Przygotujcie się na emocjonalną literacką przygodę! Ewa Hansen, autorka kontrowersyjnej powieści "Olga", opowiada o mrocznym obliczu miłości i toksycznych relacji. W tej prowokującej książce nie ma cukierkowatych uniesień - Hansen bez lukru pokazuje, jak ślepe i niszczycielskie potrafi być namiętne uczucie. Fani dobrej literatury z pewnością będą zszokowani tym, jak daleko autorka się posunęła.
Mroczne oblicze uczuć - o czym opowiada książka "Olga"
Zakazany romans jest głównym tematem powieści "Olga" autorstwa Ewy Hansen. Książka bez cukru i lukru przedstawia mroczną stronę miłości, która zamiast dawać szczęście, prowadzi do toksycznych relacji. Polski romans ukazuje, jak ślepa namiętność może zniszczyć życie bohaterów.
W wywiadzie Hansen przyznaje, że nie chciała idealizować ani romantyzować zachowań obu głównych postaci. Ich relacja zbudowana jest na deficytach emocjonalnych i brakach, a nie prawdziwym uczuciu. Czytelnik może się więc spodziewać mrocznego portretu miłości pozbawionego złudzeń.
Autorka słusznie zauważa, że miłość często jest mylona z zauroczeniem czy przywiązaniem. Tymczasem to potężny żywioł, który może przynieść zarówno dobro, jak i zniszczenie. Jej książka to powieść kontrowersyjna, ale prawdziwa - bez lukrowanych kłamstw o "prawdziwej miłości".
Prawda w literaturze - sposoby kreślenia bohaterów
Polski pisarz Ewa Hansen stara się uciec od uproszczonych schematów w kreowaniu bohaterów. Autorka przyznaje, że bliższa była jej perspektywa Piotra Grajewskiego, sarkastycznego i zranionego polonisty. Łatwiej było jej się wczuć w sposób myślenia kogoś w jej wieku.
Hansen zdradza również, że postacie przychodzą do niej "już gotowe", jakby same się przedstawiały i prosiły o spisanie ich historii. Ta szczerość w budowaniu bohaterów zapewnia im autentyczność i życie. Czytelnik ma wrażenie, że naprawdę poznaję jednostki z krwi i kości, a nie papierowe fikcje.
W "Oldze" Hansen stosuje narrację zmienną, przeplatając spojrzenia głównych bohaterów. To ciekawy zabieg pozwalający lepiej zrozumieć wewnętrzne motywacje postaci.
Autorka przyznaje, że prowadzenie dwutorowej narracji może być pułapką - łatwo "zakręcić się" wokół tej samej sceny, oglądanej z różnych perspektyw. Hansen udało się jednak tego uniknąć.
Powieść "Olga" to przykład tego, jak ważna w literaturze jest prawda i szczerość w portretowaniu ludzkich emocji i zachowań. Bohaterowie Hansen są wielowymiarowi i dalecy od czarno-białych schematów.
Czytaj więcej: Miłość i poczucie bezpieczeństwa: intrygujący wywiad z Natalią Grzegrzółką
Powieściowe kontynuacje - plany autorki Ewy Hansen
W odpowiedzi na prośby fanów Ewa Hansen nie wyklucza sequela powieści "Olga". Choć początkowo miała być to jednotomówka, autorka rozważa kontynuację losów Piotra Grajewskiego i innych postaci. Na razie jednak ma na warsztacie dwa inne projekty.
Eva Hansen pracuje nad drugim tomem serii "Klubowe dziewczyny" i zapowiada możliwy trzeci tom tej historii. Ponadto pisze nową powieść, w której chce poruszyć kontrowersyjne tematy prostytucji i korekty płci.
Fani wywiadu z Ewą Hansen z pewnością czekają na kolejne książki tej odważnej pisarki. Choć początkowo szokującej swoim "zakazanym romansem bez lukru", ma ona jeszcze wiele innych, równie poruszających historii do opowiedzenia.
Z pewnością warto śledzić rozwój kariery tej obiecującej autorki. Kolejne książki Hansen znów dadzą wiele pożywki do dyskusji.