Czy ta książka jest warta uwagi? Nieprawdopodobna recenzja, która zadziwi Cię!

Czy ta książka jest warta uwagi? Nieprawdopodobna recenzja, która zadziwi Cię!
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski26.05.2024 | 5 min.

Wyobraź sobie świat, w którym Polska przypomina dystopię rodem z najgorszych czasów PRL-u, a zarazem jest współczesną, futurystyczną wizją przyszłości. Właśnie taką nieprawdopodobną mieszankę oferuje nowa książka Kajetana Szokalskiego pod tytułem "Jemiolec". Jest to powieść science-fiction, która łączy groteskową satyrę społeczną z intrygującą historią pełną zwrotów akcji i wyrazistych postaci. Jeśli lubisz niebanalne historie, które bawią i skłaniają do refleksji, koniecznie zapoznaj się z tą niepokojącą, ale wciągającą opowieścią!

Wizja przyszłości inspirowana przeszłością

Wyobraź sobie świat, w którym Polska przypomina dystopię rodem z najgorszych czasów PRL-u, a zarazem jest współczesną, futurystyczną wizją przyszłości. Właśnie taką nieprawdopodobną mieszankę oferuje nowa książka Kajetana Szokalskiego pod tytułem "Jemiolec". Jest to powieść science-fiction, która łączy groteskową satyrę społeczną z intrygującą historią pełną zwrotów akcji.

Akcja rozgrywa się w pogrążonym w kryzysie kraju, w którym ludzie masowo tracą pracę z powodu rozwoju technologii. Główny bohater, Julian Wajgel, traci swoje zatrudnienie, a jednocześnie musi poradzić sobie z chorobą matki - tytułowym "jemiolcem". Podejmuje więc desperacką próbę ratowania sytuacji i przystępuje do eksperymentu "Blask Futury".

Autor umiejętnie łączy elementy znane z prozy socrealistycznej z konwencją science-fiction, tworząc wyjątkową, niepokojącą wizję świata przyszłości. Pomimo futurystycznych dekoracji, realia życia bohaterów przypominają czasy PRL-u oraz lata 90. XX wieku. To wyjątkowy mariaż stylów, który czyni powieść Szokalskiego tak oryginalną i intrygującą.

Nietypowa mieszanka gatunków literackich

Kajetan Szokalski nie boi się mieszać konwencji i gatunków literackich. W "Jemiolcu" odnajdziemy elementy cyberpunku, których nie pogardziłby sam William Gibson. Jednocześnie autor czerpie pełnymi garściami z tradycji horroru, budując niepokojący, duszny nastrój i stopniowo odsłaniając kolejne przerażające tajemnice ukryte za fasadą idealnej społeczności eksperymentu "Blask Futury".

Pomimo tych mrocznych akcentów, książka nie traci poczucia humoru. Szokalski z właściwą sobie ironią przeplata wątki grozy i science-fiction z kpiną z absurdów życia codziennego i specyficznego "socjalistycznego realizmu". Dzięki temu "Jemiolec" jest lekturą niezwykle świeżą, odbiegającą od utartych wzorców gatunkowych i doprawionych szczyptą sarkazmu.

To właśnie ta odważna mieszanka konwencji sprawia, że powieść Kajetana Szokalskiego jest tak nietuzinkowa. Czytelnik zostaje zaskoczony na każdym kroku, a przewidywanie dalszego biegu wydarzeń staje się prawdziwym wyzwaniem. To z pewnością jedna z największych zalet tego niepokojącego, ale zarazem wciągającego thrillera.

  • Jedna z najbardziej atrakcyjnych stron "Jemiolca" to bez wątpienia wyraziste postaci, z którymi można się utożsamiać.
  • Julian Wajgel to człowiek, który został postawiony w bardzo trudnej sytuacji i musi poradzić sobie z wieloma przeciwnościami.
  • Łatwo wczuć się w jego rozterki i pokibicować mu w dążeniu do wyjaśnienia sekretów eksperymentu Blask Futury.

Czytaj więcej: Emocje łączą ludzi - Ewelina Dobosz mówi o relacjach w poruszającym wywiadzie

Wciągająca intryga i wyraziste postacie

Zdjęcie Czy ta książka jest warta uwagi? Nieprawdopodobna recenzja, która zadziwi Cię!

Jednym z najbardziej pociągających aspektów "Jemiolca" jest wyśmienicie skonstruowana główna intryga. Autor z wprawą mistrza thrillera stopniowo odsłania przed czytelnikiem kolejne tajemnice, siejąc niepokój i budząc ciekawość. Co tak naprawdę kryje się za eksperymentem "Blask Futury"? Jakie mroczne sekrety skrywają opiekunowie zwani stewardami? Rozwikłanie tych zagadek będzie dla czytelnika prawdziwą przygodą.

Szokalski nie zapomina jednak o tym, co najważniejsze w dobrej prozie - wyrazistych postaciach, do których łatwo się przywiązać. Julian Wajgel jest bohaterem, któremu bez trudu można współczuć i kibicować w dążeniu do wyjaśnienia sekretów Blask Futury. Intrygujące są także postacie drugoplanowe, takie jak despotyczny premier Tomasz Futura czy tajemniczy stewardzi nadzorujący eksperyment.

To właśnie wątki obyczajowe, skupione na losach bohaterów i ich rozterki emocjonalne, nadają głębi całej powieści. Szokalski nie ogranicza się jedynie do opowieści science-fiction, ale tworzy wielowymiarową powieść obyczajową, w której czytelnik bez trudu może się odnaleźć. Właśnie dlatego tak łatwo zatracić się w losach Juliana Wajgela i z wypiekami śledzić dalsze koleje jego losu. Książka wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać aż do samego końca.

Kajetan Szokalski udowodnił w "Jemiolcu", że potrafi zręcznie mieszać gatunki i tworzyć oryginalne wizje przyszłości, czerpiące z przeszłości. Jego najnowsza powieść to prawdziwy majstersztyk dla czytelników ceniących inteligentne thrillery pełne zwrotów akcji, a jednocześnie chcących poczuć świeżego powiewu w literaturze science-fiction. Fenomenalne połączenie grozy, humoru i satyry społecznej w konwencji cyberpunku zapewniło tej książce wyjątkowe miejsce wśród najnowszych pozycji na rynku wydawniczym.

Najczęstsze pytania

Powieść Kajetana Szokalskiego łączy elementy różnych gatunków, takich jak cyberpunk, horror i thriller. Jest to nietypowa mieszanka, w której autor wykorzystuje konwencję science-fiction do snucia intrygującej, mrocznej historii z elementami satyry społecznej i analizy obyczajowej.

Głównym bohaterem jest Julian Wajgel, który po utracie pracy przystępuje do tajemniczego eksperymentu "Blask Futury". Z pozoru jest to idealna społeczność, w której można wieść wygodne życie. Szybko jednak okazuje się, że za jej fasadą kryją się mroczne sekrety, które Julian będzie musiał rozwikłać.

Kajetan Szokalski stworzył wyjątkową, niepokojącą wizję przyszłości, inspirowaną realiami życia w PRL-u i latach 90. XX wieku. Ta oryginalna mieszanka futurystycznych elementów i groteskowej satyry społecznej nadaje książce wyjątkowego, świeżego charakteru.

Książka oferuje czytelnikowi wiele różnorodnych doznań - od niepokoju i grozy, przez ironiczny humor i sarkazm, po intelektualną refleksję nad kondycją ludzkości. Dzięki wyrazistym postaciom i wciągającej intrydze, lektura ta z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Zdecydowanie "Jemiolec" to pozycja dla czytelników lubiących niebanalne, inteligentne thrillery science-fiction pełne zwrotów akcji. Przypadnie też do gustu miłośnikom powieści obyczajowych z wyrazistymi postaciami, z którymi łatwo się utożsamić. Ogółem to książka dla tych, którzy cenią oryginalne połączenia gatunków i świeże wizje literackie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Thor Komiks - Jakie są przygody tego nordyckiego boga w komiksach?
  3. Gothic 3 - Zmiany w balansie - Co poprawić w balansie gry Gothic 3?
  4. Artysta nie może żyć bez tworzenia. Wywiad, który Cię zaciekawi
  5. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły