Kultowe aktorki polskiego kina - gdzie są dzisiaj?

Kultowe aktorki polskiego kina - gdzie są dzisiaj?
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak14.08.2023 | 9 min.

Polskie kino od zawsze słynęło z wybitnych aktorek, które na stałe wpisały się w jego historię. Ich role i kreacje aktorskie do dziś budzą zachwyt i wzruszenie widzów. Wielkie damy polskiej sceny tworzyły niezapomniane postaci zarówno w komediach, jak i dramatycznych obrazach. Co jednak stało się z gwiazdami minionych dekad? Jak potoczyły się losy kultowych aktorek, które na zawsze pozostaną ikonami rodzimej kinematografii?

Gwiazdy polskiego kina lat 60. i 70.

Lata 60. i 70. to złoty okres polskiej komedii filmowej, kiedy to na ekranach królowały takie aktorki jak Kalina Jędrusik, Barbara Kraftówna czy Anna Seniuk. Ich role wpisywały się w ówczesną modę na lekkie i zabawne historie, które przyciągały do kin tłumy widzów. Kalina Jędrusik zachwycała temperamentem i seksapilem wcielając się w kobiety nowoczesne, często kontrowersyjne. Barbara Kraftówna z kolei błyszczała w rolach ciepłych i pełnych uroku postaci. Anna Seniuk natomiast wcielała się z powodzeniem w role komiczne i ekscentryczne. Te trzy aktorki stanowiły serce polskiej komedii lat 60. i 70. i do dziś pozostają niekwestionowanymi ikonami minionej epoki.

Obok komedii, polskie kino owych lat słynęło również z wybitnych dramatów. Na ekranach królowały wówczas takie aktorki jak Maja Komorowska, Krystyna Janda czy Anna Dymna. Ich kreacje w poważnych, wymagających rolach na trwale zapisały się w historii kina. Maja Komorowska błyszczała w filmach historycznych i obyczajowych wcielając się w kobiety zmagające się z losem i epoką. Krystyna Janda zachwycała w rolach nowoczesnych, ambitnych bohaterek poszukujących własnej drogi. Anna Dymna natomiast wnieśła na ekran wrażliwość i głębię grając postaci tragiczne i skomplikowane. Te aktorki uosabiały polską szkołę aktorską na najwyższym światowym poziomie.

Aktorki komediowe i ich losy

Kalina Jędrusik - kariera i życie prywatne

Kalina Jędrusik była prawdziwą ikoną polskiego kina lat 60. i 70. Zagrała w ponad 40 filmach wcielając się głównie w role komediowe i musicalowe, które przyniosły jej ogromną popularność. Na ekranie tryskała temperamentem, wdziękiem i seksapilem. W życiu prywatnym była dwukrotnie mężatką - jej mężami byli aktorzy Stanisław Milski i Stanisław Dygat. Zmarła w 1991 roku w wieku zaledwie 54 lat. Do dziś jej role i piosenki filmowe są uwielbiane przez widzów, a ona sama pozostaje jedną z największych gwiazd polskiego kina.

Barbara Kraftówna - najlepsze role

Barbara Kraftówna zachwycała widzów ciepłem, urokiem i komizmem swoich kreacji aktorskich. Błyszczała zwłaszcza w komediach Stanisława Barei, gdzie wcielała się w postaci pełne optymizmu i radości życia. Do jej najbardziej kultowych ról należą te z filmów "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie lubię poniedziałku" oraz serialu "Czterdziestolatek". Aktorka zmarła w 1988 roku, jednak jej role weszły na stałe do kanonu polskiej komedii filmowej.

Anna Seniuk - co dziś robi?

Anna Seniuk była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek komediowych lat 70. Jej role ekscentrycznych i zabawnych postaci przyniosły jej status gwiazdy. Wystąpiła m.in. w filmach "Nie lubię poniedziałku", "Miś" oraz "Poszukiwany, poszukiwana". Po zakończeniu kariery aktorskiej prowadziła przez wiele lat własną kwiaciarnię. Dziś jest na emeryturze, jednak wciąż chętnie pojawia się na eventach branżowych, gdzie wspomina swoją karierę filmową.

Ikony polskiego kina - co się z nimi stało?

Beata Tyszkiewicz - kultowa aktorka

Beata Tyszkiewicz była jedną z największych gwiazd polskiego kina lat 60. i 70. Grała zarówno w komediach, jak i dramatycznych obrazach, tworząc niezapomniane, pełne uroku kreacje aktorskie. Do jej najsłynniejszych ról należą te z filmów "Noce i dnie", "Lalka" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie". Po 1990 roku aktorka wyjechała do Francji, gdzie kontynuowała karierę głównie w teatrze. Dziś ma 84 lata i choć nie występuje już tak często, wciąż uważana jest za jedną z największych legend polskiego kina.

Pola Raksa - burzliwe życie

Pola Raksa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych aktorek polskiego kina. Znana była nie tylko ze swoich ról filmowych, ale także burzliwego życia prywatnego pełnego skandali i romansów. Grała w takich filmach jak "Ewa chce spać" czy "Gdzie jest generał?". Jej kariera załamała się w latach 80., kiedy popadła w konflikt z władzami PRL. Do końca życia zmagała się z problemami finansowymi i osobistymi. Zmarła w biedzie w 2008 roku. Jej barwne życie i kontrowersyjne role do dziś budzą zainteresowanie historyków kina.

Barbara Brylska - dziś i dawniej

Barbara Brylska była jedną z najwybitniejszych aktorek polskiego kina. Jej role w filmach "Noce i dnie" czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" przeszły do historii. Po 1990 roku coraz rzadziej pojawiała się na ekranie, skupiając się na pracy w teatrze. Dziś ma 86 lat i choć wciąż udziela się zawodowo, jej aktorska aktywność jest znacznie mniejsza niż dawniej. Mimo to wciąż pozostaje jedną z największych legend polskiego kina, której role na zawsze wpisały się do jego historii.

Gwiazdy dramatu - gdzie podziały się aktorki poważnych ról?

Kultowe aktorki polskiego kina - gdzie są dzisiaj?

Maja Komorowska - kariera i życie prywatne

Maja Komorowska była jedną z najwybitniejszych polskich aktorek dramatycznych. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji w filmach historycznych i obyczajowych, m.in. w takich obrazach jak "Noce i dnie" czy "Znachor". Po 2000 roku coraz rzadziej pojawiała się na kinowym ekranie, skupiając się na pracy w teatrze. W życiu prywatnym była żoną operatora filmowego Witolda Sobocińskiego. Dziś ma 78 lat i choć wciąż pracuje, jej aktywność zawodowa jest znacznie mniejsza niż w latach świetności.

Krystyna Janda - co robi po zakończeniu kariery?

Krystyna Janda była jedną z największych gwiazd polskiego kina lat 70. i 80. Stworzyła wiele wybitnych ról w filmach "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" czy "Przesłuchanie". Po 2000 roku skupiła się głównie na prowadzeniu założonego przez siebie Teatru Powszechnego w Warszawie. Wciąż jednak pojawia się gościnnie w produkcjach telewizyjnych i kinowych. Jej kultowe role z lat świetności na zawsze pozostaną kanonem polskiego kina.

Anna Dymna - aktorka i działaczka społeczna

Anna Dymna zachwycała widzów dramatycznymi rolami w filmach "Znachor" czy "Zazdrość i medycyna". Po 2000 roku coraz rzadziej pojawiała się przed kamerą, koncentrując się na działalności charytatywnej. Założyła Fundację Anny Dymnej, która wspiera osoby niepełnosprawne. Nadal jednak sporadycznie grywa w teatrze i telewizji. Jej wrażliwość i talent dramatyczny pozostaną na zawsze w pamięci widzów.

Kobiety współczesnego kina polskiego

Grażyna Szapołowska - popularność serialowa

Grażyna Szapołowska zdobyła ogromną popularność dzięki roli w serialu "M jak miłość", w którym od 2000 roku gra Lucynę Lipską. Jej serialowa postać zapewniła jej status gwiazdy i sympatię widzów. Poza tym aktorka gościnnie pojawia się w innych produkcjach telewizyjnych i teatralnych. Jednak to właśnie rola w "M jak miłość" przyniosła jej największą sławę.

Katarzyna Figura - od modelki do aktorki

Katarzyna Figura zaczynała jako modelka i prezenterka telewizyjna. Popularność przyniosła jej jednak aktorska rola w filmie "Sztuka kochania" oraz serialu "Ojciec Mateusz". Dziś łączy pracę aktorską z działalnością społeczną jako ambasadorka akcji charytatywnych. Jej świeżość, uroda i talent sprawiają, że należy do czołówki polskich aktorek młodego pokolenia.

Magdalena Boczarska - gwiazda młodego pokolenia

Magdalena Boczarska to obecnie jedna z najbardziej cenionych młodych polskich aktorek, laureatka wielu nagród filmowych. Zagrała główne role w głośnych filmach "Wołyń" czy "Boże Ciało". Kreuje zarówno postaci dramatyczne, jak i komediowe. Jej wszechstronność, charyzma i talent pozwalają przewidywać jej świetlaną przyszłość na aktorskim firmamencie.

Jak zmieniły się ikony polskiego kina?

Daniel Olbrychski - aktor totalny

Daniel Olbrychski od ponad 50 lat pozostaje jedną z największych gwiazd polskiego kina. Stworzył dziesiątki niezapomnianych kreacji aktorskich zarówno w filmach historycznych, jak i współczesnych obrazach. Do jego najsłynniejszych ról należą te z "Potopu", "Noce i dnie" czy "Chłopów". Dziś ma 84 lata, ale wciąż pojawia się przed kamerą, udowadniając, że należy do największych polskich aktorów wszech czasów.

Roman Wilhelmi - kariera i emerytura

Roman Wilhelmi był jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów w historii polskiego kina. Stworzył dziesiątki niezapomniany

Podsumowanie

Polskie aktorki od dekad tworzą historię rodzimej kinematografii. Ich role i kreacje na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Choć wiele z gwiazd minionych epok już odeszło, to wciąż żywe są legendy polskiego kina, które stworzyły. Dziś to nowe pokolenie aktorek kontynuuje ich chlubne tradycje. Polskie kino ma powody do dumy, gdyż od lat słynie z wybitnych aktorek, których dokonania na zawsze pozostaną w jego annałach.

Najczęściej zadawane pytania

Wiele wybitnych aktorek tamtych lat już nie żyje lub zakończyło karierę. Jednak te, które nadal są aktywne zawodowo, wciąż pojawiają się gościnnie w produkcjach filmowych i serialowych. Choć ich aktywność jest znacznie mniejsza niż dawniej.

Do weteranek, które mimo lat wciąż są czynne zawodowo należą m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda czy Daniel Olbrychski. Udowadniają oni, że prawdziwa pasja do aktorstwa nie gaśnie nawet w podeszłym wieku.

Do grona najbardziej utalentowanych młodych polskich aktorek należą m.in. Magdalena Boczarska, Aleksandra Konieczna, Maria Dębska czy Kinga Preis. To one kontynuują chlubną tradycję polskiej szkoły aktorskiej.

Seriale takie jak "M jak miłość", "Ojciec Mateusz" czy "Na dobre i na złe" przyniosły rozpoznawalność m.in. takim aktorkom jak Grażyna Szapołowska, Katarzyna Figura czy Małgorzata Foremniak.

Przykładami aktywności charytatywnej aktorek są m.in. fundacja Anny Dymnej oraz zaangażowanie Katarzyny Figury i Magdaleny Boczarskiej w akcje społeczne i humanitarne.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zacząć uprawiać sporty plażowe?
  2. Pierwszy Dzień Mojego Życia - wzruszający dramat. Recenzja
  3. Odkryj na nowo te kultowe polskie komedie romantyczne
  4. Te mroczne thrillery psychologiczne ogląda się jak w transie
  5. Strażnicy Galaktyki po raz ostatni zjednoczeni! Recenzja Vol. 3
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Karol Pawlak
Karol Pawlak

Filmowiec z pasją do analizy dzieł kinematografii. Na blogu rozbieram filmy na czynniki pierwsze i dzielę się spostrzeżeniami. Zapraszam do głębokiej rozkminy nad sztuką filmową.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły