Cena życia zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od czasów - przekonuje Paweł Leśniak, autor cyklu powieściowego "Mumia". W wywiadzie pisarz opowiada o inspiracjach, które zapoczątkowały stworzenie tej niezwykłej historii osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Przedstawia kulisy powstawania postaci mumii jako głównego bohatera oraz budowania relacji z małą dziewczynką Teje. Zdradza również, skąd czerpał wątki fantastyczne i magiczne, a także dzieli się planami na kontynuację przygód chodzącej zagadki.
Niezmienna cena życia
Cena życia zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od epoki historycznej - przekonuje Paweł Leśniak, autor cyklu powieściowego "Mumia". W swoich książkach przenosi czytelników do odległych czasów starożytnego Egiptu, gdzie rozgrywa się fascynująca historia tytułowej postaci.
Pisarz podkreśla, że choć realia życia w Egipcie różniły się od współczesnych, to jednak jego koszt pozostawał taki sam. Ludzie musieli podejmować trudne decyzje i idąc za marzeniami, oddalali się od swego prawdziwego "ja".
Dla mumii powrót do własnej tożsamości jest jeszcze trudniejszy. Musi ona zmagać się nie tylko z przeszłością, ale też ze swoją nową, przerażającą formą. Jednak w tej niezwykłej historii odnajdziemy również nutkę człowieczeństwa.
Podróż do Egiptu zainspirowała powieść
Jak mówi Leśniak, jego fascynacja starożytnym Egiptem zaczęła się od podróży do tego kraju, którą odbył w wieku 19 lat. Wraz z siostrą zwiedzał wtedy piramidy. To właśnie tam zrodził się pomysł na cykl powieściowy z mumii w roli głównej.
Pisarza zainspirowała przede wszystkim egipska mitologia, która okazała się prawdziwą "studnią bez dna". Sięgnął po nią, aby nadać historii głębi i wielowymiarowości. Jednocześnie dodał do niej wątki własnego pomysłu.
Chciał też odejść od stereotypowego przedstawiania mumii jako przeklętej istoty. Pragnął pokazać ewolucję tej postaci i jej wewnętrzne zmagania z nową, przerażającą formą.
Błędne postrzeganie mumii
Leśniak podkreśla, że mumifikacja w starożytnym Egipcie nie była karą czy klątwą. Wręcz przeciwnie - była zarezerwowana dla najznamienitszych osób: faraonów, kapłanów czy nawet kotów.
Dlatego chciał zmienić stereotypowy obraz mumii funkcjonujący w popkulturze i przywrócić prawdziwe postrzeganie tego zjawiska.
Czytaj więcej: świat narodził się z chaosu: wywiad z Łukaszem Czeszumskim o początkach wszechświata
Mumia głównym bohaterem powieści
Mumia jako główny bohater powieści Leśniaka to zaskakujący, ale też niezwykle interesujący zabieg. Pozwala on spojrzeć na tę postać z zupełnie nowej perspektywy.
Chciałem stworzyć historię, w której czekać nas będzie nie tylko podróż fabularna, ale również ewolucja wewnętrzna głównego bohatera – mumii - mówi pisarz.
I rzeczywiście, w trakcie lektury z ogromnym zainteresowaniem obserwujemy, jak tytułowa mumia mierzy się ze swoją nową formą, odnajduje na nowo człowieczeństwo i poczucie tożsamości. Przechodzi swoistą przemianę duchową.
Jak przyznaje Leśniak, była to dla niego fascynująca podróż twórcza. Stworzenie tak złożonej i wielowymiarowej postaci było prawdziwym wyzwaniem.
Źródło inspiracji | Mitologia egipska |
Liczba tomów cyklu | 3 części zaplanowane |
Premiera ostatniej części | Jeszcze w 2023 roku |
Relacja mumii i małej dziewczynki
Jednym z najciekawszych zabiegów w powieści Leśniaka jest wprowadzenie postaci małej Teje, która zostaje powierniczką tytułowej mumii.
Początkowo pisarz obawiał się tego niecodziennego duetu. Jednak już w trakcie pisania zorientował się, że był to strzał w dziesiątkę. Relacja mumii i dziewczynki wzbogaciła fabułę, a przy tym pozwoliła ukazać w upiorze iskierkę człowieczeństwa.
Mała bohaterka okazała się swoistym „hamulcem” dla wszechpotężnej istoty, jaką jest mumia. Jej obecność utrudniała osiągnięcie celu, a tym samym wnosiła dodatkowe napięcie i dynamikę w rozwój wydarzeń.
- Zdaniem pisarza relacja mumii i małej dziewczynki ma w sobie nutkę rozczulającej słodyczy.
- Obecność dziecka pozwala dostrzec w upiorze resztki człowieczeństwa.
Mitologia egipska źródłem inspiracji
Jak już wspomniano, Leśniak przy tworzeniu cyklu "Mumia" czerpał przede wszystkim z egipskiej mitologii. To ona dostarczyła inspiracji do magicznych i fantastycznych wątków.
Jednocześnie pisarz sięgnął po własną wyobraźnię, dodając oryginalne motywy i postacie - jak np. głównego przeciwnika tytułowej mumii.
Dzięki połączeniu autorskich pomysłów z motywami mitologicznymi udało mu się stworzyć barwną, wciągającą historię, która z pewnością nie pozwala czytelnikowi się nudzić.
Studnia bez dna
Jak przyznaje Leśniak, mitologia egipska okazała się dla niego prawdziwą studnią inspiracji, z której wciąż można czerpać nowe motywy i wątki fabularne.
Możemy się więc spodziewać, że kolejne części przygód Mumii zaskoczą nas jeszcze niejednym zaskakującym zwrotem akcji i fabularną niespodzianką.
Kolejna część przygód mumii w planach
Na szczęście dla wszystkich miłośników twórczości Pawła Leśniaka, cykl "Mumia" doczeka się kontynuacji. Książka "Morze piasku" to dopiero drugi tom przygód tytułowej postaci.
Jak zapowiada pisarz, powstaną w sumie trzy części opowieści osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Oznacza to, że jeszcze w tym roku możemy spodziewać się zwieńczenia historii mumii.
Biorąc pod uwagę niezwykłą popularność, jaką cieszą się dotychczasowe tomy, kontynuacja wydaje się pewna. A przynajmniej taką mamy nadzieję!
Podsumowanie
W wywiadzie z Pawłem Leśniakiem poruszono temat niezmiennej ceny życia. Bez względu na epokę historyczną ludzie musieli podejmować trudne decyzje i rezygnować ze swojej tożsamości. Zdaniem pisarza również dla mumii, będącej główną bohaterką jego cyklu powieściowego, powrót do własnego "ja" i odzyskanie człowieczeństwa jest nie lada wyzwaniem.
Leśniak opowiedział o inspiracjach, które zapoczątkowały stworzenie tej niezwykłej historii osadzonej w realiach starożytnego Egiptu. Wyjaśnił, skąd czerpał wątki fantastyczne i magiczne oraz zdradził plany na kontynuację przygód tytułowej mumii w kolejnej odsłonie trylogii.