Ta niesamowita książka zaskoczy cię! 8 powodów, dla których warto ją przeczytać

Ta niesamowita książka zaskoczy cię! 8 powodów, dla których warto ją przeczytać
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak24.04.2024 | 3 min.

Kochani czytelnicy, chciałbym Was dziś zachęcić do lektury naprawdę niezwykłej powieści Wojciecha Wolnickiego. Wierzcie mi, że po przeczytaniu tej książki będziecie zszokowani niekonwencjonalną fabułą, ciekawym pomysłem na głównego bohatera oraz wielowątkowością historii. Zdecydowanie warto poznać tę pozycję bliżej, a przekonacie się o tym za chwilę.

Niezwykła fabuła i konstrukcja powieści

Jeżeli należysz do grona miłośników oryginalnych i nieprzewidywalnych recenzji książek, to najnowsza powieść Wojciecha Wolnickiego pt. "Ktoś tak blisko" z pewnością Cię zachwyci. Autor znany jest z tego, że nie boi się eksperymentować z formą i tematyką swoich utworów, dekonstruując przy tym gatunki literackie.

Ta książka to prawdziwe nagranie z procesu twórczego pisarza. Z każdą stroną fabuła staje się bardziej zaskakująca i nieprzewidywalna, wymykając się jednoznacznym klasyfikacjom. Wolnicki po mistrzowsku buduje napięcie, zachęcając Czytelnika do poznania dalszych losów bohaterów.

Główna intryga powieści opiera się na wyjaśnieniu zagadki morderstwa. Ale nie spodziewaj się typowego kryminału - konstrukcja książki wykracza daleko poza schematyczne ramy tego gatunku, oferując znacznie więcej niespodzianek.

Główny bohater przejmuje kontrolę nad akcją

Pisarz Jacek tworzy powieść o detektywie Robercie Kortzu. Jednakże ten wymyślony bohater nabiera z czasem własnej, niezależnej osobowości i zaczyna decydować o kierunku fabuły. Czy Jacek pogrąża się w obłędzie, czy też tak bardzo utożsamia się z procesem twórczym?

Ta ciekawa koncepcja literacka rzuca nowe światło na relację między twórcą a jego dziełem. Kortz zaczyna żyć własnym życiem, działając często wbrew intencjom swojego stwórcy. Dwie tak różne osobowości muszą zmierzyć się ze wspólną zagadką kryminalną, współpracując na przekór wszelkim różnicom.

Subtelnie zakreślona granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją literacką stanowi prawdziwą rekomendację książki dla każdego, kto lubi niebanalne pomysły fabularne. Czytelnicy z pewnością docenią też świetne poczucie humoru autora, który bawi się konwencjami literackimi.

 • Napięcie rośnie z każdą stroną, wzmagając ciekawość czytelnika
 • Niejednoznaczna relacja między pisarzem a wymyślonym bohaterem
 • Autor z wyczuciem balansuje na granicy realizmu i fikcji literackiej

Czytaj więcej: Niewiarygodne! Ta krawcowa posiada tajemniczy sekret szycia

Thriller łączący wiele gatunków literackich

Zdjęcie Ta niesamowita książka zaskoczy cię! 8 powodów, dla których warto ją przeczytać

Choć fabuła osnuta jest wokół śledztwa kryminalnego, ocena książki wypadłaby znacznie ubożej, gdybyśmy zaklasyfikowali ten utwór wyłącznie jako kryminał. W istocie, Wolnicki łączy tu elementy thrillera psychologicznego, powieści obyczajowej i metafikcji literackiej, tworząc mieszankę nie z tej ziemi.

Dla miłośników poradników książkowych dociekających meandrów warsztatu pisarskiego, ta powieść może okazać się prawdziwą kopalnią wiedzy. Autor w inteligentny sposób komentuje procesy i dylematy twórcze, z którymi mierzy się każdy literat. Robi to jednak z dużą dozą humoru i dystansu.

Bez względu na preferencje czytelnicze, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nieprzewidywalne zwroty akcji, wyraziste postacie, błyskotliwy język i mnóstwo ukrytych znaczeń pod warstwą sensacyjnej fabuły - oto tylko niektóre z atutów tej wyjątkowej powieści.

 • Udana mieszanka różnych gatunków literackich
 • Metapowieść komentująca proces twórczy
 • Wielowymiarowa historia, skłaniająca do interpretacji

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
 2. Zdumiewająca opowieść byłej prokuratorki o mordercy i konopiach
 3. Perfect Days - komedia, która rozbawi do łez! Recenzja
 4. Polskie westerny - mało znane perełki rodzimego kina
 5. Jak nakręcono najsłynniejsze polskie sceny erotyczne?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły