaosu, zagrażająca porządkowi w mieście. Choć początkowo wydaje się sympatyczna, szybko pokazuje swoją mroczną stronę. Jest nieprzewidywalna i skłonna do gwałtownych reakcji. Twórcy celowo stworzyli postać, która burzy stereotyp słodkiej i niewinnej bohaterki animacji.

Odważne i kontrowersyjne sceny

Nimona nie boi się pokazywać trudnych tematów, które rzadko pojawiają się w animacjach dla młodszych widzów. W filmie zobaczymy sceny przemocy, krwawe pojedynki i wulgarne dialogi. Nie brakuje też czarnego humoru i elementów groteskowych. Twórcy wykorzystują konwencję animacji, by zaskoczyć widza i złamać jego oczekiwania. Dlatego produkcja zdecydowanie jest skierowana raczej do dorosłego odbiorcy.

Mroczny i dorosły klimat

Mroczny nastrój filmu buduje również ponura stylistyka i chłodna kolorystyka. Akcja dzieje się w pochmurnym, deszczowym mieście o cechach retrofuturystycznych. Pełno w nim drapaczy chmur, latających pojazdów i tajemniczych laboratoriów. Ten specyficzny klimat i klimat przenosi widza w świat, który na pewno nie jest typową bajką dla dzieci.

Nieoczywista fabuła

Nietypowa relacja bohaterów

Głównymi bohaterami są Lord Ballister Blackheart oraz tytułowa Nimona. On jest poważnym naukowcem pracującym dla rządu, ona zaś dziewczyną o tajemniczej przeszłości i mocach. Ich relacja z pozoru wydaje się dość typowa jak na animacje - superbohater i jego oddany sidekick. Jednak w trakcie filmu okazuje się, że łączy ich znacznie bardziej skomplikowana więź. Stopniowo odkrywamy ich wspólną, dramatyczną historię. Jest to zdecydowanie mniej oczywista relacja, niż można by się spodziewać.

Zaskakujące zwroty akcji

Na początku Nimona jawi się jako pozytywna bohaterka, zaś Lord Blackheart wydaje się typowym złoczyńcą. Jednak w miarę rozwoju fabuły role się odwracają. Okazuje się, że prawda jest znacznie bardziej złożona i niejednoznaczna. Nimona kryje mroczne sekrety, a Blackheart ma swoje powody, by sprzeciwiać się rządowi. Film nie boi się pokazywać bohaterów wielowymiarowo, bez czarno-białych podziałów. Dzięki temu historia wciąga i trzyma w napięciu.

Oryginalna animacja i stylistyka

Specyficzny, "płynny" styl animacji również wyróżnia tę produkcję. Postacie poruszają się w sposób ekspresyjny, ich ciała potrafią gwałtownie zmieniać kształty. Nimona posiada umiejętność transformacji, więc często zmienia się w różne stwory - od potwora, przez zwierzę, po przedmiot codziennego użytku. Animacja w sposób kreatywny podchodzi do konwencji filmu superbohaterskiego. Całość prezentuje się świeżo i oryginalnie pod względem wizualnym.

Wyróżniająca się obsada

Znakomici aktorzy dubbingowi

W anglojęzycznej wersji głosu Nimonie użyczyła Chloë Grace Moretz, znana m.in. z "Kick-Ass" czy "Suspiry". Jest to aktorka, która doskonale odnajduje się w mrocznych i nieoczywistych rolach. Jej charakterystyczny, lekko chrypliwy głos idealnie pasuje do tytułowej bohaterki. Lorda Blackhearta dubbinguje z kolei Laurence Fishburne, mający na koncie role m.in. w serii "Matrix" czy "Hannibalu". Jego doświadczony, wyrazisty głos doskonale oddaje powagę i determinację tej postaci.

Udane role głównych bohaterów

Aktorom udało się oddać charakter i motywacje głównych bohaterów. Słychać, że bawią się swoimi rolami, dodając im energii i charakteru. Szczególnie Nimona wychodzi bardzo naturalnie, przechodząc płynnie od słodkiej dziewczynki do wściekłego potwora. Świetnie zagrała zarówno jej psotną, jak i mroczną stronę. Blackheart z kolei ma wyczuwalną głębię i internalizację. Głosy aktorów wnoszą dużo jakości do tych złożonych postaci.

Pasjonujące dialogi

Aktorzy znakomicie odnajdują się w ciętych, dynamicznych dialogach, które są mocną stroną scenariusza. Szczególnie relacja Nimony i Blackhearta iskrzy humorem i emocjami. Para aktorów świetnie ze sobą współgra, tworząc wciągającą chemię. Ich kłótnie, docinki i chwile porozumienia tworzą satysfakcjonującą dramaturgię. Dzięki dobrej obsadzie dialogi brzmią żywo i naturalnie.

Krytyka społecznych niedoskonałości

Nimona - mroczna i zabawna animacja dla dorosłych. Recenzja

Satyra superbohaterskiego świata

Film pokazuje absurdy i hipokryzję świata opanowanego przez superbohaterów i złoczyńców. Ukazuje ich małostkowe konflikty, nadmierne ambicje i absurdalne zachowania. Bohaterowie noszą kolorowe kostiumy i próbują ratować świat, ale tak naprawdę kierują się egoizmem. Ich heroiczne akcje często przynoszą więcej szkód niż pożytku. W tym superbohaterskim świecie panuje chaos, a zwykli ludzie cierpią przez pychę garstki wybrańców. Jest to satyra na niedoskonałości ludzkiej natury.

Odważna krytyka współczesności

Twórcy odnoszą się także do problemów naszych czasów, choć akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości. Krytykują militaryzm, inwigilację obywateli i manipulacje rządów. Ukazują też hipokryzję mediów oraz naiwność i łatwowierność zwykłych ludzi. W mroczny sposób pokazują, jak łatwo społeczeństwo daje się oszukać i podzielić. Animacja porusza ważne tematy, nie bojąc się krytykować współczesnych problemów.

Trafne spostrzeżenia na temat ludzkiej natury

Nimona ukazuje także ciemną stronę człowieczeństwa - chciwość, pychę, zazdrość, skłonność do przemocy. Pokazuje jak łatwo ulec pokusie zemsty, chęci dominacji i pragnieniu władzy. Dlatego produkcja zmusza do refleksji nad ludzką niedoskonałością. Przypomina, że nawet Ci, którzy wydają się bohaterami mogą ulec ciemności. Film nie ucieka od trudnych tematów i złożoności natury ludzkiej.

Wciągająca opowieść

Dynamiczna akcja i tempo

Animacja utrzymuje dobre tempo, a kolejne sceny szybko następują po sobie. Nie brakuje efektownych pościgów, walk i wybuchów. Twórcy umiejętnie budują napięcie, stopniowo zwiększając dynamikę. Od spokojniejszych scen przechodzimy do zaciekłych starć i niebezpiecznych sytuacji. Dzięki zręcznej reżyserii i montażowi historia angażuje i wciąga widza. Nie mamy czasu się nudzić.

Niespodziewane zwroty akcji

Fabuła pełna jest zaskakujących momentów, które wywracają dotychczasową wiedzę do góry nogami. Kiedy wydaje się, że bohaterowie osiągnęli cel, następuje kolejny zwrot akcji. Nic nie jest oczywiste, a intryga trzyma w napięciu do samego końca. Ciągłe zmiany perspektywy i odkrywanie nowych faktów sprawiają, że historia wciąga i angażuje emocjonalnie. Jest to film, który lubi zaskakiwać widza.

Wzruszające i zabawne momenty

Opowieść potrafi zarówno rozbawić, jak i wzruszyć. Twórcy umiejętnie przeplatają humor z patosem, dzięki czemu produkcja ma zarówno lekkie, jak i emotne momenty. Zabawne dialogi i szalone pomysły Nimony wywołują uśmiech, ale też nie brakuje chwil wzruszenia i smutku. Te kontrasty sprawiają, że animacja odkrywa pełnię uczuć. Nie jest jednowymiarowa, lecz złożona i angażująca.

Polecana rozrywka dla dorosłych

Odważne i oryginalne animacje

Stylistyka animacji stanowi duży atut tego filmu i odróżnia go od typowych produkcji dla dzieci. Twórcy wykorzystują animację w kreatywny i odważny sposób, nie bojąc się przekraczać granic. Postacie w ekspresyjny sposób zmieniają kształty, ich ciała ulegają deformacjom. Walki i pościgi są niezwykle dynamiczne i efektowne. To sprawia, że seans dostarcza wrażeń wizualnych i jest po prostu świetną rozrywką.

Złożone, mroczne postacie

Bohaterowie produkcji są niejednoznaczni, pełni sprzeczności. Ich motywacje bywają egoistyczne, poddają się ciemnym pragnieniom. Są to postacie nieidealne, które muszą zmagać się z własnymi demonami. Taka złożoność i mrok sprawiają, że animacja zdecydowanie kierowana jest do dorosłych. Z pewnością nie jest to typowa bajka dla dzieci.

Intrygująca, wciągająca fabuła

N

Podsumowanie

Nimona to zdecydowanie animacja, która zaskakuje i wciąga. Łamie konwencje typowych filmów dla młodych widzów, stawiając na mroczny klimat i dorosłe tematy. Jej niejednoznaczni bohaterowie, pełni wad i sprzeczności, są dużo bliżsi prawdziwym ludziom niż disneyowskim książętom. Nimona bawi i wzrusza, ale też skłania do refleksji. Jej nieprzewidywalna fabuła, pełna zwrotów akcji, trzyma w napięciu do samego końca. To animacja, która pokazuje, że w tej formie można opowiadać złożone, angażujące historie także dla dorosłych widzów.

Najczęstsze pytania

Zdecydowanie nie. Choć na pierwszy rzut oka przypomina typową bajkę, jest skierowana raczej do dorosłego widza.

Zawiera wiele scen przemocy, wulgaryzmów i czarnego humoru. Porusza także skomplikowane tematy trudne dla młodszych widzów.

Z powodu drastycznych scen i wulgarnych dialogów zaleca się oglądanie jej dopiero od 16 lub nawet 18 roku życia.

Tak, choć obraca motywy superbohaterskie w satyrę i krytykę tego gatunku. Jednak dzięki dynamicznej akcji i ciekawym postaciom powinna zadowolić miłośników komiksów.

Film dostępny jest na platformie Netflix. Nie miał kinowej dystrybucji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  3. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  4. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  5. 10 Najbardziej Obiecujących Rynków Nieruchomości na Świecie w 2024 roku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły