Odkryj na nowo te kultowe polskie thrillery psychologiczne

Odkryj na nowo te kultowe polskie thrillery psychologiczne
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak20.08.2023 | 8 min.

Polska literatura kryminalna od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Nic dziwnego, że na rynku wydawniczym regularnie pojawiają się nowe thrillery psychologiczne, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Wśród autorów tego nurtu znajdziemy zarówno uznanych mistrzów pióra, jak i świeże talenty spragnione sukcesu. Przybliżamy najciekawsze pozycje z ostatnich lat, które koniecznie musisz przeczytać.

Najlepsze książki Joanny Chmielewskiej

Joanna Chmielewska to autorka ceniona za niebanalną fabułę, nieprzewidywalne zwroty akcji i mistrzowskie operowanie napięciem. Jej powieści psychologiczne z mrocznym klimatem przyciągają uwagę czytelników od lat. Oto trzy pozycje, których nie możesz przegapić.

Klin - mroczna historia z zakładu psychiatrycznego

Powieść Klin przenosi nas do tytułowego zakładu psychiatrycznego, w którym pojawia się seria makabrycznych morderstw. Tajemniczy sprawca z precyzją chirurga pozbawia pacjentów narządów wewnętrznych. Na tropie mordercy ruszają dwoje śmiałków - młoda lekarka Aneta oraz pacjent Damian. Razem przedzierają się przez pokręcone korytarze szpitala, odkrywając jego mroczne sekrety. Książka pełna napięcia i zwrotów akcji.

Poker - thriller psychologiczny o grze i obsesji

W Pokerze śledzimy losy utalentowanego hazardzisty Karola, który popada w nałóg grania dla pieniędzy. Z czasem gra staje się dla niego obsesją, przez którą traci bliskich i pracę. Karol wpada w świat przestępczy i zaciąga długi u lokalnego mafiosa. Próbując spłacić hazardem coraz większe sumy, popada w coraz większe tarapaty. Autorka z wyczuciem buduje napięcie i prowadzi intrygującą opowieść o ciemnej stronie gier losowych.

Bezdech - przerażająca opowieść z pogranicza jawy i snu

Bezdech to thriller psychologiczny utrzymany w konwencji horroru. Bohaterka Magda cierpi na bezdech senny i ekstremalne zmęczenie. Zaczyna mieć realistyczne koszmary, w których atakuje ją demoniczna postać. Świat snu i jawy zaczynają się mieszać. Czy demon jest tylko wytworem jej choroby, czy też realnie zagraża jej życiu? Posępna atmosfera, niepokojące sceny i znakomite operowanie napięciem sprawiają, że ta powieść wciąga od pierwszej strony.

Kultowe thrillery Zygmunta Miłoszewskiego

Zygmunt Miłoszewski to prawdziwa legenda polskiej literatury kryminalnej. Jego powieści cechuje oryginalna, czarna satyra społeczna podana w lekkiej, dynamicznej formie. Oto trzy kultowe thrillery tego autora, po które koniecznie trzeba sięgnąć.

Uwikłanie - genialny detektyw contra seryjny morderca

Głównym bohaterem Uwikłania jest Teodor Szacki, warszawski prokurator rejonowy i znawca ludzkich dusz. Kiedy w stolicy pojawia się seryjny morderca kobiet, Szacki prowadzi genialne śledztwo pełne zwrotów akcji, aby go powstrzymać. Dynamiczna akcja, ciekawa psychologia postaci i znakomity warszawski klimat.

Gnój - śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw

Kolejna odsłona przygód prokuratora Szackiego. Tym razem śledztwo dotyczy serii rituralnych morderstw ze szczególnym okrucieństwem. Akcja osadzona w ponurej scenerii Suwalszczyzny, gdzie każdy może mieć coś na sumieniu. Autor z precyzją buduje nastrój grozy i tajemnicy. Lekki, ironiczny styl Miłoszewskiego sprawdza się tu znakomicie.

Wotum nieufności - polityczne kulisy zbrodni

W tej odsłonie Szacki prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci posłanki. Musi poruszać się ostrożnie wśród politycznych układów i knowań, aby dotrzeć do prawdy. Ciemne tajemnice polskiego establishmentu, intrygi, akcja trzymająca w napięciu do końca - Miłoszewski znów daje popis swojego kunsztu.

Najlepsze thrillery Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz od lat udowadnia, że potrafi trzymać czytelnika w napięciu jak mało kto. Jego powieści łączą wciągającą fabułę z wnikliwą analizą psychologiczną bohaterów. Oto jego trzy najlepsze thrillery.

Hashtag - śmiertelnie niebezpieczny świat internetu

Hashtag to thriller osadzony w przerażających zakamarkach internetu. Na policyjnego hackera Krisa spada śledztwo w sprawie tajemniczych zaginięć nastolatek. Wszystkie łączy tylko pojawienie się dziwnych hashtagów w mediach społecznościowych. Im głębiej Kris zapuszcza się w mroczny świat darknetu, tym większe odkrywa zagrożenia. Mróz genialnie oddaje nastrój grozy internetu.

Password - gra w kotka i myszkę z policyjnym hackerem

Bohaterem Password jest ponownie Kris, tym razem ścigający seryjnego mordercę ukrywającego się w sieci. Aby go wyśledzić, musi sam wkroczyć w świat ciemnej strony internetu. Prowadzi fascynującą grę w kotka i myszkę, próbując obejść policyjne zasady. Mróz trzyma w napięciu do ostatniej strony, fundując czytelnikowi świetną jazdę bez trzymanki.

Follower - mordercze zagrożenie w mediach społecznościowych

Kolejna odsłona internetowych przygód Krisa. Follower przenosi akcję do świata Instagramu i YouTube’a, gdzie kryje się śmiertelne zagrożenie. Zdesperowana matka prosi Krisa o pomoc w odnalezieniu córki, która zaginęła w sieci. Hacker musi zanurzyć się w medialnych urojeniach i manipulacjach, aby dotrzeć do prawdy. Mróz znów udowadnia, że jest mistrzem cyber-thrillerów.

Klimatyczne thrillery Marcina Wrońskiego

Odkryj na nowo te kultowe polskie thrillery psychologiczne

Jeśli szukasz thrillerów psychologicznych z mocno zarysowanym klimatem miejsca, Marcin Wroński jest strzałem w dziesiątkę. Jego powieści idealnie oddają specyfikę i nastrój konkretnych regionów Polski. Oto trzy pozycje, które pozwolą ci poczuć dreszcz grozy.

Stadt - posępna historia na wyspie Wolin

Stadt to wciągająca opowieść kryminalna osadzona na wyspie Wolin w Zachodniopomorskiem. Główny bohater, inspektor Arkadiusz Stadler, prowadzi śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw młodych kobiet. Musi zanurzyć się w mrocznych zakamarkach wyspy, pełnej dzikich lasów i opustoszałych bunkrów. Klimatyczna, pełna grozy historia, która pozwoli ci poczuć genius loci Wolina.

Ziarno prawdy - zbrodnicze tajemnice wrocławskiej katedry

Ziarno prawdy to thriller historyczno-kryminalny osadzony we Wrocławiu. Inspektor Stadler prowadzi dochodzenie w sprawie skrywanych od wieków tajemnic katedry św. Jana Chrzciciela. Musi zmierzyć się z demonami przeszłości i wpływowymi postaciami, aby dotrzeć do prawdy. Książka oddaje niesamowity klimat wrocławskiej starówki i okolic katedry. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Czerwona zaraza - śledztwo ws. makabrycznych morderstw

W tej odsłonie akcja przenosi się w Bieszczady. Inspektor Stadler bada serię tajemniczych morderstw z wyjątkowym okrucieństwem. Trop prowadzi w głąb dzikich, górskich lasów przesiąkniętych krwią niewinnych ofiar. Autor znakomicie oddaje ponurą aurę Bieszczad, ich magię i grozę. Trzymająca w napięciu jazda w mroczny świat podkarpackich legend.

Mroczne thrillery Katarzyny Bondy

Katarzyna Bondy od lat dostarcza czytelnikom mocnych wrażeń swoimi mrocznymi thrillerami psychologicznymi nasyconymi grozą. Jej intrygujące historie wciągają od pierwszych stron i nie puszczają aż do rozwikłania zagadki. Poznaj jej trzy najlepsze powieści.

Ciemno, prawie noc - brutalne zabójstwo w bialskim zoo

Książka opowiada o serii makabrycznych morderstw w bialskim zoo. Kluczem do rozwikłania sprawy jest młoda stażystka Natalia, która jako jedyna może przeniknąć w mroczny świat pracowników ogrodu zoologicznego. Autorka znakomicie buduje klimat zagrożenia i tajemnicy. Akcja wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

18 sekund - dziennikarka ściga seryjnego mordercę

18 sekund opowiada historię dziennikarki śledczej Barbary, która trafia na trop seryjnego mordercy kobiet. Im więcej odkrywa na jego temat, tym bardziej sama staje się celem. Rozpoczyna się zaciekła gra w kotka i myszkę. Bondy znakomicie oddaje nastrój paranoi i grozy, fundując czytelnikom świetny thriller psychologiczny z mocną bohaterką.

Siostry - makabryczna zemsta sióstr bliźniaczek

Książka opowiada historię sióstr bliźniaczek, które postanawiają dokonać makabrycznej zemsty na swoich oprawcach z dzieciństwa. Balansując na granicy szaleństwa i genialnego planu, sięgają po coraz bardziej wyrafinowane i wymyślne metody. Bondy drąży w mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki, tworząc thriller niezwykle wciągający i przerażający zarazem.

Psychodeliczne thrillery Tomasza Szafrańskiego

Thrillery Tomasza Szafrańskiego to propozycja dla czytelników ceniących oryginalną, nieprzewidywalną fabułę i niebanalne pomysły literackie. Jego historie balansują na granicy snu, fantasy i horroru, tworząc niepowtarzalny nastrój grozy. Oto trzy wyjątkowe powieści tego autora.

Reptilus - halucynacyjna opowieść o wyjątkowej mutacji

Reptilus opowiada o tajemniczym wirusie, który

Polskie thrillery warte uwagi

Powyższy przegląd to zaledwie zarys bogactwa polskiej literatury kryminalnej. Kunszt najlepszych autorów sprawia, że sięgamy po ich książki z zapartym tchem, nie mogąc się oderwać od wciągającej fabuły. Mistrzowskie operowanie napięciem, nieprzewidywalne zwroty akcji i oryginalne pomysły to znaki rozpoznawcze tych thrillerów psychologicznych. Sięgnij po którąś z pozycji i sam przekonaj się, jak wspaniałą literaturą potrafią słynąć polscy twórcy.

Najczęściej zadawane pytania

Kluczowe cechy dobrego thrillera to nieprzewidywalna fabuła, mistrzowskie budowanie napięcia, wciągająca akcja i zaskakujące zwroty akcji. Ważna jest też psychologiczna analiza bohaterów.

Za króla polskich thrillerów psychologicznych uchodzi Remigiusz Mróz, doceniany za umiejętność trzymania w napięciu i niebanalną fabułę.

Wybór zależy od preferencji czytelniczych. Fani klimatu wybiorą Wrońskiego, miłośnicy sieci - Mroza. Dla ceniących oryginalność polecamy Szafrańskiego. Najlepiej sprawdzić kilka propozycji.

Polskie thrillery psychologiczne dostępne są w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Warto szukać w antykwariatach - można trafić perełki.

Aby thriller działał najlepiej, czytaj go w skupieniu, najlepiej wieczorem przy lampce. Pozwól fabule wciągnąć się w nastrój grozy i tajemnicy. Idealny dreszczyk emocji gwarantowany.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  3. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  4. Odkryj na nowo te kultowe polskie komedie romantyczne
  5. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły