Andrzej ziemiański - wywiad z autorem książki virion: maszyna dominacji

Andrzej ziemiański - wywiad z autorem książki virion: maszyna dominacji
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski24.03.2024 | 8 min.

Andrzej Ziemiański, autor powieści Virion. Legenda miecza. Krew, przedstawia w wywiadzie fascynującą wizję głównego bohatera swojej książki - Viriona. Uważany przez autora za "przerażającą maszynę dominacji", Virion odsłania swoją ludzką twarz i poczucie humoru. Ziemiański dzieli się również przemyśleniami na temat miejsca kobiecych bohaterek w polskiej fantastyce oraz swoimi refleksjami na temat przyszłości tego gatunku literatury.

Andrzej Ziemiański: wizja Viriona jako maszyny dominacji

W świecie wykreowanym przez Andrzeja Ziemiańskiego, Virion jest postacią wyjątkową i intrygującą. Autor w wywiadzie ujawnia, że ten tajemniczy bohater, mimo swego wiekowego oblicza, jest "przerażającą maszyną dominacji". Nie dajmy się jednak zwieść jego pozornej uprzejmości i mimikrze – Virion to bezwzględny wojownik, który nie zawaha się zabić, jeśli uzna to za konieczne.

Ziemiański podkreśla, że Virion jest człowiekiem, który nie cofa się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele. Jego działania są często ukryte pod płaszczykiem "czynienia sprawiedliwości" czy dążenia do "równowagi wszechświata". Jednak w rzeczywistości Virion to bezlitosna siła, która dąży do dominacji nad wszystkim i wszystkimi.

Autor przyznaje, że chociaż Virion może na pierwszy rzut oka nie wydawać się przerażający, to w istocie jest niesamowicie niebezpieczny. Niczym zabójcza maszyna, potrafi dostosować się do każdej sytuacji, by osiągnąć swój cel. Ta wizja bohatera jako nieubłaganej siły sprawia, że Virion staje się fascynującą, choć i przerażającą postacią.

"Virion nie przeraża, bo opanował sztukę mimikry. A przecież mówimy o człowieku, który nie waha się zabić drugiego tylko dlatego, żeby się sprawdzić. Ale wszystko to jest ładnie przykryte słowami o rzekomym „czynieniu sprawiedliwości" czy sugestiami dotyczącymi równowagi wszechświata. Nie dajmy się zwieść – Virion jest przerażającą maszyną dominacji."

Bezwzględność Viriona w dążeniu do celu

Aby w pełni zrozumieć determinację Viriona, warto przyjrzeć się bliżej jego podejściu do życia. Jak wyjaśnia Ziemiański, bohater ten nie widzi spraw takimi, jakimi być powinny, ale raczej takimi, jakie są w rzeczywistości. Nie traci czasu na narzekanie czy utyskiwanie, lecz jeśli coś mu nie odpowiada, od razu to zmienia. Nawet najtrudniejsze przeszkody traktuje jak każde inne wyzwanie – po prostu rozwiązuje je ze zwiększoną starannością.

Ta bezwzględność sprawia, że Virion jest postacią fascynującą, ale i niebezpieczną. Nie kieruje się zdaniem innych, lecz własnym osądem sytuacji. Co więcej, nie waha się sięgnąć po najbardziej radykalne środki, jeśli uzna to za konieczne. Ta determinacja w połączeniu z umiejętnościami wojownika czyni go niemal nie do powstrzymania.

Twórczość Andrzeja Ziemiańskiego: bohaterka na miarę XXI wieku

W wywiadzie Ziemiański zwraca również uwagę na silną pozycję bohaterek kobiecych w swoich powieściach. Autor podkreśla, że polscy pisarze fantastyki od dawna tworzyli niezależne i zdeterminowane postacie kobiece, co wynikało z trudnej historii Polski. Kobiety musiały tu być silne, aby radzić sobie w sytuacjach, gdy mężczyźni ginęli na wojnach lub przebywali na zesłaniu.

Przykładem takiej bohaterki jest Io, która zafascynowała czytelników swoim charakterem w powieści o Virionie. Ziemiański uważa ją za postać na miarę XXI wieku, dyktującą warunki już od pierwszych stron książki. To kobieta z krwi i kości, zdolna stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom.

 • Emilia Plater - kobieta z karabinem
 • Maria Curie-Skłodowska - kobieta naukowiec
 • Io - silna bohaterka powieści o Virionie

Siła kobiecych bohaterek w polskiej fantastyce jest czymś naturalnym i oczywistym. Podczas gdy na Zachodzie dopiero obecnie odkrywa się tę nową epokę silnych bohaterek, w Polsce stało się to już wiele lat temu. Ziemiański pokazuje, że w jego twórczości kobiety są partnerkami mężczyzn, a nie tylko ich uzupełnieniem.

Czytaj więcej: Wywiad z januszem stankiewiczem: fantasy bez złudzeń

Virion, szermierz natchniony z ludzką twarzą

Choć Virion bywa przedstawiany jako bezlitosna maszyna dominacji, Ziemiański podkreśla również jego ludzką stronę. W pewnym momencie swojego życia ten wybitny szermierz traci część pamięci, co sprawia, że staje się łagodniejszy i bardziej kruchy. Niczym stary "dziadek", Virion wzbudza więcej rozczulenia niż przerażenia.

Autor tłumaczy, że ta transformacja to swego rodzaju mrugnięcie okiem do czytelników. Dla tych, którzy znali poprzednio wyłącznie młodego i nieustraszonego Viriona, spotkanie go w tej nowej odsłonie będzie zaskoczeniem. Natomiast ci, którzy poznali go jako starszego mężczyznę, będą mile zaskoczeni, gdy odkryją jego mroczną przeszłość i zdolności wojownika.

Młody Virion Starszy Virion
Nieustraszona natura Stracił część pamięci
Niebezpieczny wojownik Bardziej kruchy i uprzejmy
Skłonność do przemocy Rozczula swoim zachowaniem

Ten kontrast między bezwzględnym wojownikiem a uprzejmym staruszkiem sprawia, że Virion staje się postacią wielowymiarową i wielowarstwową. Ziemiański z wyczuciem łączy obie te strony bohatera, pokazując, że nawet największy zabójca może mieć swoje ludzkie oblicze.

Virion: sztuka mimikry i poczucie humoru w powieści

Zdjęcie Andrzej ziemiański - wywiad z autorem książki virion: maszyna dominacji

Jedną z cech, które sprawiają, że Virion jest tak intrygującym bohaterem, jest jego umiejętność kamuflażu i dostosowania się do sytuacji. Jak wyjaśnia Ziemiański, Virion doskonale opanował "sztukę mimikry", co pozwala mu łatwiej osiągać swoje cele. Skrywa on bowiem swoją prawdziwą, bezwzględną naturę pod maską uprzejmości i żartobliwości.

Autor podkreśla, że poczucie humoru jest jedną z kluczowych cech w narracji o Virionie. Nawet w scenach pełnych krwi i przemocy, Ziemiański stara się zachować lekkość i wprowadzić nutkę humoru. To pozwala równoważyć powagę sytuacji i nadaje całości bardziej przyziemny, ludzki charakter.

"Virion nie przeraża, bo opanował sztukę mimikry. (...) Ale wszystko to jest ładnie przykryte słowami o rzekomym "czynieniu sprawiedliwości" czy sugestiami dotyczącymi równowagi wszechświata. Nie dajmy się zwieść – Virion jest przerażającą maszyną dominacji."

Dzięki tej umiejętności kamuflażu i poczuciu humoru, Virion staje się postacią bardziej złożoną i wielowymiarową. Nie jest już jedynie krwiożerczym zabójcą, ale człowiekiem, który potrafi się śmiać i bawić, choć skrywa w sobie mrok i bezwzględność. To sprawia, że czytelnik może się z nim identyfikować, a jednocześnie odczuwać respekt i strach.

Powieści o Virionie: kolejność czytania według Ziemiańskiego

W wywiadzie Ziemiański porusza również kwestię kolejności czytania swoich powieści o Virionie. Według autora, choć idealnie jest rozpocząć od pierwszego tomu danej serii, czytelnik ma dużą swobodę w podejściu do lektury. Każda kolejność jest właściwie dopuszczalna, bo "żyjemy w wolnym kraju i każdy może robić co chce".

Ziemiański przyznaje jednak, że dla pełnego zrozumienia wszystkich wątków i odniesień, najlepiej jest zacząć od pierwszego tomu pierwszej serii o Virionie, a następnie sięgnąć po trylogię Achai, w której również pojawiają się nawiązania do życia tego bohatera. W ten sposób czytelnik będzie mógł w pełni docenić wszystkie niuanse i szczegóły opowieści.

 • Rozpocząć od pierwszego tomu serii o Virionie
 • Następnie przeczytać trylogię Achai
 • Dowolna kolejność, jeśli nie zależy nam na pełnym zrozumieniu wszystkich wątków

Ostatecznie jednak, jak podkreśla autor, każdy czytelnik ma swobodę wyboru i może podążać własną ścieżką lektury. Ziemiański pozostawia tę decyzję fanom, oferując jedynie sugestie co do optymalnej kolejności.

Andrzej Ziemiański: przyszłość polskiej i światowej fantastyki

Jako doświadczony autor z kilkudziesięcioma książkami na koncie, Ziemiański ma ciekawe spojrzenie na przyszłość polskiej i światowej fantastyki. Sam przyznaje, że obecnie niewiele czyta beletrystyki, skupiając się raczej na lekturze historycznej i literaturze faktu. Tłumaczy, że po przeczytaniu tak ogromnej liczby książek, fabuły przestały go zaskoczyć.

Jednak Ziemiański docenia rolę, jaką w promowaniu czytelnictwa pełnią takie gatunki jak kryminały i fantastyka. Jak zauważa, to właśnie one przyciągają obecnie największą liczbę czytelników, osiągając znaczące nakłady.

Mimo że sam obecnie nie śledzi najnowszych trendów w beletrystyce, Ziemiański pozostaje otwarty na zmiany i rozwój fantastyki. Jego własna twórczość, pełna eksperymentów formalnych i humoru, świadczy o tym, że autor nie boi się przekraczać granic i wychodzić poza utarte schematy.

Dzięki takim pisarzom jak Andrzej Ziemiański, polska i światowa fantastyka ma przed sobą obiecującą przyszłość. Ich kreatywność, odwaga w przekraczaniu granic i umiejętność opowiadania wciągających historii sprawiają, że ten gatunek wciąż przyciąga rzesze czytelników na całym świecie.

Podsumowanie

W wywiadzie Andrzej Ziemiański odsłania intrygującą wizję swojego bohatera, Viriona, jako bezwzględnej "maszyny dominacji". Ten szermierz, pomimo swej uprzejmej maski, nie waha się zabić, jeśli uzna to za konieczne, przykrywając swe czyny ideami sprawiedliwości. Autor podkreśla siłę kobiecych bohaterek w swojej twórczości, będących niezależnymi postaciami na miarę XXI wieku.

Virion to wielowymiarowy bohater, łączący w sobie bezlitosnego wojownika z człowiekiem o delikatnej naturze i poczuciu humoru. Andrzej Ziemiański dzieli się w wywiadzie swoimi przemyśleniami na temat porządku czytania powieści o tym bohaterze, a także spostrzeżeniami dotyczącymi przyszłości polskiej i światowej fantastyki jako gatunku przyciągającego rzesze czytelników.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, autor wyraźnie podkreśla, że mimo uprzejmej maski, Virion jest bezwzględną "maszyną dominacji", która nie zawaha się zabić, aby osiągnąć swoje cele. Ta wizja bohatera jako nieubłaganej siły czyni go postacią przerażającą, choć jednocześnie fascynującą.

Według autora, kobiece bohaterki w polskiej fantastyce muszą być niezależne i zdeterminowane, co wynika z trudnej historii Polski. Kobiety tutaj zawsze musiały być silne, aby radzić sobie w sytuacjach, gdy mężczyźni ginęli lub przebywali na zesłaniu.

Virion jest postacią wielowymiarową, łączącą w sobie bezwzględnego wojownika z człowiekiem o delikatnej naturze i poczuciu humoru. Dodatkowo, opanował on "sztukę mimikry", co pozwala mu skutecznie kamufłować swoje prawdziwe, przerażające oblicze.

Ziemiański sugeruje, aby zacząć od pierwszego tomu serii o Virionie, a następnie sięgnąć po trylogię "Achai", w której również znajdują się nawiązania do tego bohatera. Ostatecznie jednak każdy czytelnik ma swobodę wyboru kolejności lektury.

Autor docenia rolę, jaką w promowaniu czytelnictwa pełnią takie gatunki jak kryminały i fantastyka, przyciągające obecnie najwięcej czytelników. Dzięki twórcom takim jak Ziemiański, polska fantastyka ma przed sobą obiecującą przyszłość.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
 2. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
 3. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
 4. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
 5. Oppenheimer - czy film Nolana o "ojcu" bomby atomowej sprosta oczekiwaniom?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ariel Makowski
Ariel Makowski

Jestem podróżnikiem umysłu, wędrującym po zakamarkach wiedzy. W moim wirtualnym skansenie myśli odnajdziesz klejnoty edukacyjnych ekspedycji oraz analizy społecznych struktur. Rozplątuję sieć internetu, odkrywam perły w gąszczu kodów. Unoszę kotwicę przy serialowych brzegach, roziskrując fabuły na morskie opowieści. W kinowym lochach rozświetlam obrazy, kształtując zmysły niczym cienista rzeźba. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły