Recenzja książki to subiektywna opinia na temat danego tytułu, która może pomóc czytelnikom podjąć decyzję o jego przeczytaniu. W poniższym artykule znajdziesz obszerną recenzję książki "Kleks. Nowy początek" - kontynuacji "Akademii pana Kleksa" Jana Brzechwy. Dowiesz się, o czym opowiada ta pozycja, jakich nowych bohaterów wprowadza i przed jakimi wyzwaniami oni stają. Poznasz też opinię recenzentki na temat fabuły, stylu narracji i przesłania tej lektury. Zapraszam do lektury, aby sprawdzić, czy warto sięgnąć po tę książkę.
Zapoznaj się z recenzją książki
Recenzja książki to subiektywna opinia na temat danego tytułu, która może pomóc czytelnikom podjąć decyzję o jego przeczytaniu. Poniższy artykuł zawiera obszerną recenzję książki "Kleks. Nowy początek" - kontynuacji "Akademii pana Kleksa" Jana Brzechwy wydanej przez wydawnictwo Agora.
Książka ta to nowa, uwspółcześniona wersja przygód Ambrożego Kleksa i jego niezwykłej Akademii, gdzie "wszystko było możliwe". Akcja osadzona jest w scenerii znanej z oryginału ulicy Czekoladowej w Krainie Bajek, a fabuła wprowadza nowych bohaterów i intrygującą zagadkę do rozwiązania.
Nowi uczniowie Akademii Kleksa
Do Akademii przybywają nowi uczniowie zwerbowani przez profesora. Są to Diego Salamanca z Meksyku, Natasza z Ukrainy, Japonka Kiko, Zita z Portugalii, Polka Ola oraz Ada Niezgódka z Nowego Jorku.
Poprzez różne magiczne zaklęcia i eliksiry zostają oni wprowadzeni w realia Akademii. Razem przeżywają wiele fascynujących i niebezpiecznych przygód, uczą się wzajemnego zrozumienia i współpracy.
Mściwa Wiktoria i zaginiony Alex
Bohaterowie muszą stawić czoła Wiktorii, mściwej siostrze zabitego niegdyś przez profesora Kleksa króla wilków. Chce ona zemścić się na Akademii.
Tymczasem ginie Alex, brat Ady Niezgódki. Ada musi rozwikłać zagadkę jego zniknięcia i ocalić Akademię przed zemstą Wiktorii.
Poznaj nową wersję Akademii Kleksa
Książka wprowadza czytelnika w barwny świat wyobraźni Akademii, który został opisany bardzo plastycznie. Mamy tu do czynienia z odwróconą kolejnością pór dnia i roku, krzewami przemiany, czy psami warczącymi niczym z bajek.
W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji, gdzie nawet w Sali Najskrytszych Pragnień – jak w lustrze – każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie
Niestety brakuje ilustracji poza okładką nawiązującą klimatem do filmu o Akademii Pana Kleksa. Ma to jednak pozytywny wpływ na wyobraźnię czytelnika.
Fabuła i przesłanie
Fabuła książki jest niebanalna i wciągająca. Prowadzi czytelnika poprzez wiele zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń i nieoczekiwanych rozwiązań. Dodatkowym walorem jest przesłanie płynące z lektury - o sile przyjaźni, empatii i współdziałaniu dla osiągnięcia celu.
Przeczytaj o losach nowych bohaterów
Nowi uczniowie Akademii Kleksa to barwna i zróżnicowana grupa. Każde z nich wnosi do fabuły nieco inny charakter, temperament i umiejętności.
- Diego z Meksyku - rezolutny i odważny
- Natasza z Ukrainy - wrażliwa idealistka
- Japonka Kiko - tajemnicza i opanowana
- Portugalka Zita - pogodna optymistka
- Polka Ola - bystra i pomysłowa
- Ada z Nowego Jorku - zdeterminowana i wytrwała
Razem tworzą zgrany zespół i uczą się od siebie nawzajem. Na przykład przekonują Adę, że nie zdoła sama uratować brata i musi zaufać przyjaciołom. Diego i Ada uczą się dzielić władzą w drużynie. Natasza i Zita pocieszają przygnębioną Olę.
Relacje między bohaterami
Na uwagę zasługują też relacje Kiko z resztą grupy, zwłaszcza z Diego. Początkowo jest ona odsunięta i milcząca, jednak stopniowo otwiera się na przyjaciół. I jej rady oraz wsparcie okazują się nieocenione w późniejszych wydarzeniach.
Ukazane zostały także wady charakterów poszczególnych postaci, które muszą pokonać lub z którymi się zmierzyć. Przykładowo impulsywność Diega, upór Ady czy wahania Olki.
Dowiedz się o zagrożeniach i wyzwaniach
Zagrożenia i wyzwania, przed jakimi stają bohaterowie książki, to ataki ze strony mściwej Wiktorii oraz konieczność odnalezienia zaginionego Alexa.
Tymczasem w Akademii mają miejsce także niebezpieczne, acz fascynujące przygody.
Mściwa Wiktoria wykorzystuje fakt zniknięcia Alexa, by zaatakować Akademię. Grozi jej zniszczeniem przez wilkusy, które uległy jej wpływom. Uczniowie muszą stawić czoła nie tylko jej atakom, ale i wątpliwościom co do własnych umiejętności.
Niebezpieczne atrakcje Akademii
Tymczasem na każdym kroku czyhają na nich pułapki samej Akademii - magiczne lustro Kleksa, hipnotyzujące sala marzeń czy fontanna halucynogennego soku pomarańczowego.
Mimo trudności bohaterowie uczą się śmiałości, zaufania i wiary we własne siły. Tylko wspólnymi siłami zdołają pokonać przeciwności i odnieść zwycięstwo.
Odkryj tajemnice Akademii i jej mieszkańców
Tajemnice Akademii Kleksa, które stopniowo poznajemy, wciągają w nastrój baśniowej magii. Tak jak złowieszczy spisek szpaka Mateusza, który niegdyś przyczynił się do śmierci wilczego króla i gniewu Wiktorii. Kryje też sekrety Sala Najskrytszych Pragnień, która urzeczywistnia skrywane myśli.
Ale tytułowy Kleks oraz jego asystent Nicpoń zaskakują nie mniej, prowadząc podwójne życie jako naukowiec i czarnoksiężnik. Do tego dochodzi nieoczywista rola ucznia Filipa, który okazuje się strażnikiem Akademii, czy wreszcie związek zaprzyjaźnionej z Kleksem Jamy i Inksemu, z których pierwsza jest personifikacją wolnej woli, a drugi siły przemian.
Symbolika postaci
Intrygująca jest symbolika kluczowych postaci - reprezentują one takie pierwiastki jak ogień, woda, powietrze i ziemia, zaś ich spotkanie ma moc tworzenia i niszczenia. Kleks uosabia z kolei władzę wiedzy i wyobraźni - niczym czarodziejska różdżka ma moc przemiany rzeczywistości.
Pięknym motywem są też pszczoły - pod opieką Klemensa jako symbol wolności, wspólnoty i zapobiegliwości. Z niejednej opresji ratują one bohaterów.
Zastanów się nad przesłaniem historii
Z pozoru bajkowa opowieść ma głębsze przesłanie, co podkreślają sami twórcy w przytoczonym cytacie.
W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji (...) każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie
Dzieje się tak m.in. za sprawą postaci Jamy i Inksemu, które pobudzają bohaterów do autorefleksji i samopoznania. A także złowrogiej Sali Pragnień, zwierciadła Kleksa, czy fontanny prawdy o sobie.
Siła wyobraźni i marzeń, przyjaźń, empatia i zrozumienie drugiego człowieka, odwaga bycia sobą - to najważniejsze przesłania płynące z lektury książki.
Warto się zastanowić, jak głęboko przemawiają do nas samych te ponadczasowe idee.
Podsumowanie
Przedstawiona recenzja książki „Kleks. Nowy początek” to subiektywna opinia na temat kontynuacji „Akademii pana Kleksa”. Zawiera omówienie fabuły, nowych bohaterów i głównego przesłania. Poznajemy też ocenę i krytykę dotyczącą stylu, budowania napięcia i walorów edukacyjnych.
Całościowe streszczenie pokazuje, że mamy tu do czynienia z barwną, wciągającą i ponadczasową opowieścią. Lektura zawiera wiele fascynujących zwrotów akcji, tajemnic do rozwiązania i ważnych przemyśleń. Z pewnością zainteresuje i porwie zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.