Przełomowy wywiad z Renatą Czarnecką o powieściach historycznych

Przełomowy wywiad z Renatą Czarnecką o powieściach historycznych
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski08.05.2024 | 3 min.

Masz ochotę zanurzyć się w niezwykłym świecie powieści historycznych? Posłuchaj, co Renata Czarnecka, autorka bestsellerowej książki "Pożegnanie z ojczyzną", ma do powiedzenia na temat pisania tego gatunku. W przełomowym wywiadzie Czarnecka zdradza tajniki swoich sukcesów, a także opowiada o kulisach tworzenia powieści historycznych i fascynujących barwnych epokach, które ożywia na kartach swoich dzieł.

Proces tworzenia powieści historycznej wymaga zaangażowania

Decydując się na napisanie powieści historycznej, pisarze historyczni zdają sobie sprawę, że czeka ich długa i żmudna praca. Renata Czarnecka, ceniona pisarka polska, w przełomowym wywiadzie wyjaśnia, jak wygląda proces tworzenia tego gatunku literatury.

Autorka bestsellerowej książki "Pożegnanie z ojczyzną" podkreśla, że przygotowania do napisania powieści historycznej trwają co najmniej pół roku. W tym czasie pisarz musi gruntownie zgłębić wiedzę na temat epoki, w której osadzona jest fabuła. To dopiero początek żmudnej drogi.

Czarnecka przyznaje, że podczas samego pisania uzupełnia swoją wiedzę o danym okresie historycznym. Jest to proces nieustannego odkrywania i pogłębiania swojego zrozumienia opisywanych wydarzeń, który trwa aż do postawienia ostatniej kropki w powieści.

Geneza powieści "Pożegnanie z ojczyzną" Renaty Czarneckiej

W przełomowym wywiadzie Renata Czarnecka opowiada o kulisach powstania swojej głośnej książki "Pożegnanie z ojczyzną". Powieść ta po raz pierwszy ukazała się w 2011 roku i od razu podbiła serca czytelników.

Niedawno pisarka miała szansę poprawić i odświeżyć swoje dzieło przy okazji wznowienia książki przez Wydawnictwo Lira. Autorka z radością skorzystała z tej możliwości, usuwając zbyt długie opisy i wprowadzając nowe wątki, które nadały powieści większej lekkości i płynności.

Czarnecka z dumą podkreśla, że kiedy "Pożegnanie z ojczyzną" debiutowało na rynku, powieści historyczne nie cieszyły się tak dużą popularnością jak obecnie. Dziś, gdy Polska ma wielu utalentowanych pisarzy tego gatunku, liczy ona na to, że wznowiona książka ponownie zachwyci czytelników swoją barwną opowieścią osadzoną w czasach rozbiorów Polski.

Czytaj więcej: Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach

Następny etap pisarstwa Renaty Czarneckiej po sukcesie

Zdjęcie Przełomowy wywiad z Renatą Czarnecką o powieściach historycznych

Odniesiony sukces tylko zmotywował Renatę Czarnecką do dalszej pracy. W wywiadzie autorka zdradziła, że Wydawnictwo Lira planuje również wznowienie drugiego tomu jej dylogii - "Pod sztandarem miłości". Fani mogą spodziewać się niezwykle dynamicznej akcji i porywających wydarzeń osadzonych w burzliwym 1794 roku.

  • Pojawi się ukochana księcia Borysa, księżniczka Gagarina
  • Na scenę wkroczy rosyjska arystokracja przybyła do Warszawy po drugim rozbiorze Polski
  • Polacy, którzy opowiedzieli się za carycą Katarzyną, znajdą się w niebezpieczeństwie

Nie ma jednak odpoczynku dla płodnej autorki. Jak ujawniła w wywiadzie, u wydawcy czeka już kolejna powieść, w której król spotka królową, a ich życie odmieni się w nieoczekiwany sposób. Czarnecka obiecuje, że tym razem czytelników czeka historia pół-żartem, pół-serio, której nie można przegapić.

Najczęściej zadawane pytania

Pisarka Renata Czarnecka przyznaje, że przed rozpoczęciem pracy nad powieścią historyczną poświęca co najmniej pół roku na dogłębne poznanie epoki, w której osadzona jest fabuła. To dopiero początek długiego procesu, który trwa aż do postawienia ostatniej kropki w książce.

Powieść "Pożegnanie z ojczyzną" zaskakuje czytelników ogromną liczbą szczegółów oraz wyjątkowo barwnym tłem historycznym, obrazując czasy rozbiorów Polski. Autorka poświęciła mnóstwo czasu, aby w najdrobniejszych detalach odtworzyć realia tamtej epoki.

Pisarka tłumaczy, że dzięki bogatej galerii osobowości w powieści można znacznie lepiej ukazać wszelkie relacje międzyludzkie i różnorodne charaktery, co pozwala w pełni oddać ducha danej epoki historycznej. Panoramiczny ogląd rzeczywistości jest znakiem rozpoznawczym stylu pisarskiego Czarneckiej.

W wywiadzie autorka zdradziła, że drugi tom jej dylogii - "Pod sztandarem miłości" - przeniesie czytelników w sam środek wydarzeń roku 1794, kiedy to wybuchło powstanie przeciwko carycyTomu 2024zji Katarzynie. Akcja będzie niezwykle dynamiczna, a losy bohaterów splotą się z historią Polski w tym burzliwym okresie.

Już wkrótce na rynku ukaże się nowa książka pisarki, w której przyjdzie nam śledzić nieoczekiwane spotkanie króla i królowej. Czarnecka zapowiada, że będzie to historia z pogranicza żartu i powagi, zaskakująca mieszanka słodko-gorzkiej narracji, która na pewno zachwyci fanów jej talentu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Artysta nie może żyć bez tworzenia. Wywiad, który Cię zaciekawi
  3. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
  4. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  5. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły