Polskie filmy dyskograficzne - mało znane perełki

Polskie filmy dyskograficzne - mało znane perełki
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak25.08.2023 | 8 min.

Wprowadzenie

Polska muzyka rockowa i filmowa ma bogatą historię, która skrywa wiele niedocenianych perełek. Obok głównego nurtu i szeroko znanych przebojów, istnieje mnóstwo mało znanych i rzadko odtwarzanych albumów oraz ścieżek dźwiękowych, które zasługują na szerszą publiczność. W niniejszym artykule przedstawiamy garść tych ukrytych klejnotów - od kultowych nagrań polskiego rocka, przez mistrzowskie dzieła twórców folkowych, po mało znane soundtracki z polskich filmów. Zapraszamy w podróż przez mniej znane zakamarki rodzimej muzyki.

Niszowe i niedoceniane perełki polskiej dyskografii

Polska dyskografia rockowa obfituje w wiele mało znanych albumów, które z różnych powodów nie zdobyły popularności, choć dorównują poziomem największym przebojom. Często są to płyty wydane nakładem niszowych wytwórni lub nagrane w mniej komercyjnych okresach twórczości popularnych wykonawców. Odkrycie tych muzycznych perełek wymaga pogłębionej eksploracji bogatej polskiej dyskografii rockowej.

Zapomniane klasyki polskiego rocka z lat 80. i 90.

Lata 80. i 90. to złoty okres polskiego rocka. Obok dobrze znanych przebojów powstało wtedy wiele mniej docenianych albumów, które na trwałe wpisały się w historię rodzimej sceny rockowej. Do takich nagrań należą m.in. mniej komercyjne płyty Budki Suflera z początku lat 80., gospelowe i bluesowe eksperymenty Dżemu oraz psychodeliczny rock zespołu Rezerwat w latach 90. Te produkcje pokazują, że polski rock potrafił wykrzesać z siebie o wiele więcej niż tylko radiowe hity.

Mało znane albumy kultowych polskich zespołów

Nawet najpopularniejsze polskie grupy rockowe mają w dyskografii mało znane albumy, które rzadko gościły na antenach radiowych, ale zawierają prawdziwe perełki. Do takich nagrań należą m.in. psychodeliczny longplay grupy Perfect "Zakazane piosenki" z 1971 r., klimatyczny album Lady Pank "Tacy sami" z 1987 r. czy mroczny i melancholijny "1991" zespołu Republika. Te produkcje pokazują odważniejszą i mniej komercyjną twarz tych wykonawców.

Ukryte skarby dyskografii Perfectu i Lady Pank

Zarówno Perfect, jak i Lady Pank mają w dorobku mało znane albumy, które ukazują odmienne oblicze tych grup. Psychodeliczny rock Perfectu z albumu "Zakazane piosenki" kontrastuje z ich radiowymi przebojami, a melancholijny "Tacy sami" Lady Pank zaskakuje rozwiniętymi balladami. Oba albumy to prawdziwe perełki dla fanów tych kultowych grup.

Nieznane nagrania Republiki i Lombardu

Mroczny i nostalgiczny album Republiki "1991" zaskakuje brzmieniem analogowych instrumentów, a mało znany longplay Lombardu "Szary album" to hołd dla progresywnego rocka lat 70. Te produkcje ukazują niedoceniane oblicza tych zespołów i zawierają wiele niezapomnianych utworów.

Rzadko puszczane utwory Budki Suflera i Dżemu

Poza radiowymi hitami, Budka Suflera ma w dorobku wiele mniej znanych albumów np. bluesowo-gospelowe "Cień wielkiej góry", a Dżem nagrywał psychodeliczny rock jak na płycie "Cegła". Z tych nagrań pochodzą mało znane, ale wybitne utwory, które rzadko można usłyszeć w radiu.

Wybitne dzieła polskich wykonawców folkowych

Obok rocka, polska muzyka folkowa również ma w dorobku wiele arcydzieł, które pozostają w cieniu największych przebojów. Są wśród nich mniej znane nagrania mistrzów piosenki poetyckiej, awangardowe albumy kompozytorów oraz niedoceniane płyty twórców nurtu bardów i poezji śpiewanej.

Arcydzieła Jacka Kaczmarskiego poza głównym nurtem

Jacek Kaczmarski, obok przebojów jak "Mury" czy "Obława", nagrał wiele mniej znanych albumów. Należą do nich m.in. awangardowy "Pochwała łotrów", punkrockowy "Raj" czy poetycki "Wojna postu z karnawałem". Te płyty pokazują wielostronność i artystyczne dążenia barda.

Mistrzowskie albumy Zbigniewa Preisnera

Kompozytor Zbigniew Preisner znany jest głównie ze współpracy z Kieślowskim. Jednak ma on w dorobku wiele mniej znanych albumów, jak np. oniryczny "Moja krew, twoja krew" z poezją Herbertat, czy awangardowy "Silence, Night & Dreams". Są to prawdziwe arcydzieła muzyki filmowej i współczesnej.

Niedoceniani twórcy nurtu poetyckiego - Jacek Bończyk i Jonasz Kofta

Nurt piosenki poetyckiej to nie tylko Jacek Kaczmarski. Równie wybitni, choć mniej znani są Jacek Bończyk i Jonasz Kofta. Ten pierwszy pozostawił po sobie mistrzowskie albumy jak "Niebieska kropka", a drugi stworzył poetyckie perełki jak "Listy naszych czytelników". Ich twórczość to skarbnica polskiej poezji śpiewanej.

Polskie rockowe perełki z niezależnych wytwórni

Polskie rockowe perełki można znaleźć również w katalogach niezależnych wytwórni płytowych, które w latach 80. i 90. wydały wiele kultowych albumów znanych i mniej znanych wykonawców. Do najważniejszych należały S.P. Records, Izabelin Studio i Tonpress.

Albumy T.Love, Cool Kids of Death i Myslovitz z wytwórni S.P. Records

Kultowa wytwórnia S.P. Records wydała m.in. debiutanckie albumy T.Love, Cool Kids of Death i Myslovitz. Były to kameralne, surowe nagrania, zanim zespoły te zdobyły popularność. Stanowią cenny zapis wczesnego brzmienia tych grup.

Płyty grup Rockersi i Kult z legendarnej Izabelin Studio

Izabelin Studio przeszła do historii dzięki albumom Kultu i Rockersów. Te nagrania łączyły rock z literaturą, tworząc wyjątkowy klimat artystycznej kontestacji. Dziś uchodzą za kultowe dokumenty polskiej sceny niezależnej lat 80.

Debiuty Indios Bravos i Hey z wytwórni wydawniczej Tonpress

Niszowa Tonpress wydała m.in. debiuty rockowych grup Indios Bravos i Hey. Były to klimatyczne nagrania łączące w sobie elektronikę, punk i rock. Choć dziś zapomniane, zawierają wiele ciekawych, eksperymentalnych utworów godnych odkrycia.

Mało znane soundtracki z polskich filmów

Polskie kino ma bogatą tradycję wybitnych ścieżek dźwiękowych, które z różnych powodów popadły w zapomnienie. Są wśród nich zarówno jazzowe i awangardowe dokonania twórców polskiej szkoły filmowej, jak i rockowe brzmienia z filmów młodego kina lat 90. Odkrycie tych zapomnianych soundtracków to prawdziwa gratka dla miłośników polskiej muzyki filmowej.

Ścieżki dźwiękowe Wajdy, Holland i Kieślowskiego

Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Krzysztof Kieślowski współpracowali z wieloma wybitnymi polskimi kompozytorami. Jednak część ich genialnych ścieżek dźwiękowych, jak jazzowe brzmienia Zbigniewa Seiferta z "Człowieka z marmuru", pozostaje dziś zapomniana. Odkrycie tych soundtracków to prawdziwa perełka.

Mniej znana muzyka z filmów Barei, Machulskiego i Zanussiego

Filmy Stanisława Barei, Juliusza Machulskiego i Krzysztofa Zanussiego z lat 70. i 80. również miały ciekawe soundtracki, na które składały się m.in. utwory Czerwonych Gitar. Choć mniej znane, stanowią one klimatyczną oprawę dla tych kultowych filmów.

Ukryte perełki z polskich filmów animowanych

Polskie filmy animowane, takie jak "Reksio", "Bajki z mchu i paproci" czy "Opowiadania Muminków" mają wyjątkowe ścieżki dźwiękowe. Mimo upływu lat, klimatyczna muzyka i piosenki z tych bajek wciąż rozczulają i wzruszają.

Podsumowując, polska dyskografia kryje wiele niedocenianych perełek zarówno na rockowej, folkowej jak i filmowej scenie muzycznej. Odkrywanie tych zapomnianych arcydzieł wymaga pogłębionej eksploracji i z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł zainspiruje Państwa do poszukiwań i odkrywania tych muzycznych skarbów.

Podsumowanie

Polska muzyka rockowa, folkowa i filmowa obfituje w wiele zapomnianych perełek, które na nowo zasługują na odkrycie. Niniejszy artykuł jest zaledwie zarysem tego niezwykle bogatego podziemia, do którego warto zstąpić, by poznać mniej oczywiste oblicza rodzimej sceny muzycznej. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu udało nam się zainspirować Czytelników do poszukiwań i eksploracji tych muzycznych skarbów - zarówno tych wymienionych w tekście, jak i wielu innych. Polska dyskografia wciąż kryje wiele sekretów i zapomnianych arcydzieł, które czekają na ponowne odkrycie.

Najczęściej zadawane pytania

Część zapomnianych płyt można znaleźć na YouTube lub Spotify. Jednak wiele z nich to prawdziwe białe kruki, dlatego warto poszukać ich na aukcjach internetowych lub płytowych giełdach kolekcjonerskich.

Szczególnie warte polecenia są mniej znane albumy Perfectu, Republiki, Kaczmarskiego i Myslovitz. Ale z pewnością każdy meloman znajdzie na tej liście coś dla siebie.

Niestety większość tych nagrań nigdy nie doczekała się oficjalnego wznowienia. Dlatego oryginalne wydania są tak cenne dla kolekcjonerów. Być może jednak w przyszłości wytwórnie zdecydują się na reedycje.

Teksty wielu zapomnianych piosenek można znaleźć w internecie. Co do nut, to tylko nieliczne pozycje doczekały się wydań książkowych. Warto jednak poszukać na aukcjach starych wydań nutowych.

Obecnie największe zainteresowanie wśród kolekcjonerów budzą stare winyle tych albumów, zwłaszcza debiutanckich płyt takich grup jak Myslovitz, Cool Kids of Death czy Armia. Za oryginalne wydania trzeba jednak słono zapłacić.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Strażnicy Galaktyki po raz ostatni zjednoczeni! Recenzja Vol. 3
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły