Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba.
Trzecia część przygód Star-Lorda, Gamory i reszty Strażników Galaktyki w kinach od 5 maja 2023 r. W filmie Jamesa Gunna powrócą znani bohaterowie, dołączą nowe postacie. Fani liczą na humorystyczną kosmiczną przygodę na miarę poprzednich odsłon.
Kultowe polskie komedie pomyłek z lat 60. i 70. - przegląd największych hitów Barei, Chęcińskiego, Morgensterna i innych twórców. Analiza fabuł, motywów i aktorskich kreacji w kultowych filmach "Sami swoi", "Rejs", "Miś" i wielu innych.
Seriale obyczajowe z czasów PRL fascynująco ukazują realia życia zwykłych ludzi i mechanizmy funkcjonowania ówczesnego państwa. Przedstawiają trudy codzienności wynikające z ubóstwa i wad systemu, ale też radości życia i więzi międzyludzkie. Stanowią cenne źródło historyczne.
Polskie horrory z lat 70. XX wieku powstawały w trudnych warunkach PRL. Ich twórcy musieli radzić sobie z ograniczeniami technicznymi i cenzurą. Mimo tego, dzięki pomysłowości udało im się stworzyć kultowe produkcje o nieszablonowej estetyce, budzące grozę swoją stylistyką.
Komedie Stanisława Barei genialnie sportretowały PRL. Reżyser obnażył absurd biurokracji i niedoborów przez losy barwnych postaci. Jego filmy to ponadczasowa satyra bawiąca i ucząca o mechanizmach władzy.
Franciszek Pieczka - legenda polskiego aktorstwa. Przegląd najlepszych i najbardziej kultowych ról w jego bogatej karierze filmowej. Od komedii przez dramaty po role historyczne. Pieczka - mistrz aktorskiego fachu.
Jak polskie filmy fabularne przedstawiały realia i problemy dwudziestolecia międzywojennego? Artykuł omawia styl epoki, życie codzienne, wydarzenia historyczne, problemy społeczne oraz kulturę i sztukę w międzywojniu na podstawie produkcji filmowych.
Znane polskie aktorki, w tym Agnieszka Grochowska, Maja Ostaszewska, Joanna Kulig czy Krystyna Janda, rozpoczynały kariery od niewielkich ról. Ich debiutanckie występy w serialach i filmach pozwoliły ujawnić talent i stały się trampoliną do spektakularnych sukcesów.
Panorama polskich filmów fabularnych o II wojnie światowej - od dramatu kampanii wrześniowej 1939 r. po grozę Holocaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych. Przegląd najważniejszych produkcji przybliżających historię okupacji, powstania warszawskiego i losów żołnierzy i cywilów.
Adaptacje dzieł Żeromskiego - filmy, seriale, sztuki teatralne, słuchowiska, komiksy. Najciekawsze ekranizacje, spektakle i komiksy na podstawie jego twórczości - "Syzyfowe prace", "Ludzie bezdomni", "Popioły".