Wham! Muzyczna opowieść o legendarnym zespole. Recenzja filmu

Wham! Muzyczna opowieść o legendarnym zespole. Recenzja filmu
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak30.09.2023 | 9 min.

Początki zespołu Wham! i ich przebojowe hity

Wham! to brytyjski duet popowy, który podbił listy przebojów na całym świecie w latach 80. Zespół założyli w 1981 roku George Michael oraz Andrew Ridgeley, dwaj przyjaciele ze szkoły średniej. Od samego początku wyróżniali się charyzmatycznym wokalem George'a Michaela, chwytliwymi melodyjami i teledyskami pełnymi energii. Ich debiutancki singiel "Wham Rap! (Enjoy What You Do)" od razu zwrócił uwagę wydawców. Jednak prawdziwym przebojem okazał się kolejny utwór - "Young Guns (Go For It!)". Tekst opowiadający o młodych ludziach goniących za marzeniami trafił idealnie w gusta ówczesnej publiki. Teledysk do piosenki, w którym George Michael i Andrew Ridgeley występowali w skórzanych kurtkach, stał się jednym z symboli mody lat 80.

Historia powstania duetu Wham!

George Michael i Andrew Ridgeley poznali się w Bushey Meads School w Watford w Anglii. Obaj interesowali się muzyką i marzyli o karierze. W 1979 roku założyli zespół The Executive, który jednak szybko się rozpadł. Nie zrażeni niepowodzeniem, w 1981 roku muzycy postanowili stworzyć duet o nazwie Wham!. Nazwa była zwyczajnym skrótowcem od "Wham! Bam! I am a man!". Od początku ich mottem było dostarczanie radosnej, tanecznej muzyki, która rozweselała słuchaczy. Ich debiutancki singiel "Wham Rap!" z mieszanką rapu i popu był zapowiedzią przyszłych przebojów.

Największe przeboje grupy, takie jak "Wake Me Up Before You Go-Go"

Kolejne single Wham! na stałe wpisały się do kanonu popu lat 80. Utwór "Young Guns (Go For It!)" opowiadał o determinacji młodych ludzi, by spełniać marzenia. Teledysk z dwójką muzyków w skórzanych kurtkach stał się wręcz ikoniczny. Jednak największym hitem okazał się singiel "Wake Me Up Before You Go-Go" z 1984 roku. Piosenka utrzymana w radosnym, tanecznym rytmie błyskawicznie podbiła listy przebojów. Tekst opowiadał o tęsknocie za ukochaną osobą. W teledysku George Michael tańczy w czerwonej kurtce zapinanej na suwak, która na zawsze wpisała się w historii mody. Inne wielkie przeboje Wham! to m.in. "Careless Whisper", "Freedom" czy "I'm Your Man".

Wpływ Wham! na modę i styl lat 80.

Wham! wnieśli duży wkład nie tylko w muzykę, ale i modę lat 80. Ich teledyski pełne były odważnych, kolorowych stylizacji z ogromną ilością zipów, ramoneskami i oversize'owymi marynarkami. Lider zespołu, George Michael, był prawdziwą ikoną mody, która wyznaczała nowe trendy. Jego charakterystyczna fryzura z krótko ściętymi włosami po bokach i dłuższymi na czubku głowy na dobre wpisała się w stylistykę dekady. Wham! nie bali się eksperymentować z kolorami, fakturami i fasonami. Dzięki nim weszły do mainstreamu takie elementy jak skórzane kurtki, kolorowe swetry czy oversize'owe marynarki. Ich styl miał duży wpływ na ówczesnych nastolatków.

George Michael jako lider zespołu

Choć Wham! był duetem, to bezsprzecznym liderem był George Michael. Wniósł on nie tylko charyzmatyczny wokal, ale też genialnie komponował i pisał teksty. Stał się prawdziwym idolem nastolatek, choć sam nie stronił od kontrowersji. Jego przeboje idealnie łączyły wpadającą w ucho melodię z poruszającymi, mądrymi tekstami. Dzięki niemu Wham! na zawsze zapisali się w historii popu.

Charyzma i talent wokalny George'a Michaela

Kluczowym czynnikiem sukcesu Wham! był niezwykły głos i charyzma George'a Michaela. Jego barwa była ciepła i charakterystyczna, co czyniło go jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów lat 80. Potrafił z łatwością przechodzić z niskich rejestrów w ostre falsety. Do tego doskonałe poczucie rytmu i niezwykła charyzma sceniczna. Nic więc dziwnego, że nastoletnie fanki oszalały na punkcie tego utalentowanego wokalisty o uroczym uśmiechu. Występy George'a Michaela gwarantowały porywające show i niezapomniane emocje.

Jego rola jako autora tekstów i kompozytora

George Michael nie tylko świetnie śpiewał, ale też sam pisał teksty i komponował muzykę. Jego kompozycje cechowały się chwytliwymi melodiami, które na zawsze wpisywały się w pamięć. Jednocześnie teksty poruszały ważne tematy bliskie młodym ludziom, jak marzenia, miłość czy tęsknota. Widać to chociażby w takich hitach jak "Wake Me Up Before You Go-Go", "Freedom" czy "Careless Whisper". Dzięki swojemu talentowi kompozytorskiemu George Michael w dużej mierze ukształtował brzmienie i wizerunek Wham!. Był prawdziwym mózgiem i siłą napędową duetu.

Image George'a Michaela jako idola nastolatek

Publiczny wizerunek George'a Michaela czynił z niego idealnego idola nastoletnich dziewcząt. Przystojny wokalista o ciepłym uśmiechu i uroczych dołeczkach w policzkach łamał serca fanek na całym świecie. Jego charakterystyczna fryzura z krótko ściętymi włosami po bokach i dłuższymi na czubku wpisała się w modę lat 80. Do tego dodawał stylizacje pełne oversize'owych marynarek, kolorowych swetrów z kołnierzami i skórzanych kurtek. Teledyski pełne były ujęć uroczo tańczącego i śpiewającego George'a Michaela. W połączeniu z chwytliwymi piosenkami o miłości tworzyło to obraz idealnego idola nastolatek.

Rozpad zespołu Wham!

Kariera duetu Wham! trwała zaledwie cztery lata, jednak w tym krótkim czasie zespół zdołał na stałe wpisać się do historii muzyki lat 80. Rozpad grupy był efektem decyzji George'a Michaela, który chciał rozpocząć solową karierę. Ostatni wspólny singiel "The Edge of Heaven", pożegnalna trasa koncertowa oraz koncert na stadionie Wembley zamknęły ten rozdział. Po rozpadzie Wham! George Michael kontynuował oszałamiającą solową karierę.

Decyzja o rozwiązaniu duetu w 1985 roku

W 1985 roku George Michael zdecydował się na rozwiązanie duetu Wham! i rozpoczęcie solowej kariery. Uznał, że chce spróbować czegoś nowego i spełniać się jako artysta na własną rękę. Andrew Ridgeley zgodził się na tę decyzję i skupił na innych projektach. Ostatni studyjny album duetu "The Final" ukazał się wiosną 1986 roku. Promował go singiel "The Edge of Heaven", będący pożegnaniem Wham! z fanami.

Pożegnalna trasa koncertowa

Wham! poinformowali o zakończeniu działalności podczas tournée w Chinach w 1985 roku. Rok później wyruszyli w pożegnalną trasę koncertową nazwaną "The Final Tour". Obejmowała ona koncerty w Anglii, Szkocji, Walii, Japonii, Australii i USA. 28 czerwca 1986 roku Wham! zagrali przed 72 tysiącami fanów na stadionie Wembley w Londynie. Było to emocjonujące pożegnanie z publicznością, która przez lata wspierała twórczość duetu. Koncert został sfilmowany i wydany na VHS jako "Wham!: The Final".

Solowa kariera George'a Michaela po Wham!

Po zakończeniu działalności duetu George Michael od razu rozpoczął oszałamiającą solową karierę. Już jego debiutancki album "Faith" z 1987 roku okazał się wielkim sukcesem komercyjnym. Promowały go przeboje "I Want Your Sex", "Faith" i "One More Try". Kolejne albumy także biły rekordy popularności, a sam George Michael uważany jest za jedną z największych ikon popu wszech czasów. Jego największe solowe hity to m.in. "Careless Whisper", "Freedom! '90", "Don't Let the Sun Go Down on Me" czy "Jesus to a Child". Artysta koncertował i nagrywał aż do swojej tragicznej śmierci w 2016 roku.

Wham! na tle innych zespołów lat 80.

Wham! Muzyczna opowieść o legendarnym zespole. Recenzja filmu

Wham! swoją twórczością zapisali się w panteonie wielkich artystów lat 80. Stworzyli rozpoznawalny i oryginalny styl łączący dance-pop z elementami soulu i funku. Choć kariera duetu była krótka, zdołali na stałe wpisać się do historii muzyki obok takich wykonawców jak Duran Duran, Culture Club czy Michael Jackson. Do dziś są inspiracją dla współczesnych artystów.

Porównanie do Duran Duran czy Culture Club

Wham! byli jednym z najważniejszych przedstawicieli nurtu nowoczesnego popu lat 80. obok takich wykonawców jak Duran Duran, Culture Club, Spandau Ballet czy Frankie Goes to Hollywood. Podobnie jak tamte zespoły, stawiali na chwytliwe melodyjnie, taneczne brzmienie i odważną, kolorową modę. Cechowało ich brzmienie łączące syntezatory z elementami funku i soulu. Dzięki charyzmie George'a Michaela wyróżniali się jednak na tle konkurencji i zyskali status supergwiazdy.

Wpływ na takich artystów jak Robbie Williams

Twórczość Wham! do dziś stanowi inspirację dla współczesnych artystów pop. Szczególnie widać to u brytyjskich wykonawców, którzy czerpią z ich brzmienia i stylu. Robbie Williams wielokrotnie deklarował, że duet Wham! wywarł ogromny wpływ na jego muzykę. Widać u niego podobną syntezę popu, soulu i funku. Również One Direction, zespół złożony z pięciu przystojniaków, przywoływał na myśl formułę Wham! - charyzmatycznego frontmana i grupy wiernych fanek. Dziedzictwo Wham! pozostaje żywe.

Dziedzictwo i status legendy pop

Wpływ Wham! na muzykę pop jest nie do przecenienia. W ciągu zaledwie czterech lat stworzyli ponadczasowe przeboje, które nucone są do dziś. Ukształtowali brzmienie popu lat 80. i zdefiniowali image gwiazdy pop. Teledyski z udziałem George'a Michaela należą do najbardziej kultowych w historii. Pomimo krótkiej kariery, Wham! na zawsze pozostaną jednym z filarów muzyki lat 80. i prawd

Podsumowanie

Wham! to legendarny duet, który na zawsze odmienił muzykę pop lat 80. Ich historię cechował błyskawiczny sukces, szereg ponadczasowych przebojów i równie szybki koniec. Jednak w ciągu zaledwie 4 lat działalności Wham! zdołali na stałe wpisać się do panteonu gwiazd tamtej dekady. Ich chwytliwe piosenki, charakterystyczny wokal George'a Michaela i odważna moda do dziś pozostają synonimem stylu lat 80. Rozpad grupy umożliwił George'owi Michaelowi rozwinięcie skrzydeł i zbudowanie spektakularnej solowej kariery. Dziedzictwo Wham! wciąż jest żywe i inspiruje kolejne pokolenia artystów pop.

Najczęściej zadawane pytania

Wham! założyli w 1981 roku George Michael oraz Andrew Ridgeley, przyjaciele ze szkoły w Watford w Anglii. Nazwa zespołu to skrót od "Wham! Bam! I am a man!".

Najpopularniejszym hitem Wham! jest piosenka "Wake Me Up Before You Go-Go" z 1984 roku. Utwór ten dotarł na szczyty list przebojów na całym świecie.

Rozpad Wham! był spowodowany decyzją George'a Michaela o rozpoczęciu solowej kariery w 1985 roku. Rok później zespół zagrał pożegnalną trasę koncertową.

To głównie dzięki niezwykłemu głosowi, charyzmie i talentowi kompozytorskiemu George'a Michaela, Wham! osiągnęli status supergwiazdy.

Wham! na zawsze zmienili brzmienie muzyki pop lat 80. Ich przeboje i image sceniczny inspirowały kolejne pokolenia artystów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  3. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
  4. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  5. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły