Polskie kino od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Co jakiś czas na ekranach pojawiają się produkcje, które podbijają serca kinomaniaków i biją rekordy frekwencji. Ostatnie lata obfitowały w wiele filmowych hitów godnych uwagi. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najciekawszym propozycjom rodzimej kinematografii i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę stanowi o sukcesie polskich filmów.
Najpopularniejsze gatunki w polskim kinie ostatnich lat
Komedie romantyczne
Lekkie i pogodne historie miłosne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród kobiecej widowni. W ostatnich latach na ekranach pojawiło się wiele udanych propozycji z tego gatunku. Do największych hitów należą takie tytuły, jak: „Miłość jest wszystkim” w reżyserii Tomasza Mandesa z Anną Dereszowską i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, „Randka w ciemno” Bartosza Prokopowicza z Julią Wieniawą czy „Zupę nic” Kingi Dębskiej z Karoliną Gruszką. Filmy te osiągnęły świetne wyniki frekwencyjne, a widzowie chwalili je za lekki, acz wciągający klimat i sympatyczne role aktorskie.
Sensacyjne thrillery z elementami akcji
Ten gatunek również cieszy się niesłabnącą popularnością, przyciągając do kin głównie męską widownię. W ostatnich latach dużym hitem okazał się „Kurier” Błażeja Konopki z Janem Fryczem w roli tytułowej. Film opowiada o niebezpiecznej pracy kuriera pracującego dla mafii. Inne głośne tytuły to: „Furioza” Cypriana T. Olenckiego oraz „Kobiety mafii 2” Patryka Vegi - kontynuacja sensacyjnej sagi o gangsterskim światku. Te produkcje zachwyciły widzów efektownymi scenami akcji i wciągającą intrygą kryminalną.
Filmy obyczajowe poruszające ważne tematy
To kino ambitne, które z jednej strony bawi, a z drugiej skłania do refleksji. W ostatnich latach na ekranach pojawiło się kilka takich tytułów. Przykładem jest głośny film „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, poruszający problem starości i samotności. Innym filmem, który zdobył uznanie jest „Żeby nie było śladów” Janusza Morgensterna, opowiadający o zabójstwie studenta Grzegorza Przemyka. Tego typu kino docierające do problemów współczesności spotyka się zawsze z zainteresowaniem publiczności.
Największe przeboje kasowe rodzimej produkcji
Rekordy frekwencji w kinach
Największą widownię w polskich kinach zgromadziły w ostatnich latach komedie romantyczne. I tak np. „Miłość jest wszystkim” przyciągnęła przed ekrany ponad 2 mln widzów, zaś „Planeta singli” zgromadziła 1,6 mln widzów. Na liście hitów kasowych znajdują się także: „Listy do M.” (1,3 mln widzów), „Furioza” (1,1 mln) czy „Kobiety mafii” (1 mln). Te liczby pokazują, że rodzime kino potrafi przyciągnąć tłumy.
Filmy, które przyciągnęły najwięcej widzów
Oprócz wymienionych już tytułów, do filmów cieszących się największą popularnością w ostatnich latach można zaliczyć takie produkcje, jak: „Listy do M. 2” Szymona Jakubowskiego, „Kogel Mogel 3” Kordiana Piwowarskiego, „365 dni” Barbary Białowąs, „Jak zostać gwiazdą” Macieja Bochniaka czy „Nieplanowane” Annę Kazejak. Pokazują one, że polscy widzowie chętnie oglądają zarówno komedie, jak i thrillery oraz filmy melodramatyczne.
Czynniki decydujące o sukcesie kasowym
Co zatem decyduje, że dany film bije rekordy popularności? Wydaje się, że kluczowe znaczenie ma trafienie w gusta widowni i stworzenie lekkiej, wciągającej fabuły, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie bez znaczenia są również dobrze dobrana obsada z popularnymi aktorami oraz sprawna kampania promocyjna. Takie filmy jak „Listy do M.” czy „Planeta singli” idealnie trafiły w oczekiwania publiczności i stąd ich wielki sukces.
Najbardziej doceniane przez krytyków produkcje
Laureaci festiwali filmowych
Oprócz filmów kasowych, warto zwrócić uwagę na te tytuły, które zdobyły uznanie krytyków i jurorów na prestiżowych festiwalach. W ostatnich latach polskie produkcje triumfowały m.in. na festiwalach w Gdyni, Locarno czy Sundance. Do głośnych laureatów należą: „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland oraz „Sweat” Magnusa von Horna. Pokazuje to, że polskie kino potrafi tworzyć ambitne i doceniane na arenie międzynarodowej dzieła.
Filmy nominowane do nagród branżowych
Również nominacje do Orłów - nagród Polskiej Akademii Filmowej oraz Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są dowodem na wysoką jakość rodzimych produkcji. W ostatnich latach do najczęściej nominowanych filmów należały: „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Żeby nie było śladów” Janusza Morgensterna, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka czy „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy.
Obrazy chwalone za reżyserię i scenariusz
Część filmów zebrała entuzjastyczne recenzje i została doceniona przede wszystkim za kunszt reżyserski i doskonałe scenariusze. Do takich tytułów zaliczają się m.in.: „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego czy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy. Filmy te pokazują, że polscy twórcy mają wiele ciekawych pomysłów i potrafią je zrealizować w interesujący sposób.
Aktorzy, którzy zdobyli popularność dzięki występom w hitach
Gwiazdy pierwszego planu
W ostatnich latach na szczyt popularności wśród polskich aktorek weszły m.in. Anna Dereszowska, Julia Wieniawa i Karolina Gruszka. Aktorki te zagrały główne role w hitowych komediach romantycznych i zyskały rzesze fanów. Jeśli chodzi o aktorów, dużą popularność zdobyli m.in. Piotr Adamczyk, Jakub Zając czy Sebastian Fabijański dzięki występom w głośnych filmach.
Aktorzy drugoplanowi, którzy zwrócili na siebie uwagę
Oprócz gwiazd pierwszego planu, ważni są również aktorzy drugoplanowi. Jan Frycz, który zagrał w „Kurierze”, Maciej Musiałowski z „Planety singli” czy Leszek Lichota z „Furiozy” - to przykłady aktorów, których role zapadły widzom w pamięć i których kariery nabrały rozpędu.
Przełomowe role, które wpłynęły na karierę
Czasem jedna świetnie zagrana rola może zmienić losy aktora. Tak było w przypadku Tomasza Ziętka i roli Tomasza Komendy w filmie „25 lat niewinności”. Aktor w przekonujący sposób sportretował tragiczne losy niesłusznie skazanego mężczyzny i z miejsca stał się rozpoznawalny. Podobnie Sebastian Fabijański, wcielając się w postać Mietka Kosza w filmie „Ikar”, pokazał swoje możliwości i zyskał uznanie krytyków.
Najciekawsze debiuty młodych twórców
Obiecujący reżyserzy
Wśród młodych twórców, którzy w ostatnim czasie skutecznie zapukali do drzwi polskiego kina, warto wymienić przede wszystkim Damiana Nenowа. Jego debiutancki film „Jak najdalej stąd” zebrał entuzjastyczne recenzje. Dobrze zapowiadają się także Marta Prus, reżyserka „Over the Limit”, oraz Agnieszka Smoczyńska, autorka „Córek dancingu”.
Scenarzyści z potencjałem na przyszłość
Ciekawych scenariuszy dostarczyli ostatnio m.in. Mariusz Kuczewski („Cicha noc”), Mateusz Pacewicz („Bo we mnie jest seks”), Kaspar Bajon („Wszystko dla mojej matki”) czy Piotr Domalewski („Jak najdalej stąd”). Dzięki tym młodym twórcom polskie kino zyskało ambitne, niebanalne historie.
Młodzi aktorzy, na których warto zwrócić uwagę
Jeśli chodzi o aktorów, na uwagę zasługują Julia Kijowska („Cicha noc”), Maja Pankiewicz („Mosquito State”), Zofia Wichłacz („Wszystko dla mojej matki”) oraz Sebastian Fabijański („Ikar. Legenda Mietka Kosza”). Można się spodziewać, że ich kariery nabiorą w niedługim czasie rozpędu.
Nadzieje polskiego kina na nadchodzące lata
Zapowiadane hity i poczekalnia produkcji
W najbliższym czasie na ekrany mają trafić nowe części hitowych serii, m.in. „Listy do M. 4” czy „Kobiety mafii 3”. Spodziewane są także takie premiery, jak: „Niebezpieczni dżentelmeni” Piotra Wereśniaka, „Broad Peak” Leszka Dawida czy „Chleb i sól” Damiana Kocura. Jeśli tylko twórcy powtórzą sukces poprzednich części, filmy te mają szansę przyciągnąć rzesze widzów.
Twórcy i aktorzy, których kariera nabiera rozpędu
Wśród reżyserów, na których warto mieć oko w kontekście nadchodzących hitów, wymienić należy m.in. Patryka Vege („Kobiety mafii”), Macieja Kawulskiego („365 dni”), Annę Kazejak („Nieplanowane”) oraz Olafa Lubaszenkę („Chleb i sól”). Jeśli chodzi o aktorów - nadal popularnością cieszyć się będą zapewne Julia Wieniawa, Zofia Domalik czy Ksawery Szlenkier.
Gatunki i tematy, które zdomin Podsumowanie Podsumowanie
Podsumowując, ostatnie lata to dla polskiej kinematografii okres wzmożonej aktywności i licznych sukcesów zarówno artystycznych, jak i komercyjnych. Na ekranach pojawiło się wiele interesujących propozycji w różnych gatunkach - od komedii romantycznych, przez thrillery, po ambitne kino obyczajowe. Niektóre produkcje biły rekordy popularności, inne zdobywały uznanie krytyków. Pojawiło się też wielu utalentowanych debiutantów oraz aktorów, których kariery nabrały tempa. Polskie kino ma zatem powody do optymizmu i można się spodziewać, że nadchodzące lata przyniosą kolejne ciekawe tytuły i twórcze sukcesy.