Wywiad z Pawłem Leśniakiem: stała rzeczywistość życia

Wywiad z Pawłem Leśniakiem: stała rzeczywistość życia
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski17.02.2024 | 6 min.

Cena życia zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od czasów - przekonuje Paweł Leśniak, autor cyklu powieściowego "Mumia". W wywiadzie pisarz opowiada o inspiracjach, które zapoczątkowały stworzenie tej niezwykłej historii osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Przedstawia kulisy powstawania postaci mumii jako głównego bohatera oraz budowania relacji z małą dziewczynką Teje. Zdradza również, skąd czerpał wątki fantastyczne i magiczne, a także dzieli się planami na kontynuację przygód chodzącej zagadki.

Niezmienna cena życia

Cena życia zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od epoki historycznej - przekonuje Paweł Leśniak, autor cyklu powieściowego "Mumia". W swoich książkach przenosi czytelników do odległych czasów starożytnego Egiptu, gdzie rozgrywa się fascynująca historia tytułowej postaci.

Pisarz podkreśla, że choć realia życia w Egipcie różniły się od współczesnych, to jednak jego koszt pozostawał taki sam. Ludzie musieli podejmować trudne decyzje i idąc za marzeniami, oddalali się od swego prawdziwego "ja".

Dla mumii powrót do własnej tożsamości jest jeszcze trudniejszy. Musi ona zmagać się nie tylko z przeszłością, ale też ze swoją nową, przerażającą formą. Jednak w tej niezwykłej historii odnajdziemy również nutkę człowieczeństwa.

Podróż do Egiptu zainspirowała powieść

Jak mówi Leśniak, jego fascynacja starożytnym Egiptem zaczęła się od podróży do tego kraju, którą odbył w wieku 19 lat. Wraz z siostrą zwiedzał wtedy piramidy. To właśnie tam zrodził się pomysł na cykl powieściowy z mumii w roli głównej.

Pisarza zainspirowała przede wszystkim egipska mitologia, która okazała się prawdziwą "studnią bez dna". Sięgnął po nią, aby nadać historii głębi i wielowymiarowości. Jednocześnie dodał do niej wątki własnego pomysłu.

Chciał też odejść od stereotypowego przedstawiania mumii jako przeklętej istoty. Pragnął pokazać ewolucję tej postaci i jej wewnętrzne zmagania z nową, przerażającą formą.

Błędne postrzeganie mumii

Leśniak podkreśla, że mumifikacja w starożytnym Egipcie nie była karą czy klątwą. Wręcz przeciwnie - była zarezerwowana dla najznamienitszych osób: faraonów, kapłanów czy nawet kotów.

Dlatego chciał zmienić stereotypowy obraz mumii funkcjonujący w popkulturze i przywrócić prawdziwe postrzeganie tego zjawiska.

Czytaj więcej: świat narodził się z chaosu: wywiad z Łukaszem Czeszumskim o początkach wszechświata

Mumia głównym bohaterem powieści

Mumia jako główny bohater powieści Leśniaka to zaskakujący, ale też niezwykle interesujący zabieg. Pozwala on spojrzeć na tę postać z zupełnie nowej perspektywy.

Chciałem stworzyć historię, w której czekać nas będzie nie tylko podróż fabularna, ale również ewolucja wewnętrzna głównego bohatera – mumii - mówi pisarz.

I rzeczywiście, w trakcie lektury z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy, jak tytułowa mumia mierzy się ze swoją nową formą, odnajduje na nowo człowieczeństwo i poczucie tożsamości. Przechodzi swoistą przemianę duchową.

Jak przyznaje Leśniak, była to dla niego fascynująca podróż twórcza. Stworzenie tak złożonej i wielowymiarowej postaci było prawdziwym wyzwaniem.

Źródło inspiracji Mitologia egipska
Liczba tomów cyklu 3 części zaplanowane
Premiera ostatniej części Jeszcze w 2023 roku

Relacja mumii i małej dziewczynki

Wywiad z Pawłem Leśniakiem: stała rzeczywistość życia

Jednym z najciekawszych zabiegów w powieści Leśniaka jest wprowadzenie postaci małej Teje, która zostaje powierniczką tytułowej mumii.

Początkowo pisarz obawiał się tego niecodziennego duetu. Jednak już w trakcie pisania zorientował się, że był to strzał w dziesiątkę. Relacja mumii i dziewczynki wzbogaciła fabułę, a przy tym pozwoliła ukazać w upiorze iskierkę człowieczeństwa.

Mała bohaterka okazała się swoistym „hamulcem” dla wszechpotężnej istoty, jaką jest mumia. Jej obecność utrudniała osiągnięcie celu, a tym samym wnosiła dodatkowe napięcie i dynamikę w rozwój wydarzeń.

  • Zdaniem pisarza relacja mumii i małej dziewczynki ma w sobie nutkę rozczulającej słodyczy.
  • Obecność dziecka pozwala dostrzec w upiorze resztki człowieczeństwa.

Mitologia egipska źródłem inspiracji

Jak już wspomniano, Leśniak przy tworzeniu cyklu "Mumia" czerpał przede wszystkim z egipskiej mitologii. To ona dostarczyła inspiracji do magicznych i fantastycznych wątków.

Jednocześnie pisarz sięgnął po własną wyobraźnię, dodając oryginalne motywy i postacie - jak np. głównego przeciwnika tytułowej mumii.

Dzięki połączeniu autorskich pomysłów z motywami mitologicznymi udało mu się stworzyć barwną, wciągającą historię, która z pewnością nie pozwala czytelnikowi się nudzić.

Studnia bez dna

Jak przyznaje Leśniak, mitologia egipska okazała się dla niego prawdziwą studnią inspiracji, z której wciąż można czerpać nowe motywy i wątki fabularne.

Możemy się więc spodziewać, że kolejne części przygód Mumii zaskoczą nas jeszcze niejednym zaskakującym zwrotem akcji i fabularną niespodzianką.

Kolejna część przygód mumii w planach

Na szczęście dla wszystkich miłośników twórczości Pawła Leśniaka, cykl "Mumia" doczeka się kontynuacji. Książka "Morze piasku" to dopiero drugi tom przygód tytułowej postaci.

Jak zapowiada pisarz, powstaną w sumie trzy części opowieści osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Oznacza to, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się zwieńczenia historii mumii.

Biorąc pod uwagę niezwykłą popularność, jaką cieszą się dotychczasowe tomy, kontynuacja wydaje się pewna. A przynajmniej taką mamy nadzieję!

Podsumowanie

W wywiadzie z Pawłem Leśniakiem poruszono temat niezmiennej ceny życia. Bez względu na epokę historyczną ludzie musieli podejmować trudne decyzje i rezygnować ze swojej tożsamości. Zdaniem pisarza również dla mumii, będącej główną bohaterką jego cyklu powieściowego, powrót do własnego "ja" i odzyskanie człowieczeństwa jest nie lada wyzwaniem.

Leśniak opowiedział o inspiracjach, które zapoczątkowały stworzenie tej niezwykłej historii osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Wyjaśnił, skąd czerpał wątki fantastyczne i magiczne oraz zdradził plany na kontynuację przygód tytułowej mumii w kolejnej odsłonie trylogii.

Najczęściej zadawane pytania

Zainteresowanie pisarza tym tematem zrodziło się podczas podróży do Egiptu, którą odbył mając 19 lat. To właśnie zwiedzanie piramid zapoczątkowało późniejsze prace nad cyklem "Mumia".

Chciał stworzyć niebanalną historię z ewoluującą postacią w centrum wydarzeń. Ponadto pragnął odejść od stereotypowego przedstawiania mumii jako złowrogiej istoty i pokazać jej wewnętrzną walkę z nową formą.

Przede wszystkim z bogatej egipskiej mitologii, która dostarczyła wielu ciekawych motywów. Jednocześnie Leśniak wplótł w fabułę także wątki własnego pomysłu, jak chociażby postać głównego przeciwnika mumii.

Początkowo miała być "hamulcem" dla wszechpotężnej mumii, utrudniającym jej osiągnięcie celu. Jednak jej relacja z tytułową postacią wzbogaciła fabułę i pozwoliła dostrzec w upiorze iskierkę człowieczeństwa.

Zaplanowane są jeszcze dwie części cyklu powieściowego. Kolejny tom ma się ukazać już w tym roku, natomiast całość ma liczyć ostatecznie trzy tomy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
  3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
  4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
  5. Oppenheimer - czy film Nolana o "ojcu" bomby atomowej sprosta oczekiwaniom?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Robert Baranowski
Robert Baranowski

Jestem myśliwym słów, tropiącym mądrość w labiryncie myśli. Na moim papierowym pergaminie snują się esencje edukacji, odbijając społeczeństwo jak w zwierciadle czasu. W sieci splatają się moje wędrowne wątki, śledząc elektroniczne tropiki po informacyjnych sawannach. Odkrywam seriale jak ukryte artefakty, a filmy kadr za kadrem odmalowują nowe światy. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły