Recenzja książki: optymalizowana dla CTR i intencji wyszukiwania

Recenzja książki: optymalizowana dla CTR i intencji wyszukiwania
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski11 lutego 2024 | 7 min

Recenzja książki to subiektywna opinia na temat danego tytułu, która może pomóc czytelnikom podjąć decyzję o jego przeczytaniu. W poniższym artykule znajdziesz obszerną recenzję książki "Kleks. Nowy początek" - kontynuacji "Akademii pana Kleksa" Jana Brzechwy. Dowiesz się, o czym opowiada ta pozycja, jakich nowych bohaterów wprowadza i przed jakimi wyzwaniami oni stają. Poznasz też opinię recenzentki na temat fabuły, stylu narracji i przesłania tej lektury. Zapraszam do lektury, aby sprawdzić, czy warto sięgnąć po tę książkę.

Zapoznaj się z recenzją książki

Recenzja książki to subiektywna opinia na temat danego tytułu, która może pomóc czytelnikom podjąć decyzję o jego przeczytaniu. Poniższy artykuł zawiera obszerną recenzję książki "Kleks. Nowy początek" - kontynuacji "Akademii pana Kleksa" Jana Brzechwy wydanej przez wydawnictwo Agora.

Książka ta to nowa, uwspółcześniona wersja przygód Ambrożego Kleksa i jego niezwykłej Akademii, gdzie "wszystko było możliwe". Akcja osadzona jest w scenerii znanej z oryginału ulicy Czekoladowej w Krainie Bajek, a fabuła wprowadza nowych bohaterów i intrygującą zagadkę do rozwiązania.

Nowi uczniowie Akademii Kleksa

Do Akademii przybywają nowi uczniowie zwerbowani przez profesora. Są to Diego Salamanca z Meksyku, Natasza z Ukrainy, Japonka Kiko, Zita z Portugalii, Polka Ola oraz Ada Niezgódka z Nowego Jorku.

Poprzez różne magiczne zaklęcia i eliksiry zostają oni wprowadzeni w realia Akademii. Razem przeżywają wiele fascynujących i niebezpiecznych przygód, uczą się wzajemnego zrozumienia i współpracy.

Mściwa Wiktoria i zaginiony Alex

Bohaterowie muszą stawić czoła Wiktorii, mściwej siostrze zabitego niegdyś przez profesora Kleksa króla wilków. Chce ona zemścić się na Akademii.

Tymczasem ginie Alex, brat Ady Niezgódki. Ada musi rozwikłać zagadkę jego zniknięcia i ocalić Akademię przed zemstą Wiktorii.

Poznaj nową wersję Akademii Kleksa

Książka wprowadza czytelnika w barwny świat wyobraźni Akademii, który został opisany bardzo plastycznie. Mamy tu do czynienia z odwróconą kolejnością pór dnia i roku, krzewami przemiany, czy psami warczącymi niczym z bajek.

W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji, gdzie nawet w Sali Najskrytszych Pragnień – jak w lustrze – każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie

Niestety brakuje ilustracji poza okładką nawiązującą klimatem do filmu o Akademii Pana Kleksa. Ma to jednak pozytywny wpływ na wyobraźnię czytelnika.

Fabuła i przesłanie

Fabuła książki jest niebanalna i wciągająca. Prowadzi czytelnika poprzez wiele zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń i nieoczekiwanych rozwiązań. Dodatkowym walorem jest przesłanie płynące z lektury - o sile przyjaźni, empatii i współdziałaniu dla osiągnięcia celu.

Przeczytaj o losach nowych bohaterów

Nowi uczniowie Akademii Kleksa to barwna i zróżnicowana grupa. Każde z nich wnosi do fabuły nieco inny charakter, temperament i umiejętności.

 • Diego z Meksyku - rezolutny i odważny
 • Natasza z Ukrainy - wrażliwa idealistka
 • Japonka Kiko - tajemnicza i opanowana
 • Portugalka Zita - pogodna optymistka
 • Polka Ola - bystra i pomysłowa
 • Ada z Nowego Jorku - zdeterminowana i wytrwała

Razem tworzą zgrany zespół i uczą się od siebie nawzajem. Na przykład przekonują Adę, że nie zdoła sama uratować brata i musi zaufać przyjaciołom. Diego i Ada uczą się dzielić władzą w drużynie. Natasza i Zita pocieszają przygnębioną Olę.

Relacje między bohaterami

Na uwagę zasługują też relacje Kiko z resztą grupy, zwłaszcza z Diego. Początkowo jest ona odsunięta i milcząca, jednak stopniowo otwiera się na przyjaciół. I jej rady oraz wsparcie okazują się nieocenione w późniejszych wydarzeniach.

Ukazane zostały także wady charakterów poszczególnych postaci, które muszą pokonać lub z którymi się zmierzyć. Przykładowo impulsywność Diega, upór Ady czy wahania Olki.

Dowiedz się o zagrożeniach i wyzwaniach

Recenzja książki: optymalizowana dla CTR i intencji wyszukiwania

Zagrożenia i wyzwania, przed jakimi stają bohaterowie książki, to ataki ze strony mściwej Wiktorii oraz konieczność odnalezienia zaginionego Alexa.

Tymczasem w Akademii mają miejsce także niebezpieczne, acz fascynujące przygody.

Mściwa Wiktoria Zaklęte lustro w gabinecie Kleksa Współdziałanie pomimo różnic

Mściwa Wiktoria wykorzystuje fakt zniknięcia Alexa, by zaatakować Akademię. Grozi jej zniszczeniem przez wilkusy, które uległy jej wpływom. Uczniowie muszą stawić czoła nie tylko jej atakom, ale i wątpliwościom co do własnych umiejętności.

Niebezpieczne atrakcje Akademii

Tymczasem na każdym kroku czyhają na nich pułapki samej Akademii - magiczne lustro Kleksa, hipnotyzujące sala marzeń czy fontanna halucynogennego soku pomarańczowego.

Mimo trudności bohaterowie uczą się śmiałości, zaufania i wiary we własne siły. Tylko wspólnymi siłami zdołają pokonać przeciwności i odnieść zwycięstwo.

Odkryj tajemnice Akademii i jej mieszkańców

Tajemnice Akademii Kleksa, które stopniowo poznajemy, wciągają w nastrój baśniowej magii. Tak jak złowieszczy spisek szpaka Mateusza, który niegdyś przyczynił się do śmierci wilczego króla i gniewu Wiktorii. Kryje też sekrety Sala Najskrytszych Pragnień, która urzeczywistnia skrywane myśli.

Ale tytułowy Kleks oraz jego asystent Nicpoń zaskakują nie mniej, prowadząc podwójne życie jako naukowiec i czarnoksiężnik. Do tego dochodzi nieoczywista rola ucznia Filipa, który okazuje się strażnikiem Akademii, czy wreszcie związek zaprzyjaźnionej z Kleksem Jamy i Inksemu, z których pierwsza jest personifikacją wolnej woli, a drugi siły przemian.

Symbolika postaci

Intrygująca jest symbolika kluczowych postaci - reprezentują one takie pierwiastki jak ogień, woda, powietrze i ziemia, zaś ich spotkanie ma moc tworzenia i niszczenia. Kleks uosabia z kolei władzę wiedzy i wyobraźni - niczym czarodziejska różdżka ma moc przemiany rzeczywistości.

Pięknym motywem są też pszczoły - pod opieką Klemensa jako symbol wolności, wspólnoty i zapobiegliwości. Z niejednej opresji ratują one bohaterów.

Zastanów się nad przesłaniem historii

Z pozoru bajkowa opowieść ma głębsze przesłanie, co podkreślają sami twórcy w przytoczonym cytacie.

W codzienności pełnej marzeń, magii i fantazji (...) każdy mógł się przejrzeć, spoglądając tym samym wgłąb samego siebie

Dzieje się tak m.in. za sprawą postaci Jamy i Inksemu, które pobudzają bohaterów do autorefleksji i samopoznania. A także złowrogiej Sali Pragnień, zwierciadła Kleksa, czy fontanny prawdy o sobie.

Siła wyobraźni i marzeń, przyjaźń, empatia i zrozumienie drugiego człowieka, odwaga bycia sobą - to najważniejsze przesłania płynące z lektury książki.

Warto się zastanowić, jak głęboko przemawiają do nas samych te ponadczasowe idee.

Podsumowanie

Przedstawiona recenzja książki „Kleks. Nowy początek” to subiektywna opinia na temat kontynuacji „Akademii pana Kleksa”. Zawiera omówienie fabuły, nowych bohaterów i głównego przesłania. Poznajemy też ocenę i krytykę dotyczącą stylu, budowania napięcia i walorów edukacyjnych.

Całościowe streszczenie pokazuje, że mamy tu do czynienia z barwną, wciągającą i ponadczasową opowieścią. Lektura zawiera wiele fascynujących zwrotów akcji, tajemnic do rozwiązania i ważnych przemyśleń. Z pewnością zainteresuje i porwie zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Najczęstsze pytania

Książkę napisał zespół autorów w składzie: Katarzyna Rygiel, Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk i Maciej Kawulski. Jest to kontynuacja cyklu stworzonego pierwotnie przez Jana Brzechwę.

"Kleks. Nowy początek" to opowieść o losach nowej grupy utalentowanych uczniów, którzy trafiają do Akademii Pana Kleksa. Poznajemy m.in. tajemnicę zniknięcia Alexa oraz walkę z wilkusami pragnącymi zemsty. Jak zawsze nie brakuje magii i wspaniałych przygód.

"Kleks. Nowy początek" to pozycja przede wszystkim dla młodych czytelników w wieku 8-12 lat. Jednak z pewnością przypadnie też do gustu dorosłym, którzy wychowali się na przygodach Pana Kleksa.

Nie ma takiej konieczności. Oczywiście znajomość oryginalnej historii pozwoli lepiej docenić nawiązania i detale. Jednak "Kleks. Nowy początek" to w pełni samodzielna i zamknięta opowieść.

Książka jest dostępna w większości księgarni stacjonarnych i internetowych. Można ją zamówić m.in. w Empiku, Gandalfie, Matrasie, Bonito i białeckiej księgarni Wisła. Warto skorzystać z dostawy do paczkomatu lub kuriera.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
 2. Szeryf z Nottingham - Co mówią legendy i opowieści o tej postaci?
 3. Gothic 3 - Zmiany w balansie - Co poprawić w balansie gry Gothic 3?
 4. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
 5. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły