Światowa zmiana: wywiad z Janem Woźniakiem

Światowa zmiana: wywiad z Janem Woźniakiem
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak16 lutego 2024 | 7 min

Świat zmienia się w zawrotnym tempie, czego doskonałym odzwierciedleniem jest twórczość młodego, utalentowanego pisarza Jana Woźniaka. W obszernym wywiadzie autor opowiada o genezie swojej przełomowej powieści "Fizyka równa śmierci", inspiracji do pisania, a także planach na przyszłość. Przedstawia swoją wizję świata, w którym postęp technologiczny pozwala ludziom na niespotykane wcześniej rzeczy. Całość utrzymana jest w konwencji epickiej opowieści z elementami science fiction.

Świat zmienia się w ekspresowym tempie

Współczesny świat rozwija się w zawrotnym tempie. Postęp technologiczny i cywilizacyjny powoduje, że rzeczywistość, którą znamy, zmienia się niemal z dnia na dzień. Te przemiany dostrzega i opisuje młody, utalentowany pisarz Jan Woźniak, autor głośnej powieści „Fizyka równa śmierci”.

W swojej książce Woźniak przedstawia futurystyczną wizję świata, w którym nauka odeszła daleko do przodu, pozwalając ludziom na rzeczy dotąd nie do pomyślenia. Bohaterowie powieści dysponują niezwykłymi zdolnościami dzięki wszczepionym w mózg modułom zwanym rdzeniami. Rdzeń pozwala m.in. panować nad żywiołami i posługiwać się bronią, jaką jest długopis.

Woźniak przyznaje, że na pomysł tak niecodziennej fabuły złożyło się wiele przypadkowych zdarzeń z jego życia. Pierwsze szkice powstały, gdy miał zaledwie kilkanaście lat. Z biegiem czasu historia nabierała rumieńców, ewoluując wraz z jej autorem.

Inspiracje z przeszłości

Woźniak w młodości interesował się fizyką, co zainspirowało go do snucia wizji świata opierającego się na prawach tej dziedziny nauki. Jak przyznaje, nie bez znaczenia była także lektura niezwykle popularnej serii o Harrym Potterze, która ukształtowała jego wyobraźnię.

Obie te pasje – miłość do fizyki i literatury – przeplatają się ze sobą w „Fizyce równej śmierci”, tworząc wyjątkowy klimat opowieści. Choć akcja toczy się w odległej przyszłości, porusza ponadczasowe tematy bliskie każdemu czytelnikowi.

Wizja przyszłości w oczach młodego pisarza

Jan Woźniak przedstawia w swojej powieści odważną, choć miejscami przerażającą wizję świata przyszłości. Jak przyznaje, czerpał inspirację z obserwacji współczesnych realiów, w których technologiczny postęp zmienia ludzkie życie w zawrotnym tempie.

– Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat. Być może rozwój nauki pozwoli ludziom na rzeczy, które dziś wydają się niemożliwe do osiągnięcia – mówi Woźniak.

Jego zdaniem procesy, które obserwujemy obecnie, mogą doprowadzić zarówno do wielkich odkryć, jak i potencjalnych nadużyć. Stąd w powieści silny akcent położony jest na dylematy moralne i walkę dobra ze złem.

Nawet największa potęga jest bezużyteczna, jeśli nie idzie w parze z dobrem – podkreśla Woźniak.

Marzenia a rzeczywistość

Choć akcja „Fizyki równej śmierci” rozgrywa się w odległej przyszłości, porusza ponadczasowe dylematy moralne i pokazuje, jak łatwo stracić z oczu to, co w życiu najważniejsze. Świat przedstawiony przez Woźniaka intruguje i przeraża zarazem.

– To ostrzeżenie przed tym, do czego może doprowadzić ślepe dążenie do władzy i nieograniczony rozwój technologiczny bez refleksji nad jego konsekwencjami – wyjaśnia autor.

Przypadkowe zdarzenia inspirują do tworzenia

Zdaniem Woźniaka życie pisze najlepsze scenariusze. On sam przyznaje, że na kształt jego powieści złożyło się wiele przypadkowych i pozornie nieistotnych zdarzeń. Pierwsze zapisy poczynił jako nastolatek i z biegiem lat historia nabierała kształtów, ewoluując wraz z rozwojem jej autora.

Wiek autora Etap pracy nad powieścią
12-15 lat Pierwsze szkice fabuły i postaci
16-19 lat Rozwój wątków, wprowadzenie Nowych bohaterów
20-22 lata Scalenie luźnych fragmentów w spójną całość

Jak widać, praca nad powieścią była procesem rozłożonym na całe lata. Co więcej, Woźniak zapowiada, że może doczekać się kontynuacji w postaci kolejnych tomów lub nawet nowych dzieł osadzonych w tym samym niezwykłym uniwersum.

Wartości niezmienne mimo zawirowań losu

„Fizyka równa śmierci” to przede wszystkim historia o niezmiennych wartościach, którym pozostają wierni główni bohaterowie, mimo zawirowań losu. Jak mówi Jan Woźniak, najważniejsza jest konsekwencja w dążeniu do wyznaczonych celów i gotowość na poświęcenie dla swoich idei.

bohaterowie przez całą powieść walczą o realizację własnych przekonań, nawet za cenę najwyższych ofiar. Choć ich drogi krzyżują się, a oni sami wpadają w sidła intryg, zdrad i namiętnych uczuć, w głębi duszy pozostają niezłomni wobec pierwotnych ideałów.

Woźniak podkreśla, że niezależnie od epoki i panujących warunków, pewne wartości pozostają ponadczasowe. Dotyczy to zwłaszcza sfery moralnej i duchowej człowieka. Technologiczny postęp może zmieniać świat zewnętrzny, ale tylko od nas samych zależy, czy pozostaniemy wierni własnemu człowieczeństwu.

Nauka kontra etyka

Powieść Woźniaka porusza również problem granic, jakie nauka nie powinna przekraczać. Rozwój technologiczny niesie ze sobą wielkie możliwości, ale też prowokuje do postawienia pytania o etykę i odpowiedzialność uczonych za skutki swoich działań.

– Odkrycia same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Wszystko zależy od intencji i celów, jakim mają służyć. Dlatego tak ważna jest refleksja na temat konsekwencji ludzkiej ingerencji w prawa natury – podsumowuje Woźniak.

Rozwój technologii poszerza ludzkie możliwości

Kluczowym elementem fabuły „Fizyki równej śmierci” jest tajemniczy rdzeń, wszczepiany bohaterom w mózgi. Umożliwia on wykorzystanie niezwykłych zdolności umysłu, między innymi panowanie nad żywiołami za pomocą długopisu.

Woźniak nie ukrywa, że jego powieść, choć osadzona w science fiction, czerpie inspirację z osiągnięć współczesnej nauki. Postęp technologiczny sprawia bowiem, iż to, co jeszcze do niedawna wydawało się czystą fantazją, stopniowo przenika do rzeczywistości.

  • chip wszczepiany do mózgu jako nośnik informacji
  • sterowanie komputerami i protezami siłą myśli
  • hakowanie ludzkiej psychiki

To tylko niektóre z naukowych nowinek opisywanych na łamach gazet i czasopism, które brzmią jak zapożyczone z literatury science fiction sprzed kilkudziesięciu lat. Kto wie, być może za parę dekad staną się codziennością tak jak Internet czy telefony komórkowe, których nie potrafili sobie wyobrazić nasi przodkowie.

Nowe dzieła w planach utalentowanego autora

Sukces powieściowego debiutu z pewnością nie zaspokoił pisarskich ambicji utalentowanego Woźniaka. Jak sam przyznaje, nosi się z zamiarem napisania kontynuacji „Fizyki równej śmierci”, choć na razie pozostaje tajemniczy co do szczegółów.

Być może w przyszłości doczekamy się jednak kolejnych tomów lub nawet nowych powieści osadzonych w tym fascynującym uniwersum. Autor nie wyklucza także wydania swoich dzieł w formie e-booków czy audiobooków, by zapewnić im jak najszerszy krąg odbiorców.

Niezależnie od ostatecznej decyzji, fani talentu Woźniaka z pewnością z niecierpliwością wyczekują jego kolejnych literackich dokonań. Jeśli okażą się równie nietuzinkowe jak debiutancka „Fizyka równa śmierci”, z pewnością zdobędą uznanie czytelników i krytyków.

Podsumowanie

Przedstawiony wywiad z młodym, utalentowanym pisarzem Janem Woźniakiem porusza kwestię gwałtownych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Autor dzieli się wizją przyszłości pełnej nieograniczonych możliwości dzięki postępowi nauki i technologii. Opisuje, jak przypadkowe wydarzenia zainspirowały go do napisania futurystycznej powieści łączącej w sobie fantastykę naukową z refleksją na temat ludzkich wartości.

Wywiad pokazuje, że choć otaczająca nas rzeczywistość w ekspresowym tempie ulega radykalnym przeobrażeniom, pewne ideały moralne pozostają niezmienne. Przemyślenia te stanowią kanwę niezwykłej opowieści Woźniaka, który już zapowiada kolejne literackie projekty mające powstać w przyszłości.

Najczęstsze pytania

Powieść „Fizyka równa śmierci” powstawała przez wiele lat. Pierwsze szkice autora sięgają czasów jego młodości, kiedy fascynowała go fizyka. Z biegiem czasu do tych pierwotnych pomysłów dochodziły nowe wątki i postacie, tworząc razem spójną, choć zaskakującą historię.

„Fizykę równą śmierci” oraz inne dzieła Jan Woźniaka można nabyć w popularnych księgarniach internetowych. Autor nie wyklucza także wydania swoich powieści w formie e-booków i audiobooków, by dotrzeć do szerszego grona czytelników.

Jan Woźniak nosi się z zamiarem napisania kolejnych części przebojowej „Fizyki równej śmierci”. Pierwsza powieść kończy się cliffhangerem, więc istnieje pole do dalszego rozwinięcia dramatycznych losów bohaterów. Być może w przyszłości pojawią się także nowe dzieła osadzone w tym samym niezwykłym świecie science fiction.

To przede wszystkim opowieść o niezmiennych wartościach, którym bohaterowie pozostają wierni mimo zawirowań losu i postępu technologii zmieniającego ich świat. Ukazuje również, jak cienka granica dzieli dobro od zła i jak łatwo nią przekroczyć w pogoni za potęgą.

Jan Woźniak jest obecnie na etapie tworzenia zarysu fabuły swojej drugiej powieści. Choć na razie szczegóły owiane są tajemnicą, można się spodziewać, że pod koniec 2023 roku autor ogłosi tytuł i tematykę nowego dzieła. Jego fani z niecierpliwością wyczekują kolejnych wieści.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Szeryf z Nottingham - Co mówią legendy i opowieści o tej postaci?
  3. Gothic 3 - Zmiany w balansie - Co poprawić w balansie gry Gothic 3?
  4. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
  5. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły